Jak wybrać lampę na lata?

Napisany: 2017-10-07 09:05:28 przez setugo

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie jest kluczowe podczas projektowania wnętrza. Dobra barwa światła oraz jego umiejętne rozmieszczenie może znacząco wpłynąć na atmosferę, która będzie panowała w pomieszczeniu oraz na samopoczucie mieszkańców. Aby osiągnąć dobry efekt, lampę należy dopasować do wielkości i charakteru pokoju, w którym ma się znajdować. Prawidłowy sposób rozlokowania światła może też pozwolić na oddzielenie w przestrzeni rożnych obszarów funkcyjnych, poprawiając przejrzystość pomieszczenia. Wybierając lampę, która ma służyć przez wiele lat, warto dogłębnie się zastanowić jaką funkcję ma spełniać, w jakim stylu jest wnętrze, jak duży obszar ma oświetlać. Przemyślany wybór to gwarancja porządnego zakupu, który szybko nam się nie znudzi.

Wielkość oprawy

Na początku warto przemyśleć kwestię wielkości lampy. Duże, masywne lampy wyglądają źle w małych mieszkaniach, przytłaczają i niepotrzebnie zajmują miejsce. Właściciele niewielu metrów kwadratowych powinni wybierać niewielkie modele, niezabierające przestrzeni, najlepiej lampy ścienne lub sufitowe. Lampy stojące mogą po prostu nie zmieścić w małym pokoju. Na pewne ograniczenie powinny przystać także osoby, które w mieszkaniu posiadają niski sufit. Abażur na długim sznurze wygląda ujmująco, ale w niskim pomieszczeniu szybko zacznie przeszkadzać, powodując, że wkrótce będziemy chcieli się go pozbyć. Najlepszym wyjściem w takim wypadku będą płaskie plafony. Zapewnią one dobre, rozproszone oświetlenie centralne, nie zajmując miejsca. Duże, przestrzenne mieszkania, np. typu loft, warto natomiast wzbogacić ciekawymi lampami o dużych gabarytach. Masywne lampy wypełnią przestrzeń i oświetlą duży obszar pomieszczenia.

https://www.magiaswiatel.pl/plafon-prince-c0360-05b-f4ac-zuma-line

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-vista-p0076-06k-f4gq-zuma-line

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-podlogowa-amado-sl556-co-zuma-line

Tworzywo

Wybierając trwałą, wytrzymałą lampę trzeba zwrócić szczególną uwagę na tworzywo, z jakiego została wykonana. Lampy z tkaniny, papieru czy plastiku są mniej trwałe i szybciej ulegają zniszczeniom. Papierowe lampiony przyciągają kurz, a podczas czyszczenia mają tendencję do darcia się. Dodatkowo, przy dużym nagrzaniu od żarówki, takie abażury mogą zacząć się podtapiać. Jeśli chcemy, aby lampa służyła nam przez długi czas, lepiej unikać takich delikatnych modeli, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Znacznie większą trwałością odznaczają się lampy m.in. z mosiądzu lub szkła. Takie klosze łatwo się czyści, a do tego trudniej ulegają uszkodzeniom.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-basic-contract-c-53-led-pujol-iluminacion

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-flut-sp1-35697-small-bianco-ideal-lux

Styl i charakter pomieszczenia

Urządzając mieszkanie według własnego gustu, zwykle decydujemy się na jakiś dominujący styl, który będą reprezentować odpowiednio dobrane meble i dodatki. Wybierając lampę pamiętajmy, że to nie tylko źródło światła, ale także istotny element wystroju. Postarajmy się dobrać lampę pod charakter wnętrza, w jakim ma się znaleźć. Może zdarzyć się tak, że kupimy lampę pod wpływem impulsu, ponieważ nam się spodobała, ale po powrocie do domu stwierdzamy, że nowy zakup nijak nie pasuje do stylu, w jakim jest mieszkanie. Taka lampa szybko nam się znudzi bądź w ogóle z niej zrezygnujemy, marnując wydane pieniądze. W związku z tym przeglądając różne modele lamp zastanówmy się, jakiego typu elementów jest w mieszaniu najwięcej, jaki kolor będzie najlepiej komponował się z wystrojem i oczywiście jaki styl nam odpowiada. Ważną kwestią jest także, by dopasować formę lampy do funkcji pomieszczenia. Eleganckie, mocno zdobione lampy podłogowe nie będą pasować do niewielkiej, skromnej łazienki. Inne lampy będą nadawać się do salonu, inne do biura, a jeszcze inne do kuchni. W łazience sprawdzą się np. lampy naścienne klasyczne lub nowoczesne oraz lampy sufitowe, które razem pozwolą kompleksowo oświetlić to pomieszczenie. Salon czy sypialnia to miejsce lamp dekoracyjnych, cieszących się bogactwem wzorów i typów. W biurze natomiast najlepiej spiszą się funkcjonalne, regulowane lampy stołowe bądź duże lampy sufitowe.

https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-amalia-feamalia1-bath-feiss

https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-douille-douille1-elstead-lighting

Kierunek i intensywność światła

Warto zwrócić uwagę także na stronę, w jaką skierowane będzie światło płynące z lampy. Inaczej będzie rozpraszać się światło w żyrandolach z żarówką skierowaną w dół, a inaczej, kiedy strumień skierowany jest do góry. Światło skierowane do góry rozproszy się i równomiernie oświetli pomieszczenie. Lampy z żarówkami skierowanymi na boki sprawią, że niektóre części wnętrza będą bardziej oświetlone, a inne mniej. Jeśli chcemy jedynie miejscowego źródła światła, np. nad stołem, wybierzmy wiszący żyrandol. Jeżeli natomiast zależy nam na elastycznym dopasowywaniu strumienia światła, najlepiej postawić na lampy o regulowanych i wyciąganych ramionach, czy obrotowych głowicach. Dzięki temu światło w każdej chwili można dostosować pod własne potrzeby. Ciekawą i funkcjonalną opcją są systemy wielopunktowe. W przypadku, gdy potrzebujemy mocniejszego oświetlenia, dobrze zdecydować się na lampy o kilku gwintach, które zagwarantują konkretniejsze rozjaśnienie całego pomieszczenia, a jednocześnie jego wybranych punktów. W przeciwnym wypadku wystarczą modele z jedną żarówką. Jeśli zależy nam na spotęgowaniu wrażenia intensywności światła, wybierzmy jasny i możliwie przezroczysty abażur, przepuszczający dużą ilość światła. Jeżeli natomiast wolimy postawić na intymność i atmosferę relaksu, lepiej zakupić lampę o abażurze utrzymanym w ciemnej kolorystyce, który stłumi wiązkę światła.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-baroco-3-pendant-ad-7121s-3bk-azzardo