Jak oświetlić pokój?

Napisany: 2016-02-04 21:47:28 przez admin

Jak oświetlić pokój?

Odpowiednie światło w pomieszczeniu jest w stanie zdziałać cuda, jeśli chodzi o samopoczucie osób pracujących, zażywających zasłużonego odpoczynku czy przebywających w danym miejscy z uwagi na trwające właśnie spotkanie towarzyskie. Sposobów na twórcze oświetlenie pokoju istnieje nieprzebrane mnóstwo. Ich wykorzystanie bądź nie zależy jednak przede wszystkim od potrzeb, jakie wyrażają bywalcy i od charakteru pokoju. Tym mianem określamy bowiem na przykład salon, który pełni swoje funkcje, pomieszczenie, w którym mieszka dziecko, a także sypialnię.

Pokój dzienny w świetle niekoniecznie dziennym
Pomieszczenie, o którym mowa nazywamy również salonem, pokojem stołowym czy też dużym pokojem – w każdym przypadku chodzi jednak o to samo miejsce. Charakteryzuje się ono tym, że z założenia nie jest przez nikogo zamieszkiwane, ale stanowi przestrzeń wspólną, w której spotykają wszyscy domownicy i nie tylko, ponieważ przebywają tam również goście. Jest to więc coś w rodzaju neutralnego gruntu, na którym każdy powinien czuć się dobrze i tak też powinno być traktowane, a także oświetlane…
Pokój dzienny to miejsce, w którym w dzisiejszych czasach przebywa się głównie wieczorem. Za dnia każdy zajęty jest wykonywaniem obowiązków edukacyjnych czy zawodowych. Dopiero po zmierzchu przychodzi czas na odpoczynek, nie trzeba chyba dodawać, że w pełni zasłużony. Warto zażywać go w przyjemnych warunkach, które z łatwością można uzyskać umiejętnie „bawiąc się” oświetleniem. Światło w salonie nie powinno więc być szczególnie ostre, ponieważ pokój dzienny nie może przypominać sali operacyjnej, w której „zabija” zimne i nieprzyjemne światło jarzeniówek. Dziś jednak bardzo często światło w salonie bywa delikatnie chłodne, jak zresztą cały wystrój, ponieważ tym właśnie cechuje się nowoczesny styl we wnętrzarstwie. Najważniejsze jednak,  by przede wszystkim domownicy byli zadowoleni z wyglądu salonowego oświetlenia. W pomieszczeniu, o którym mowa powinny znaleźć się zarówno lampy wiszące (https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-silk-c-144-50-pujol-iluminacion, https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-oli-c-139-pujol-iluminacion), choć nie można wyobrazić sobie braku światła punktowego (https://www.magiaswiatel.pl/lampa-podlogowa-giravolt-g-6-t5-oval-pujol-iluminacion, https://www.magiaswiatel.pl/lampa-podlogowa-lanta-f0023-maxlight). To właśnie ono stwarza w pomieszczeniu wrażenie kameralności i przytulności.  

Pokój dziecięcy a sztuczne światło
Kryterium „przytulności” jest również niezwykle ważne, o ile nie najważniejsze w przypadku pokoju dziecięcego. Najmłodsi bowiem bardzo potrzebują przyjemnej i domowej atmosfery zawsze. Pod ręką powinny znajdować się ich ukochane misie, pieski, kotki, tygryski oraz inne ukochane zabawki, ale kiedy zapada zmrok, jednym z najważniejszych elementów tej dziecięcej układanki staje się również światło. Odrabianie lekcji na razie odłóżmy na bok. Wszyscy bowiem świetnie wiemy, że maluch powinien mieć swoje biurko, a na nim lampkę, dzięki której będzie wyraźnie widział zeszyty i książki. Przejdźmy jednak do tego, co w większym stopniu buduje nastrój.
Jeśli dany pokój zamieszkuje całkiem malutki człowiek, światło pod żadnym pozorem nie powinno być przesadnie ostre, ponieważ bodźce tego rodzaju najzwyczajniej w świecie drażnią – tym bardziej, że niemowlę czy dwu- lub trzylatek przez sporą część doby śpią. Zbyt silne światło może powodować problemy z zaśnięciem albo gwałtownie przebudzać. Obie te sytuacje niosą ze sobą rozdrażnienie i niepokój dla dziecka. Oświetlenie w pokoju malucha powinno więc być łagodne i samo w sobie ładne – począwszy od lamp wiszących (https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-kids-p0138-maxlight, https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-capua-light-prestige), przez stołowe (https://www.magiaswiatel.pl/lampa-stolowa-herald-markslojd), aż po różnego rodzaju kolorowe i ozdobne elementy oświetlenia (https://www.magiaswiatel.pl/delfin-lampa-wiszaca-0202-06-wyprzedaz, https://www.magiaswiatel.pl/kolorowe-kulki-kompozycja-20-kul-baby-set).
Światło w pokoju dziecięcym pozwala poskromić nieco wyobraźnię malucha, która czasami ożywia różnego rodzaju potwory i inne paskudne kreatury, które straszą kilkulatka i utrudniają mu zasypianie. Warto więc zatroszczyć się o ten aspekt wystroju, ponieważ dzięki niemu dziecku żyje się znacznie przyjemniej i bardziej beztrosko.

    Oświetlenie pokoju to wyjątkowo szerokie zagadnienie. Ostateczne rozstrzygnięcia w tym zakresie zależą jednak przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz od charakteru, jaki nadajemy konkretnemu pomieszczeniu. Inaczej oświetla się pokój dzienny, a inaczej dziecięcy. W tym drugim przypadku ważnym kryterium jest również wiek dziecka. Najważniejsze jest jednak to, by pomieszczenie spełniało swoje funkcje, a także odzwierciedlało charakter osoby, która najczęściej w nim przebywa. Jest to niezwykle ważny aspekt. Jeśli ów charakter jest dobry, tak też będą czuć się wszyscy przebywający w konkretnym miejscu. Jeżeli zaś nie, braki można w pewnym stopniu nadrobić oświetleniem.