Wybieramy Lampę Zewnętrzną z Czujnikiem Ruchu

Napisany: 2022-06-28 10:03:01 przez MarekKS

Wybieramy lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu

Urządzając własny dom najczęściej swoją uwagę skupiamy na wyposażeniu wnętrz oraz starannie wykonanej elewacji. Zapominamy, jak ważne jest zewnętrzne źródło światła. To właśnie ono zapewnia nam bezpieczne poruszanie się po posesji wieczorową porą, ograniczając przy tym ryzyko potknięć i upadków. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne stanowi doskonałą ozdobę domu oraz jego otoczenia. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów lamp zewnętrznych - począwszy od kinkietów, poprzez słupki, latarnie aż po oprawy najazdowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Nic dziwnego - mają one wiele zalet. Są energooszczędne, emitują odpowiednio dużo światła oraz co najważniejsze - chronią przed wizytą nieproszonych gości. Jak wybrać dobrą lampę z czujnikiem ruchu? Podpowiadamy!

Jakie funkcje spełnia oświetlenie zewnętrzne?

Niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego budynku mieszkalnego jest oświetlenie zewnętrzne. Pełni ono wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim gwarantuje komfort i wygodę. Zarówno domownicy, jak i zaproszeni goście mogą swobodnie poruszać się po posesji, bez konieczności korzystania z latarki. Zewnętrzne oprawy oświetleniowe najlepiej umieścić wzdłuż ścieżek, traktów komunikacyjnych, przy bramie wjazdowej oraz w miejscu parkowania samochodu. Nie od dziś wiadomo, że ciemność jest sprzymierzeńcem złodziei. Światło na zewnątrz domu skutecznie zniechęca włamywacza do kradzieży. Jednocześnie wskazuje na to, że w budynku obecni są jego właściciele.

Lampy zewnętrzne spełniają również funkcje estetyczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kreują one wygląd całej posesji. Odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe pozwalają podkreślić bryłę budynku po zmroku. Jednocześnie nadają elewacji niepowtarzalny wygląd. Dzięki lampom zewnętrznym możemy wyeksponować najcenniejsze rośliny w naszym ogrodzie. Warto zwrócić uwagę na to, by forma oświetlenia zewnętrznego współgrała ze stylem domu. Inne lampy pasują do budynków nowoczesnych, a inne do elewacji industrialnych, rustykalnych, czy klasycznych.

Jak działa lampa zewnętrzna z wbudowanym czujnikiem ruchu?

Wśród różnych rodzajów lamp zewnętrznych, na szczególną uwagę zasługują te z wbudowanym czujnikiem ruchu. To uniwersalne rozwiązanie sprawdzi się w wielu codziennych sytuacjach, m.in wtedy, gdy domownicy wracają do domu w późnych godzinach. Wiele osób zastanawia się, jak działają lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Jak możemy wywnioskować po samej nazwie, uruchamiają się wtedy, gdy w pobliżu wykryją ruch. Są bardzo czułe, tak więc nie można ich w żaden sposób oszukać.

Większość lamp z czujnikiem ruchu wyposażonych jest dodatkowo w czujnik zmierzchu. Powoduje on, że światło zapala się wtedy, gdy na zewnątrz zrobi się ciemno. Bardziej zaawansowane modele posiadają regulator czasowy, dzięki któremu lampy włączają się o ustalonych godzinach. Warto nadmienić, że lampy z czujnikiem ruchu mają wbudowany timer, za pomocą którego możemy ustawić czas świecenia światła tuż po wyłapaniu ruchu. Tego typu oprawy oświetleniowe włączają się i wyłączają automatycznie, co niewątpliwie jest sporym udogodnieniem. Co więcej, instalacja lampy z czujnikiem ruchu nie jest skomplikowana - wystarczy tylko postępować zgodnie z instrukcją.

Rodzaje lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów lamp zewnętrznych, które można wykorzystać do oświetlenia domu i ogrodu. Wyróżnia się trzy podstawowe typy czujników ruchu - pasywne na podczerwień, aktywne ultradźwiękowe oraz aktywne radarowe. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim zasadą działania. Czujniki na podczerwień, inaczej określane jako PIR, wykrywają nie sam ruch, ale zmienną temperaturę w polu ich działania. Kiedy zbliży się jakaś osoba, lampa natychmiast się zapali. Urządzenia te są niesamowicie czułe, bowiem wykrywają już najdelikatniejszy ruch. Ponadto potrafią odróżnić promieniowanie emitowane przez osoby od tego, które jest wytwarzane przez nieruchome rzeczy. Czujniki na podczerwień są chętnie wybierane, ponieważ uruchamiają się tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne.

Ultradźwiękowy czujnik ruchu emituje falę dźwiękową o bardzo wysokiej częstotliwości, która jest niesłyszalna dla ludzkiego ucha. Owa fala odbija się od różnych przeszkód, po czym wraca do czujnika ruchu. Jeśli zostanie w jakikolwiek sposób zmieniona, lampa natychmiast się uruchomi. Na podobnej zasadzie działa lampa z czujnikiem radarowym. Różnica jest taka, że wysyła i odbiera promienie elektromagnetyczne. Fale odbijające się od otaczających przeszkód wracają do czujnika. Jeśli urządzenie wykryje ruch, światło automatycznie zapali się. Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu?

Wybór oświetlenia zewnętrznego to nie lada wyzwanie. Należy zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego źródła światła. Najlepszym rozwiązaniem są niewątpliwie żarówki LED. Tego typu oświetlenie ma wiele zalet. Wyróżnia je długa żywotność (nawet do 50 000 godzin), niesamowita trwałość oraz energooszczędność. Diody LED świecą pełnym światłem, kiedy tylko wykryją ruch. Podczas gdy tradycyjne żarówki muszą się najpierw nagrzać. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli żarówek LED, które różnią się od siebie barwą oraz stopniem natężenia świetlnego, co pozwala dostosować produkt do swoich indywidualnych potrzeb.

Kolejną równie ważną kwestią jest zasięg działania lampy z czujnikiem ruchu. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli chcemy, by lampa równomiernie oświetlała całe podwórko. Istotnym parametrem jest także kąt świecenia światła. W tym przypadku najlepiej kierować się miejscem, gdzie chcemy zamontować oświetlenie elewacyjne. Jeżeli lampa zewnętrzna ma znajdować się nad drzwiami wejściowymi, optymalnym wyborem będzie ta o kącie świecenia 90 stopni. W sytuacji, gdy chcemy oświetlić tylko jedną ścianę najlepiej wybrać żarówkę, która świeci pod kątem 180 stopni. Natomiast dwie ściany z powodzeniem oświetli oprawa montowana na rogu ściany, o kącie świecenia 240 stopni.

Inwestując w lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu nie należy zapominać o kwestiach, takich jak materiał obudowy, wytrzymałość oraz klasa szczelności. Najlepiej zdecydować się na oprawę oświetleniową wykonaną z najwyższej jakości, nierdzewnych materiałów. Dzięki temu zyskamy pewność, że lampa przez długie lata zachowa świetny wygląd. Warto też zwrócić uwagę na parametry wytrzymałościowe. Tworzywo, z którego została wykonana lampa zewnętrzna powinno być odporne na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Koniecznie trzeba uwzględnić klasę szczelności lamp zewnętrznych

Stopień ochrony IP powinien wynosić co najmniej 44. Oczywiście, im będzie on wyższy, tym lepsza szczelność oprawy oświetleniowej.

Jaka lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu?

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli lamp z czujnikiem ruchu. Dzięki temu możemy idealnie dopasować produkt zarówno do wyglądu elewacji, jak i bryły budynku. Od lat niezmiennie dużą popularnością cieszą się kinkiety zewnętrzne. Są niesamowicie praktyczne, a przy tym pięknie się prezentują. Kinkiety ścienne dostępne są w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Dekoracyjne oprawy oświetleniowe będą świetnym dopełnieniem industrialnych i eleganckich elewacji. Z kolei te minimalistyczne doskonale współgrają z nowoczesną i klasyczną architekturą. Jako oświetlenie ogrodu rewelacyjnie sprawdzą się lampy stojące. Na rynku możemy spotkać proste, minimalistyczne oprawy w formie słupków bądź nieco bardziej awangardowe - o niecodziennych kształtach. To, na jakie się zdecydujemy zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

Jeśli chodzi o oświetlenie tarasu to najlepiej spisują się lampy zewnętrzne sufitowe. Zajmują bardzo mało miejsca, a przy tym zachwycają niepowtarzalnym wyglądem. Producenci oferują zarówno minimalistyczne oprawy oświetleniowe, pełniące wyłącznie funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne, które są wspaniałym uzupełnieniem bryły budynku. Do oświetlania wszelkich ścieżek, traktów komunikacyjnych i podjazdów najlepiej wykorzystać lampy gruntowe, najazdowe. Zazwyczaj są małych rozmiarów, przystosowane do wbudowania w ziemię. Podobnie jak wszystkie omawiane modele, mogą być wyposażone w czujniki ruchu, co zdecydowanie zwiększa ich funkcjonalność. W celu podkreślenia konkretnych elementów posesji warto zainwestować w wysokiej jakości lampy do zabudowy. Oprócz tego, że są niezwykle praktyczne, cechują się wysoką estetyką. Aranżując przydomową przestrzeń warto także zwrócić uwagę na lampy kierunkowe - reflektory oraz oczka punktowe.

Dlaczego warto zainwestować w lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu?

Czy warto zainwestować w lampę z czujnikiem ruchu? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu inwestorów. Jak się okazuje, tego typu oprawy oświetleniowe mają szereg zalet. Charakteryzują się wysoką trwałością oraz energooszczędnością. Emitują odpowiednią ilość światła po zmroku, co zmniejsza ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Czujniki zmierzchu i ruchu w lampach zewnętrznych powodują, że światło aktywuje się wtedy, kiedy rzeczywiście jest taka potrzeba (gdy wyłapią ruch bądź zapadnie zmrok). Istnieje także możliwość ustawienia czasu długości świecenia lampy. Dzięki takim funkcjom domownicy, jak i zaproszeni goście mogą swobodnie poruszać się po posesji. Oczywiście pamiętajmy, by montować lampy z czujnikiem ruchu na odpowiedniej wysokości - tak, aby dzieci ani potencjalni włamywacze nie miały do niej dostępu.

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu jest niesamowicie wygodna. Uruchamia się automatycznie - bez konieczności ingerencji człowieka. Zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Pozwala szybko wykryć intruza na posesji oraz na czas podjąć odpowiednie kroki. Jeśli połączymy czujnik ruchu z systemem alarmowym ryzyko wtargnięcia włamywacza do naszego domu jest niemal znikome. Lampy z czujnikiem ruchu zewnętrzne dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować do stylu budynku. Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się kinkiety ścienne, jak również lampy stojące, sufitowe, gruntowe oraz przeznaczone do zabudowy. Tego typu oprawy oświetleniowe mają wszechstronne zastosowanie. Można je zainstalować zarówno nad drzwiami wejściowymi, na ścianach bocznych, na tarasie oraz wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Sprawdzą się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku.

Podsumowanie

Lampy zewnętrzne są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego budynku mieszkalnego. Bez nich bezpieczne poruszanie się po posesji wieczorową porą byłoby niemożliwe. Ostatnimi czasy szczególną popularnością cieszą się lampy z czujnikiem ruchu zewnętrzne. Tego typu oświetlenie elewacyjne ma mnóstwo zalet, dlatego jest tak chętnie wybierane. Gwarantują maksimum wygody i bezpieczeństwa, a przy tym prezentują się nad wyraz gustownie i elegancko. Bez cienia wątpliwości uwydatnią wygląd przydomowej przestrzeni. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów lamp z czujnikami ruchu, które różnią się zasadą działania. Każdy z nich ma swoje plusy. To, jaką zewnętrzną oprawę oświetleniową wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych wymagań i preferencji.