Jak dobrać kinkiety do czytania w łóżku?

Napisany: 2022-10-05 11:21:46 przez Marek

Kinkiety to oświetlenie montowane na ścianach. Znajdują one wiele zastosowań w prywatnych domach, jak również w hotelach czy restauracjach. Kinkiety najczęściej montowane są w korytarzach, łazienkach, ale również coraz częściej w sypialniach. Nowoczesny kinkiet z ruchomym kloszem i ramieniem sprawi, że czytanie książek w łóżku będzie przyjemne i relaksujące. Dowiedzmy się, jakie są rodzaje kinkietów do czytania i jakie są zalety z ich posiadania!

Zastosowanie kinkietów

Wraz z rozwojem techniki oświetleniowej zastosowanie kinkietów stale się poszerza. To źródło światła dopełniające oświetlenie sufitowe. Dzięki swojej uniwersalności mogą być wykorzystywane w niemal każdym pokoju. Oto kilka przykładów, w jakich typach pomieszczeń mają zastosowanie:

 • W łazience jako oświetlenie lustra montowane nad lustrem lub po jego bokach.
 • W sypialni umieszczone po obu stronach łóżka służą jako lampa do czytania.
 • W salonie jako dopełnienie oświetlenia sufitowego pod względem dekoracyjnym.
 • W pokoju dziecięcym występujący w roli lampki nocnej.
 • W korytarzu zastępują centralne oświetlenie, optycznie go poszerzając.
 • W biurach doskonale sprawdzą się nad biurkiem, zastępując tradycyjną lampkę.

Kinkiety mają zastosowane w każdym pomieszczeniu

Rodzaje kinkietów do czytania

Wieczorne czytanie to forma relaksu wymagająca odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli na komfortowe czytanie bez wytężania wzroku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni wokół łóżka. I tu najlepszym rozwiązaniem będzie lampka LED do czytania w łóżku. Nowoczesny kinkiet z ruchomym kloszem i regulowanym ramieniem sprawi, że czytanie książek będzie przyjemne i relaksujące.

Wyróżniamy kilka rodzajów kinkietów do czytania:

 1. Kinkiet z wężykiem
  Elastyczny wężyk pozwala na dostosowanie kąta padania światła do aktualnych potrzeb.
 2. Kinkiet harmonijka
  Łączy w sobie funkcjonalność i ciekawy design za sprawą wyciąganego, harmonijkowego i regulowanego na boki ramienia.
 3. Kinkiet z włącznikiem
  Włącznik najczęściej zamontowany jest na obudowie, dzięki czemu nie trzeba wstawać w celu wyłączenia kinkietu.

Kinkiet z opcją ściemniania.

Więcej inspiracji znajdziesz na : https://www.magiaswiatel.pl/kinkiety-3

Na co zwrócić uwagę wybierając kinkiet do czytania?

Szukając odpowiedniej lampki do wieczornego czytania bądź nauki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność i możliwości. Doskonałym wyborem będzie regulowany kinkiet na wysięgniku, który pozwoli na dowolne ustawienie kąta padania światła dostosowane do aktualnych potrzeb. Kinkiet ścienny regulowany można zamontować na dowolnej wysokości i może być świetną alternatywą dla tradycyjnej lampy.

Kinkiety do czytania powinny emitować odpowiednią dawkę światła w zależności od funkcji, jaką mają spełnić. W pomieszczeniach do relaksu najlepsze będzie światło ciepłe, które wprowadza w przyjemny nastrój. Światło zimne pobudza i nadaje się do pomieszczeń, w których pracujemy np. biuro.

Pomimo tego, że najistotniejszą cechą kinkietów do czytania jest ich funkcjonalność, nie należy zapominać, że lampa ścienna musi być dopasowana do wnętrza pomieszczenia, w którym będzie zawieszona. Kinkiety powinny harmonijnie komponować się ze stylistyką pomieszczenia. Częstym rozwiązaniem jest kupno kompletów lamp, czyli wybieranie kinkietów jako uzupełnienie wzoru lub designu lampy wiszącej.

Zalety lamp ściennych

Kinkiety do czytania to bardzo funkcjonalne lampy, których głównym zadaniem jest zapewnienie doskonałego oświetlenia w trakcie czytania. Wyposażone są w ruchome ramię, które umożliwia dopasowanie kierunku oświetlenia dla potrzeb w danej chwili. Lampy ścienne posiadające włącznik umożliwiają zapalenie światła lub jego wyłączenie bez potrzeby wstawania z łóżka czy fotela.

Nowoczesne kinkiety do czytania można nabyć w różnej kolorystyce, kształcie i materiale, z którego są wykonane. Do wnętrz klasycznych świetną opcją jest zakup kinkietów posiadających dwa źródła światła. Jedna część kinkietu z kloszem funkcjonuje jako lampa dekoracyjna, natomiast drugim źródłem światła jest oświetlenie LED na ruchomym ramieniu lub na wysięgniku służący do czytania lektury.

Kinkiet do czytania z półeczką.

Niewątpliwą zaletą kinkietów jest ich niewielki rozmiar, dlatego sprawdzą się nawet w najmniejszej sypialni.

Jaka barwa światła do czytania w łóżku?

Decydując się na kinkiet do czytania LED, bardzo ważną kwestią jest barwa światła. Mamy do wyboru kilka temperatur barwowych:

 • światło LED ciepłe (2500-3500K)
 • światło LED neutralne (4000-4500K)
 • światło LED zimne (6000-6500K)

Lampa do czytania musi być wystarczająco silna do dobrego doświetlenia kartki w książce i jednocześnie chronić wzrok bez wywoływania bólu oczu. Wzrok męczy się przy zbyt słabym oświetleniu, a zbyt intensywne wywołuje ból i zawroty głowy. Najlepsze do czytania będzie światło mniej intensywne o barwie lekko ciepłej lub neutralnej, która jest przyjazna dla oczu i nie męczy wzroku.

Kinkiety do biurka

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach zabiera pracę do domu lub decyduje się na tzw. home office, czyli pracę z domu. Pracując przy biurku, alternatywą dla klasycznej lampki jest kinkiet zamontowany nad biurkiem, który nie zajmuje cennego miejsca. Wybierając kinkiet do gabinetu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

1) Barwa światła- praca wymaga koncentracji i skupienia, więc najlepiej wybrać barwę światła lekko zimną.

2) Kierunek światła- podczas pracy nad papierowymi dokumentami, światło powinno padać równomiernie na całą kartkę. Sprawdzą się tutaj kinkiety z regulowanym ramieniem.

3) Stylistyka- kinkiet do czytania warto dobrać do stylu i aranżacji biura.

Kinkiety do pokoju dziecięcego

Taki rodzaj kinkietu powinien być zabudowany ze względu na bezpieczeństwo. Obudowa kinkietu np. w postaci chmurki uniemożliwia dziecku dostęp do żarówki oraz przewodów elektrycznych. Najczęściej używane są jako rodzaj lampki nocnej.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy kinkiet w pokoju dziecięcym służy do nauki. W tym przypadku lampa ścienna osadzona na długim, ruchomym ramieniu będzie najlepszym rozwiązaniem. Źródło światła można dowolnie ustawić pod wybranym kątem, co pomaga w nauce o każdej porze dnia. Najlepsza barwa światła to barwa neutralna, która pomoże w skupieniu i koncentracji.

Podsumowanie

Planując oświetlenie wnętrz, warto pamiętać o wyborze produktu łączącego w sobie funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd i styl. Kinkiety do sypialni umieszczone po obu stronach łóżka to świetny sposób na zapewnienie dodatkowego źródła światła do czytania lektury, jak również nada sypialni niepowtarzalny wygląd. Kinkiety do czytania to doskonałe rozwiązanie, które może zastąpić lampy stojące.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię