Jak oświetlić elementy dekoracyjne na ścianie?

Jak oświetlić elementy dekoracyjne na ścianie?

W wielu domach - przede wszystkim na ścianach - umieszcza się różnego rodzaju dekoracje np. pamiątki z podróży, zdjęcia najbliższych, które w głównej mierze przyczyniają się do aranżacji i decydują o cieple i przytulności wnętrz. Najczęściej są to obrazy, zegary oraz płaskorzeźby, a także fotografie oprawione w ramki. Jednak bardzo często tego tupu drobiazgi wieczorami toną w ciemności. Aby ozdobne elementy były widoczne nawet po zmroku, należy je odpowiednio oświetlić. Nie ulega wątpliwości, że światło znakomicie skupia uwagę na wiele dekoracji, w związku z tym warto zamontować oświetlenie punktowe. Jak dodatkowo podkreślić wybrane elementy na ścianach?

Oświetlenie punktowe i liniowe

Lampy punktowe, w przeciwieństwie do oświetlenia ogólnego, mają za zadanie uwydatnić dany element dekoracyjny znajdujący się na ścianie. Duże źródła światła mogłyby zasłonić swoim rozmiarem eksponowany przedmiot, dlatego oprawa punktowa jest najczęściej wybierana ze względu na niewielkie i dyskretne lampki z żarówkami halogenowymi lub LEDowymi. Ten rodzaj oświetlenia jest źródłem światła o barwie brylantowej, znakomicie pasującej do celów dekoracyjnych. Reflektory punktowe fenomenalnie rozpromieniają figurki, meble, rzeźby oraz inne przedmioty o różnej wielkości. Świetlówki liniowe natomiast idealnie sprawdzą przy oświetleniu wiszących na ścianach obrazów i plakatów, a nawet zegarów. Wytwarzają one bowiem na całej swojej długości równomierne światło i najczęściej montowane są tuż nad dekoracją. Cechują się również tym, że oddają naturalny kolor oświetlonych przedmiotów.

Oświetlenie LED należy do źródeł światła, które się nie nagrzewają. W związku z tym mogą być stosowane w pomieszczeniach z kwiatami, a także wodą. Oprócz tego jest bardzo przyjazne środowisku i bardzo wydajne - wszystkie te cechy podkreślają genialność technologii LED.

Jakie dekoracje warto oświetlać?

W trakcie planowania instalacji oświetleniowej w całym domu należy pamiętać również o lampkach dekoracyjnych, które nie tylko w odpowiedni sposób rozjaśnią zacienioną przestrzeń, lecz także wyeksponują cenne ozdoby, takie jak:

  • elementy wykończeniowe - podczas wykonywania remontów w domu, wiele osób decyduje się na ozdobienie ścian różnymi dekoracjami, między innymi fototapetą lub kamieniem ozdobnym. Snopy światła doskonale uwydatnią zdobnictwo i sprawią, że wnętrze będzie wyglądać jeszcze bardziej nowocześnie,
  • obrazy - oprawione w ramy, jak i nadrukowane na płótnie to kunsztowne ozdoby, które należy w odpowiedni sposób uwidocznić. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, warto zadbać o to, aby zachwycały swoim wyglądem nawet wieczorową porą,
  • pamiątki - na wyeksponowanie zasługują również różnego rodzaju statuetki, wyróżnienia, przedmioty przywiezione z wakacji oraz wszystkie inne, które mają dla właścicieli sentymentalną wartość,
  • fotografie - nieważne, czy są to wielkie ramy z miejscami na kilka zdjęć, czy pojedyncze portrety - odpowiednio oświetlone będą przykuwać wzrok niejednego gościa.

Lampy do oświetlenia elementów dekoracyjnych

Istnieje wiele rodzajów lamp, dzięki którym możliwe jest wyeksponowanie obrazów, zdjęć, pamiątek i innych ozdób znajdujących się na ścianie. Bardzo często spotkać można się z takimi produktami, jak kinkiety, lampy punktowe, obrazowe.

Tradycyjne kinkiety idealnie nadają się do oświetlenia dekoracji. Przeważnie montuje się je symetrycznie względem siebie - po obu stronach przedmiotu. Nad elementem zamocować można kinkiet o regulowanym ramieniu. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest skierowanie światła w dane miejsce. Proste i minimalistyczne modele niezawodnych kinkietów znakomicie się do tego sprawdzą.

Reflektorki i spoty posiadają wiele zalet. Między innymi to, że umożliwiają operowanie światłem - oświetlenie można skierować w każdą stronę. Są to zazwyczaj pojedyncze lampki, które znajdują się na dłuższej listwie lub podstawie. Niewielkie lampy mocowane na suficie rzucają snop światła na elementy dekoracyjne, należycie oświetlą również kunsztowne obrazy lub rodzinną galerię zdjęć. Spoty w formie kinkietów najczęściej używane są do rozjaśnienia obszarów, gdzie znajdują się półki lub meble.

Innowacyjną metodą na podświetlenie dekoracji jest także oświetlenie szynowe. Na specjalnych szynach, podłączanych do prądu, rozmieszczona jest dowolna ilość niewielkich reflektorów LED lub halogenów. Takie rozwiązanie perfekcyjnie eksponuje fototapetę, ciąg półek z trofeami lub obrazy, ponieważ zazwyczaj montuje się je wzdłuż całej ściany.

Alternatywą oświetlenia szynowego jest tak zwane oświetlenie linkowe, które zamiast specjalistycznych szyn, posiada cieniutkie linki, gdzie umiejscowione są punkty świetlne.

Lampa obrazowa - czyli inaczej lampy wykorzystywane do profesjonalnego oświetlenia dekoracji i obrazów, znajdujących się na ścianie. Charakteryzują się tym, że mają postać podłużnych i cienkich opraw, które montuje się zazwyczaj nad lub pod obiektem. Przeważnie umożliwiają zmianę kierunku padania światła oraz występują w wersji LED bądź halogenowej. Szeroka oferta wzorów i kolorów sprawia, że ten rodzaj lamp najlepiej nadaje się do równomiernego podświetlenia elementów dekoracyjnych.

Dlaczego warto zamontować oświetlenie dekoracyjne?

Nie ulega wątpliwości, że obrazy i inne elementy ozdobne profesjonalnie oświetlone potrafią sprawiać niesamowite wrażenie i w pewien sposób nadać eleganckiego charakteru wnętrzom. Ich główną zaletą jest to, że są z reguły niedrogie, a dają naprawdę znakomity efekt. Fenomenalnie sprawdzi się tam, gdzie znajdują się cenne pamiątki, zdjęcia i różnego rodzaju dekoracje. Oprócz roli ozdobnej, lampy dekoracyjne cechują się wielofunkcyjnością - bez obaw można wprowadzić je jako oświetlenie punktowe w sypialni, przedpokoju, kuchni czy łazienkach. Ze względu na szeroki wybór kolorów, wymiarów i wzorów, są montowane na korytarzach lub klatkach schodowych. Należy wspomnieć, że oświetlenie dekoracyjne LED jest bardzo wydajne i energooszczędne, co dodatkowo czyni je atrakcyjnym.

oświetlenie punktowe

Podsumowanie

Do podświetlenia ozdób, znajdujących się na ścianach, jest dostępnych tak naprawdę wiele produktów. Jednak najnowocześniejszym i najczęściej wybieranym oświetleniem są lampy punktowe, które cechują się długą żywotnością oraz gwarantują odpowiednią moc natężenia światła. Aby prawidłowo podświetlić eksponat, należy pamiętać o kompetentnym dobraniu lamp, pasujących do wystroju i charakteru pomieszczenia.

Polecane produkty
Zobacz wszystkie