Lampy z czujnikiem ruchu zewnętrzne

Lampy z czujnikiem ruchu zewnętrzne

Każdy z nas chce się czuć bezpiecznie w swoim domu - to przecież rzecz naturalna. Jednak aby mieć poczucie tego bezpieczeństwa na swojej posesji, czasami nie wystarczy solidne ogrodzenie, drzwi antywłamaniowe, czy ogólne oświetlenie zewnętrzne. Osoby, które szukają dodatkowych rozwiązań, mogą sięgnąć po lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na ich temat, przeczytaj dalszą część poradnika!

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu - kilka słów na ich temat

Nie jest tajemnicą, że przez ostatnie lata mamy do czynienia z prawdziwym boom technologicznym. Lampy zewnętrzne wyposażone w czujnik ruchu, to jedno z nowoczesnych rozwiązań i choć są z nami już od kilku dobrych lat, wciąż zyskują na popularności i nie ma w tym nic dziwnego.

Wyposażenie oświetlenia zewnętrznego w czujnik ruchu okazało się strzałem w dziesiątkę i zaskarbiło sobie wielu zwolenników. Nie dość, że rozwiązanie to jest wygodne, to jeszcze znacznie poprawia uczucie komfortu i bezpieczeństwa we własnym domu.

Aktualne lampy często wyposażone są w dwa rodzaje czujników ruchu, takie jak: PIR oraz czujnik mikrofalowy. Nierzadko również trafia się na połączenie obydwu tych czujników w lampie.

Model PIR opiera swoje działanie na podczerwieni. Konkretnie, wykrywa on promieniowanie cieplne, mocniejsze aniżeli to z tła i wtedy się włącza. Taki czujnik świetnie nadaje się do wykrywania ruchu (ludzi, zwierząt).

Czujnik mikrofalowy działa nieco inaczej, gdyż wykrywa ruch. Co więcej, jedną z cech mikrofali jest możliwość przenikania przez - ściany, czy drzwi. Efektem tego jest możliwość, lepszego wykrywania ruchu za przeszkodzą. Dlatego często czujniki tego typu wykorzystywane są w pomieszczeniach, można np. wyróżnić toalety publiczne. Zatem, jak można się domyślić, czujnik ten zareaguje zarówno na ludzi, zwierzęta, jak i pojazdy itp.

lampa z czujnikiem ruchu

Wyżej opisane czujniki, mają możliwość regulacji czułości. Istnieją na rynku modele, które posiadają możliwość regulacji progu czułości w tzw. luxach, czyli czujnik może zareagować nawet wtedy, kiedy ilość światła jest niższa. Dzięki temu, że czujniki posiadają regulację czułości, możemy ustawić je tak, aby zdołały one wykrywać osoby w określonych odległościach, jak również mogły podtrzymywać zapalone światło przez określony czas.

Lampy zewnętrzne z czujnikami występują w wielu rodzajach - o tym przeczytasz w dalszej części poradnika.

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu - rodzaje

Głównie można wyróżnić lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu zasilane z sieci, jak również, modne w ostatnim czasie - z panelem solarnym.

Obydwa rodzaje wyżej wymienione będą emitować światło za sprawą diody LED. Jest to w zasadzie jedyne słuszne rozwiązanie dla tego typu urządzeń, z uwagi choćby takiej, że dioda LED zawsze od razu zaświeci swoją pełną mocą - jasnością. Jest to ogromny plus w przypadku lamp z czujnikiem ruchu. Ponadto jak wiadomo, diody LED są ekonomiczne. Lampa może być wyposażone zarówno w jedną jak i wiele diod LED.

Dla porównania, lampa zewnętrzna wyposażona w żarówkę, nie może dorównywać takiej, wyposażonej w diodę LED, z uwagi na dłuższe nagrzewanie się żarówki, co za tym idzie, słabsze oświetlenie od razu, po wykryciu ruchu.

Jeżeli chodzi o lampy ze wbudowanym czujnikiem ruchu, które zasilane są z sieci, należy pamiętać o tym, że trzeba podłączyć je do prądu. W tym celu np. po elewacji budynku trzeba przeprowadzić instalację elektryczną do najbliższego źródła prądu. Inną opcją jest wywiercenie otworu w elewacji, poprzez który przebiegał będzie przewód zasilający.

Innym, stale zyskującym na popularności rozwiązaniem jest wybór lampy z panelem solarnym. Takie urządzenia, nie tylko można bezproblemowo zamontować na kilku wkrętach, ale także nie potrzebują one przeciągania dodatkowych kabli itp.

Lampa zewnętrzna solarna z czujnikiem ruchu występuje zarówno w całości z panelem słonecznym, jak również w formie rozpinanej, gdzie panel można umieścić np. w innym punkcie, a lampę z czujnikiem w innym. Wszystko połączone jest za sprawą kabelka z prostym i intuicyjnym montażem.

Musimy pamiętać również o tym, że o ile lampy z czujnikiem ruchu mogą służyć w kwestii bezpieczeństwa, o tyle takie urządzenia zamontowane szczególnie na zewnątrz mogą również pełnić funkcję dekoracyjną.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy z czujnikiem ruchu

Mając przed sobą kilka modeli, zapewne zastanawiasz się, czym dane lampy różnią się od siebie, pomijając cenę. Otóż kwestia zasilania jak i rodzaju czujnika, które zostały wyżej opisane to jedna sprawa. Kolejną jest kąt świecenia. Można wybierać pomiędzy lampami, gdzie kąt świecenia wynosi od 90 stopni, aż do 240 stopni, jednak optymalnym wyborem jest lampa, której kąt świecenia wynosi 180 stopni.

Jeszcze jedna kwestia to rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest urządzenia, oraz to jaki stopień szczelności posiada. Otóż wybierając lampy budżetowe, musimy liczyć się z materiałem wykonania, jakim najprawdopodobniej będzie plastik. W lampach droższych możemy trafić na modele wykonane z metalu. Dobrze, aby wybierana przez nas lampa z czujnikiem posiadała jak najwyższą klasę szczelności IP. Najlepiej szukać modeli z klasą IP65, lub IP68. Warto skupić się na tej kwestii przy zakupie, gdyż świadczyć to będzie o długim i bezproblemowym działaniu urządzenia w każdych warunkach. Oczywiście im wyższa klasa szczelności, tym cena lampy będzie adekwatnie wyższa.

Na rynku spotkać można lampy wyposażone w czujniki zmierzchu, które również cieszą się dużą popularnością. Czujnik zmierzchu działa, na zasadzie, iż gdy na zewnątrz się ściemni, lampa przejdzie w tryb czuwania i będzie świeciła lekkim światłem, natomiast gdy wykryje ruch, zaświeci pełną mocą.

Lampa zewnętrzna z czujnikiem - gdzie najlepiej ją zainstalować

Omawiane w poradniku lampy świetnie nadają się do wielu zastosowań, szczególnie to zastosowań zewnętrznych. Lampy z czujnikiem ruchu można zatem używać jako:

 • oświetlenie ogrodu,
 • oświetlenie tarasu,
 • oświetlenie miejsca parkowania samochodu,
 • oświetlenie schodów,
 • oświetlenie ścieżki,
 • oświetlenie bramy wjazdowej,

a także jako oświetlenie wielu miejsc, np. toalet publicznych.

Jakie są zalety lamp z czujnikami ruchu

Lampa z czujnikiem ruchu, jak również z czujnikiem zmierzchu, posiada wiele zalet i należą do nich np.:

 • odstraszanie potencjalnych złodziei,
 • odstraszanie zwierząt,
 • zwiększone bezpieczeństwo w nocy,
 • dodatkowe źródło światła bez przymusu włączania ręcznego,
 • kwestie estetyczne

i inne. Oczywiście nie można pominąć kwestii energooszczędności diod LED, a także lamp z panelem słonecznym.

Podsumowanie

Inteligentne oświetlenie, za jakie z pewnością można uznać lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu, coraz bardziej zyskuje na popularności. I dobrze, gdyż jest to świetne rozwiązanie, przede wszystkim zwiększające nasze bezpieczeństwo. Ponadto takie źródło światła jest oszczędne, co jest kolejnym ogromnym plusem. Nie można narzekać na design lamp zewnętrznych, zatem na pewno znajdziesz odpowiedni model dla siebie. Jeżeli zatem już wiesz, jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu Cię interesuje, przejrzyj ofertę sklepu magiaswiatel.pl już teraz!

Polecane produkty
Zobacz wszystkie