Oświetlenie punktowe - ponad 8 pomysłów na aranżację

Oświetlenie punktowe - ponad 8 pomysłów na aranżację

Lampy i reflektory punktowe to jedne z najchętniej wybieranych typów oświetlenia, zarówno do domu, jak i do mieszkania. Oprawy te można wykorzystać w niemalże każdym pomieszczeniu, a szczególnie w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużej powierzchni, by na suficie zawiesić lampy sufitowe. Co ważne, tego typu oprawy można także zamontować do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka, kotłownia, czy mała, zabudowana kuchnia. Czym charakteryzują się lampy punktowe, jakie wyróżniamy ich rodzaje i gdzie warto je zamontować?

Czym są i jakie wyróżniamy rodzaje lamp punktowych?

Oświetlenie punktowe sufitowe to nic innego jak pojedyncze lampy, montowane w suficie. Niektóre lampy punktowe można zamontować także na ścianie, co czyni je jednocześnie swego rodzaju ozdobą wnętrza. Do najpopularniejszych lamp punktowych należy zaliczyć reflektory oraz oprawy wpuszczane, tzw. oczka. Co ciekawe, wiele lamp wyposażonych zostaje w system regulujący kąt padania światła, dzięki czemu można ustawiać kierunek oprawy w zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Nierzadko lampy punktowe stanowią główne źródło światła, szczególnie w małych pomieszczeniach, gdzie lampy sufitowe zajmowałyby zbyt dużo miejsca. Punktowe oświetlenie LED może występować w wielu barwach, od ciepłej, przez neutralną, po zimną, dzięki czemu oprawy można wykorzystać zarówno do doświetlenia konkretnej przestrzeni, jak i do stworzenia przyjemnego klimatu w pomieszczeniu.

Gdzie sprawdzą się lampy punktowe?

Poniżej wyszczególniliśmy, do jakich pomieszczeń warto zastosować lampy punktowe. Choć na liście znajduje się 8 miejsc, pomysłów na aranżacje z tego typu oprawami znajdziesz zdecydowanie więcej. Czytaj dalej, jeśli szukasz inspiracji na wykorzystanie lamp punktowych!

#1 Kuchnia

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. O ile duże lampy sufitowe umożliwiają rozświetlenie większości miejsc, lampy punktowe mogą zostać wykorzystane do doświetlenia konkretnej przestrzeni (np. blatu roboczego, kuchenki lub zlewu). Reflektory punktowe warto umieścić wówczas bezpośrednio nad zbyt ciemnym miejscem, a stosując oprawy regulowane, z łatwością można skierować kąt padania światła także na inne miejsca, w zależności od potrzeb.

Do aranżacji w kuchni fantastycznie sprawdzi się np. klasyczny reflektor CERES lub reflektor ZUMA Line w loftowym, nowoczesnym stylu. Co ważne, takie lampy można zamontować również na ścianie, dzięki czemu kąt padania światła można skierować np. bezpośrednio na ozdobę pomieszczenia, subtelnie ją rozświetlając.

#2 Sypialnia

Lampy punktowe to wręcz nieodłączny element sypialni. W większości przypadków duże lampy sufitowe dostarczają zbyt dużo światła, przez co domownikom znacznie trudniej jest wyciszyć się wieczorem. Oprawy punktowe można zamontować zarówno bezpośrednio przy łóżku, dzięki czemu mogą one przydać się np. przy czytaniu książki, jak i w centralnym punkcie pokoju, w zależności od potrzeb. Najczęściej wybieranymi do sypialni są gustowny reflektor JAIPUR oraz reflektor Aqform.

oświetlenie punktowe

#3 Garderoba

Garderoba jest pomieszczeniem, gdzie prawidłowe oświetlenie jest bardzo ważne. Do tego typu pomieszczeń warto wybierać lampy o neutralnej barwie światła, która nie będzie wpływać na postrzeganie kolorów ubrań. Jeśli w garderobie zawisną lampy punktowe, warto wówczas zdecydować się na więcej niż jedno lustro, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt złudzenia, powiększającego optycznie przestrzeń. Do garderoby doskonale sprawdzą się np. oczka stropowe Su Classic lub reflektory kierunkowe Dynamite.

#4 Pokój dziecięcy

Podobnie jak w przypadku sypialni, w pokoju dziecięcym niezbędne będzie zarówno główne źródło światła, jak i mniejsze oprawy, sprawdzające się wieczorem lub nocą. Dodatkowo lampy punktowe można wykorzystać w celu doświetlenia biurka lub przestrzeni szafy. Do aranżacji nad łóżkiem warto zdecydować się na klasyczne reflektory PUNCH lub nowoczesne reflektory MAREN z nietuzinkowym kloszem. Z kolei w celu doświetlenia biurka warto wykorzystać kierunkowy reflektor ANGELO lub kinkiet KEKE.

#5 Łazienka

Reflektory, kinkiety i oczka przeznaczone są także do tzw. pomieszczeń wilgotnych. Lampy punktowe montowane są wówczas w specjalnych oprawach o podwyższonej odporności na możliwe zawilgocenie. Tego typu lampy do łazienki pozwolą doświetlić lustro, jednocześnie ułatwiając codzienną pielęgnację czy wykonywanie makijażu. Nie bez znaczenia jest tutaj barwa światła - tak jak w przypadku garderoby, do łazienki należy zamontować żarówki o neutralnej barwie. Najchętniej wybieranymi oprawami łazienkowymi są reflektor Noemie oraz reflektor Tube.

#6 Domowe biuro

Wiele osób decyduje się na stworzenie w domu dodatkowej przestrzeni do pracy. Nie trzeba dodawać, że odpowiednie oświetlenie takiego miejsca to podstawa. O ile w domowym biurze doskonale sprawdzi się zwykła lampa sufitowa, to lampy punktowe mogą przydać się szczególnie w deszczowe dni, gdy w pomieszczeniu jest dość jasno, jednak doświetlenia wymaga np. biurko. Doskonałym wyborem może okazać się wówczas niezwykle stylowy reflektor ROXIE lub równie elegancki reflektor BJORN.

#7 Sala kinowa w domu

Urządzając salę kinową, w końcu przychodzi czas na to, aby dobrać odpowiednie dodatki. Poza wygodną sofą i miękkim dywanem, warto zadbać także o nastrojowe oświetlenie. Lampy punktowe doskonale sprawdzą się do doświetlenia biblioteczki z filmami, ale także można wykorzystać je do stworzenia wyjątkowego sufitu, imitującego gwieździste niebo. Do sali kinowej warto wybrać małe reflektory, np. reflektor FLORIS, lub subtelną lampę LEON.

#8 Korytarz

Oświetlenie punktowe doskonale sprawdzi się także w korytarzu domu i mieszkania. Takie lampy można wykorzystać zarówno jakie główne źródło światła, jak i do podświetlania wiszących na ścianie ozdób, fotografii, czy obrazów. Wiele osób programuje lampy punktowe w taki sposób, aby włącznik umożliwiał zarówno włączenie wszystkich świateł, jak i tylko jednego z nich. Do zamontowania w korytarzu najlepiej sprawdzą się m.in. lampa sufitowa MAKALU, reflektor BURTON oraz reflektor NIGEL.

Podsumowanie

Lampy punktowe to oprawy o niezwykle szerokim zastosowaniu. Dzięki dostępności wielu ciekawych modeli, tego typu lampy mogą służyć zarówno jako główne źródło światła, jak i jako doświetlenie konkretnych miejsc, czy podświetlenie wiszących ozdób. Warto wiedzieć, że większość lamp punktowych można wyposażyć w żarówki z systemem ściemniania, dzięki czemu można dostosowywać ilość światła do swoich potrzeb. Wybierając lampy, warto wziąć pod uwagę wygląd wnętrza, a także możliwość występującej w niej wilgoci, aby dobrać oprawy zarówno pasujące do stylu pomieszczenia, jak i zapewniające domownikom bezpieczeństwo.

Polecane produkty
Zobacz wszystkie