Żarówki - najpopularniejsze rodzaje

Napisany: 2017-09-20 09:58:19 przez setugo

Dziś spór o to, kto wynalazł znaną i do niedawna powszechnie stosowaną żarówkę, od dawna stał się czysto akademicki. W 2009 roku Unia Europejska zakazała stosowania przestarzałej technologii. W powszechne użycie weszły nowoczesne źródła światła wykorzystujące najnowsze rozwiązania.

1. Rodzaje żarówek dostępnych na rynku

− świetlówki − zaliczane są do lamp wyładowczych. Źródłem widzialnego światła jest luminofor, pokrywający rurę od środka. Promieniowanie UV emitowane przez metalowe elektrody wzbudzają stabilną poświatę wewnątrz zamkniętej przestrzeni. Blask luminoforu stabilizują pary rtęci lub argon. Elektrody wytwarzające napięcie i będące źródłem elektronów wykonane są z jednego z najwytrzymalszych metali − wolframu.

Nowoczesne świetlówki energooszczędne mają różne kształty. Zaprojektowano je, tak aby zajmowały, jak najmniej miejsca i mieściły się nawet w małych kloszach nowoczesnych lamp. Jak choćby w plafonie Collier HK/COLLIER/F/M Hinkley.

https://www.magiaswiatel.pl/plafon-collier-hkcollierfm-hinkley

Normalizacja trzonów i opraw spowodowała, że świetlówki można wykorzystać w egzemplarzach z oprawami posiadającymi gwint. I śmiało można założyć, że każdy sklep z lampami ma spory ich wybór.

Świetlówki kompaktowe mogą być najefektywniejsze, jeśli włączone pracują co najmniej jedną godzinę. Użytkowane właściwie służą nawet do dziesięciu lat i zmniejszają o ponad połowę wartość rachunków za tę część poboru energii, która jest przeznaczana na oświetlenie.

− żarówki halogenowe − pomimo mniejszej sprawności halogeny wytwarzają więcej światła na każdy oznaczony wat energii. Dają światło o większej intensywności. Jego źródło to wysoka temperatura wewnątrz żarówki, sięgająca 3 tysięcy stopni. Wysoka temperatura i przemiany termiczne wespół z chemicznymi. Takie źródła światła zastosowano w plafonie Santo MA04995C-009 Italux

https://www.magiaswiatel.pl/plafon-santo-ma04995c-009-italux

Oczywiście oprócz tego, że wytwarzają dużo niepotrzebnego ciepła, żarówki halogenowe mają mnóstwo plusów. Są niewielkie, bardzo szybko startują i świecą pełnym i stabilnym światłem. Światło jest ciepłe i dobrze wpływa na samopoczucie.

− diody LED − półprzewodnikowe diody elektroluminescencyjne, które niesłusznie nazywa się żarówkami. Nie posiadają żarnika, a proces wytwarzania światła zachodzi w półprzewodniku, który stymuluje jarzenie luminoforu otaczającego diodę. Proces fizyczny wewnątrz materiału czynnego wydaje się być dość złożony. Jego założenia tłumaczy fizyka kwantowa. Diody LED są bardzo powszechne, a ich działanie można zobaczyć na przykładzie lampy wiszącej Illumina 1932102 białej SPOTlight.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-illumina-1932102-biala-spotlight

Diody LED oprócz niewielkich rozmiarów posiadają inne zalety. Czas osiągnięcia maksymalnej jasności, to nich mniej niż jedna sekunda. Wyjątkowo dobrze też oddają barwy.

2. Elementy znormalizowane

W sprzedaży oferowane jest kilka rodzajów gwintów i trzonków pasujących do montowanych w żyrandolach opraw. W sytuacjach szczególnych można zastosować tzw. przejściówki pozwalające zastosować prawie każdy rodzaj żarówki lub diody.

− E27 – pasujący do większości lamp tzw. duży gwint
− E14 – mają go żarówki z małym gwintem w kształcie płomyków itp.
− E17 i E26 – wymagają go żarówki niskonapięciowe 110V
− E40 – dla żarówek o dużej mocy
− G4 – stosowany w żarówkach halogenowych
− GU5.3 – dwunasto-woltowe reflektorki mają go na wyposażeniu.

3. Sprawy techniczne − na co zwrócić uwagę?

Oprócz klosza żarówka lub też dioda Led jest elementem formującym świetlną strugę. Dzięki temu można modelować światło według potrzeb.

W pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku preferuje się światło o ciepłej barwie. Relaksujące i sprzyjające tworzeniu atmosfery spokoju. Właściwym rozwiązaniem będzie zastosowanie świetlówek kompaktowych.

Do pracy zaleca się zastosowanie światła jasnego i intensywnego o temperaturze barwowej około 3500 K. A do prac precyzyjnych nawet bardziej intensywne. Światło o wymaganych parametrach można uzyskać używając diod luminescencyjnych

W kuchni potrzeba światła intensywnego i takiego, które wiernie oddaje kolory. Najlepiej o współczynniku Ra/CRI zbliżonym do 90. Często stosuje się tam halogeny. W ich świetle potrawy wyglądają interesująco i apetycznie.

4. Jak dobrać właściwie parametry oświetlenia?

Odwiedzając sklep z oświetleniem, trzeba się poświęcić lekturze. Lekturze treści opakowań. Nie czytając uważnie opisów, można się narazić na niewłaściwe stosowanie zakupionych żarówek. Na co szczególnie zwracać uwagę?

− parametry prądu − z których najważniejsze jest napięcie wymagane do niezakłóconej pracy żarówki.
− Ra/CRI − wskaźnik propagowania koloru, czyli jak dana żarówka prezentuje kolory. Skala do 100. Pożądana wyższa wartość.
− ilość cykli − ile razy żarówka w ciągu swego życia może być włączona i wyłączona.
− klasa energetyczna − efektywność energetyczną oznaczono kolejnymi literami alfabetu np. A, B, C. Do scharakteryzowania podklas znak plus np. A+++.
− czas pełnej emisji − żarówki rozgrzewające się w krótkim czasie mogą być stosowane w miejscach, gdzie często są włączane i wyłączane.
− barwa światła − do 3300 K światło ciepłe − powyżej 5000, zimne.

Na opakowaniach można znaleźć trzycyfrowy kod. Zespół określający wskaźnik oddawania koloru − pierwsza cyfra, dwie kolejne określają temperaturę barwy.