6 błędów w oświetleniu mieszkania które możesz popełnić

Napisany: 2018-03-19 11:30:47 przez setugo

Nasze domy i mieszkania to miejsca, które najbardziej lubimy. Dlatego też staramy się o nie odpowiednio zadbać, według naszego osobistego uznania. Każdy element wyposażenia, a co za tym idzie – także jego ustawienie, powodują że w pomieszczeniu może zagościć zupełnie inna atmosfera. Podobnie zresztą możemy powiedzieć w przypadku ścian, gdzie również odpowiedni dobór kolorów na ścianie jest w stanie wiele odmienić. Jednak to właśnie oświetlenie jest tym, co może sprawić, że nasz domowy klimat ulegnie prawdziwie cudownym przemianom. Począwszy od zwykłych lamp sufitowych, poprzez kinkiety na ścianach, a kończąc na lampce biurkowej, służącej do pracy. Jak zatem widzimy – oświetlenie to element, który potrafi być uniwersalny i jest w naszym domu niezbędny. Jednak, aby osiągnąć pożądany efekt, musimy unikać pewnych błędów. Jakie konkretnie mamy na myśli? Oto lista sześciu, w naszym mniemaniu podstawowych błędów popełnianych w oświetleniu mieszkań.

1. Miejsce

Rzecz, która wydaje się być na tyle oczywista, że nie trzeba byłoby o niej wspominać. Mimo wszystko warto o tym pamiętać. Każda lampa ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego. Jednak, aby to miało sens, musi się znaleźć we właściwym miejscu. Sami przyznają Państwo rację, że lampa biurkowa nie za bardzo pasuje jako oświetlenie do łazienki. Ten przykład jest może, aż zbyt oczywisty, ale dobrze oddaje problematykę. To samo zresztą możemy także powiedzieć o lampce, która nadawałby się doskonale w pokoju dziecięcym, ale już niekoniecznie w salonie, gdzie przyjmujemy gości. W związku z tym – pamiętajmy o tym, że gdy już sobie upatrzymy naszą wymarzoną lampę, to powinniśmy też pomyśleć do jakiego pomieszczenia będzie się najlepiej nadawała.

2. Kolor

O błędy w tym przypadku, również nie jest trudno. Kolor, to paradoksalnie również bardzo ważny element, który charakteryzuje każde oświetlenie. Barwy potrafią nadawać lampie prawdziwie oryginalny look. Ten efekt jest możliwy pod warunkiem, że kolor wybranego oświetlenia jest w stanie właściwie współgrać z kolorystyką pomieszczenia. Czarna lampa niekoniecznie musi pasować w pomieszczeniu, którego głównym atutem jest bogactwo pastelowych barw. Warto też zaznaczyć, że niektóre lampy mogą być różnokolorowe. Również to powinniśmy mieć na uwadze, aby zgrabnie wkomponowały się we wnętrzu. Jeśli natomiast chcemy wybraną lampę umieścić na pierwszym planie, ze względu na jej funkcję lub oryginalny design - pomyślmy o skontrastowaniu jej koloru z tłem.

3. Materiał

Sukces lampy w dużej mierze zależy także od tego, jakie materiały zostały użyte do jej produkcji. Nierzadko bywa tak, że do stworzenia jednej lampy wykorzystuje się więcej aniżeli tylko jeden materiał. To również może wiązać się z pewnego rodzaju błędami możliwymi do popełnienia. Dobrze to ilustruje m.in. przykład lamp wykonanych ze szkła czy też kryształów. Mają one to do siebie, że odbijają światło. W niektórych przypadkach to dobrze, z kolei w innych może oznaczać nadmiar blasku w pokoju. To samo może także dotyczyć lamp, które zostały na przykład wykonane z polerowanego metalu. Warto też mieć na uwadze (chociaż to mało prawdopodobne), że niektóre materiały mogą w dłuższym okresie nie być wystarczająco wytrzymałe.

4. Odporność

Odwołując się jeszcze do powyższego przykładu – powinniśmy zatem mieć także na uwadze to, jak bardzo nasza lampa jest odporna na różne czynniki. Chociaż w tym wypadku mowa jest raczej o stopniu ochrony IP, który oznaczany jest różnie (IP20, IP44, IP54, IP65 czy IP67). Może być ona bardzo różna w zależności od lampy. Poza ochroną standardową, lampy mogą także zapewniać ochronę przed niemalże mikroskopijnymi ciałami stałymi jak np. kurz albo pył, czy też ciekłymi, jak zwyczajna woda czy para. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku łazienki (i w mniejszym stopniu także kuchni), gdzie wilgoć potrafi być wszechobecna. Dlatego należy zawsze brać takie aspekty pod uwagę.

5. Stylistyka

Producenci potrafią zaskakiwać i dlatego w zależności od naszych upodobań oferują nam lampy w rożnych stylach: nowoczesnym, tradycyjnym, design itd. Jak zatem widzimy wybór oświetlenia także pod tym względem potrafi być naprawdę bogaty. Wiele lamp jest uniwersalnych, w związku z czym mogą idealnie pasować do różnego rodzaju wystroju wnętrz. Jednak zapewne niektórzy wolą być konsekwentni. W związku z czym – niekoniecznie musi być nam po drodze z wstawianiem nowoczesnej lampy do tradycyjnego pomieszczenia. Czasami tego rodzaju błędy możemy popełnić z powodu braku pewnego wyczucia estetycznego. Dlatego także i w tym wypadku dobrze jest upewnić się czy wybrana przez nas lampa na pewno reprezentuje pożądaną przez nas stylistykę.

6. Żarówki

W tym akurat wypadku o błąd jest bardzo łatwo. Pamiętajmy o tym, że żarówka stanowi serce każdej lampy. Do wielu lamp możemy fakultatywnie używać żarówek LED, których żywotność jest bardzo długa. W niektórych przypadkach sytuacja może być jednak znacznie bardziej skomplikowana. Do niektórych lamp może być bardzo trudno zdobyć odpowiednie żarówki. W przypadku innych, żywotność może pozostawiać wiele do życzenia i skłaniać do refleksji czy problem nie jest ze samą lampą. Pamiętajmy zatem, aby tak dobierać żarówki, aby cieszyć się światłem jak najdłużej.