Oświetlenie oczek wodnych w ogrodzie

Napisany: 2017-07-26 10:53:32 przez setugo

Aranżacja ogrodu to zadanie, którego realizacja wymaga wiele wysiłku, pomysłowości, talentu itd. Aby poradzić sobie z nim, musimy uwzględnić liczne aspekty. Wybór i sadzenie roślin może stwarzać pewne trudności, jednak sama flora to zdecydowanie zbyt mało. Ogromne znaczenie mają również kwestie takie jak znalezienie mebli, a także tworzenie dekoracji, do których zalicza się np. oczko wodne. Niewielki zbiorniczek, tak samo zresztą jak inne elementy warte uwypuklenia, należy odpowiednio oświetlić. Tylko dzięki temu osiągniemy zachwycający efekt, który można podziwiać nie tylko za dnia, ale również nocą. Jakie lampy ogrodowe pozwolą nam stworzyć „zaczarowany ogród”?  

Jak wybrać oświetlenie ogrodowe?

Światło – w ogrodzie lub gdziekolwiek indziej – pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, przyczynia się do tego, że można bezpiecznie i komfortowo eksploatować daną powierzchnię. Druga, równie istotna kwestia, to względy estetyczne. Podejmując decyzje zakupowe, warto stawiać na lampy, które najlepiej oddadzą charakter określonego stylu. Rustykalny ogród oświetlimy zupełnie inaczej niż nowoczesny. Wynika to z tego, że „wiejskie podwórko” wygląda zupełnie inaczej niż minimalistyczny, zadbany ogród, w którym każdy szczegół jest dopracowany, a wręcz wyreżyserowany.  

https://www.magiaswiatel.pl/oprawa-tecla-surface-7206-astro-lighting

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-do-zabudowania-tivoli-7265-astro-lighting

Lampy ogrodowe stojące

W jakich miejscach najczęściej wykorzystuje się lampy stojące do ogrodu? Tego rodzaju modele zdecydowanie najlepiej sprawdzają się, rozjaśniając przestrzeń rozciągającą się wzdłuż ścieżek i alejek, a także na brzegach stawów lub mniejszych zbiorników wodnych znajdujących się w ogrodzie. Dzięki obecności lamp stojących poszczególne „naziemne” fragmenty ogrodowej aranżacji mogą jawić się w pełnej krasie nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Nowoczesne modele posiadają oprawy zaprojektowane tak, by podkreślać najważniejsze, a zarazem najszlachetniejsze cechy modernizmu.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-ogrodowa-stojaca-luna-pt1-d30-bialy-115436-ideal-lux

Jak oświetlić oczko wodne?

Oświetlenie oczka wodnego warto planować już na etapie projektowania ogrodu. Dzięki temu zdołamy osiągnąć pożądane efekty, unikając niepotrzebnych, a być może nawet groźnych pomyłek i błędów. Taflę wody możemy podkreślać od zewnątrz, stosując np. reflektory ustawione na brzegu. Źródła światła można zamieszczać również pod wodą, uwzględniając oczywiście parametry i specyfikacje techniczne. Dobór odpowiednich modeli, które są odporne na wilgoć, ma kluczowe znaczenie. Należy pamiętać także o izolowaniu przewodów itd. Zachowanie środków bezpieczeństwa to absolutna konieczność przy oświetlaniu oczka wodnego.

Poszczególne lampy powinny być ustawione w taki sposób, by podkreślać elementy takie jak kaskady, figurki, rośliny, np. szuwary itd. Dzięki temu najciekawsze ozdoby będą widoczne również po zmroku, zyskując jednocześnie bardziej tajemniczy i intrygujący wygląd.    

https://www.magiaswiatel.pl/reflektor-zewnetrzny-dro-542a-l0107a-04-dopo

https://www.magiaswiatel.pl/reflektor-zewnetrzny-catania-482a-l0107a-04-dopo

Dekoracje świetlne w ogrodzie

W ogrodzie powinny znajdować się różnorodne rozwiązania oświetleniowe, które maja na celu nie tylko czynić eksploatację bardziej komfortową. Wśród ich najważniejszych zadań znajduje się również dekorowanie przestrzeni. Dzięki światłu o właściwym natężeniu wypielęgnowane krzewy, kwiaty i drzewa wydają się być jeszcze piękniejsze i bardziej intrygujące. To z kolei sprawia, że przebywamy w ogrodzie zdecydowanie chętniej niż kiedykolwiek. Aranżacje, w których brakuje światła, bynajmniej nie prezentują się zachęcająco. Są wręcz odpychające. Umiejętne prowadzenie gry świateł diametralnie zmienia sytuację – oczywiście na korzyść.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-zewnetrzna-stolik-dot-m-2907x-estiluz

Zanim zaczniemy planować, w jaki sposób oświetlić oczko wodne, postarajmy się stworzyć koncepcję oświetlenia całego ogrodu. Ważne, by była przemyślana, spójna, a jednocześnie cechowała się funkcjonalnością. Wykańczanie poszczególnych elementów musi być realizowane w myśl ogólnych założeń koncepcyjnych – tylko wtedy rezultaty, jakie osiągniemy, będą zgodne z naszymi oczekiwaniami.