Co sprawia, że styl skandynawski jest tak wyjątkowy?

Co sprawia, że styl skandynawski jest tak wyjątkowy?

Przekraczając próg niektórych polskich domów, możemy odnieść wrażenie, że właśnie teleportowaliśmy się do Skandynawii. Mroźna północ Europy przestała kojarzyć nam się z igloo i świętym Mikołajem. Zamiast tego ten rejon świata stał się dla nas kopalnią aranżacyjnych inspiracji, które chłoniemy natychmiast, wcielając w życie. Naczytałeś się już o skandynawskich meblach czy dekoracjach? Pora na oświetlenie! Zapoznamy Cię dzisiaj z projektami renomowanego producenta instalacji oświetleniowych Markslojd, który potrafi zawrzeć cząstkę skandynawskiego charakteru nawet w najmniejszej lampie. Pokażemy Ci też modele, które w pojedynkę zaprowadzą północnoeuropejski ład w Twoim domu — dzięki nim nie musisz od razu wymieniać całego wyposażenia. 

Lampy z „gołymi” żarówkami — Skandynawia po raz pierwszy

Nieosłonięte kloszem żarówki to jeden z patentów, za które pokochaliśmy skandynawski styl. Takie instalacje oświetleniowe lepiej wypadają w grupach, co widać, chociażby po modelu SKY. Z sufitu kaskadowo zwisa aż 5 dekoracyjnych żarówek wolframowych. To jedna z tych lamp, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też doskonale spełniają swoje zadanie — brak abażura to większa intensywność światła. Model SKY świetnie wpisuje się w przyświecającą naszym sąsiadom z północy Europy ideę prostoty, zahaczając wręcz o dystyngowaną surowość — wszystko zrobione ze smakiem i rozmysłem, dzięki czemu tej lampy nie pomylisz z żadnym loftowym projektem.
 

Lampy stołowe w skandynawskim stylu — dekoracyjne żarówki

Pozostając w tym samym klimacie, chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na lampę stołową ABBE. Ten rodzaj oświetlenia stanowi chyba największe wyzwanie dla projektantów — w końcu kto chciałby mieć na stole lub na biurku przekombinowaną konstrukcję, która tylko przy okazji świeci. Twórcy pracujący dla marki Markslojd udowadniają, że nawet lampy stołowe można zdefiniować na nowo, o ile oczywiście dysponuje się odpowiednim kunsztem i wyobraźnią. Model ABBE został zaprojektowany w tym samym duchu, co SKY — tworzy go pięć nieosłoniętych abażurem żarówek, osadzonych na elastycznych podpórkach. Można wręcz powiedzieć, że lampa ABBE stanowi w pewien sposób odwrotność SKY. Otrzymujemy pięć autonomicznych źródeł światła, a ustawienie każdej żarówki możemy regulować niezależnie od pozostałych.
 

Geometryczne lampy stołowe — Skandynawia po raz drugi

Rozmawiając o lampach stołowych, nie moglibyśmy przemilczeć IMPERO. Projektant tego modelu zapewne lubił w szkole lekcje geometrii, określilibyśmy go również mianem perfekcjonisty. Lampa IMPERO to świecące kule osadzone na czarnych prostopadłościanach. Do stworzenia tego modelu wykorzystano szkło i metal, co tylko dodatkowo podbija jego skandynawski charakter. IMPERO świeci jasnym, wyrazistym światłem, przykuwa uwagę i wzbudza zachwyt — czego od lampy chcieć więcej?
 

Dekoracyjne kinkiety — skandynawskie patenty

Jednym z rodzajów oświetlenie, z którymi kojarzona jest marka Markslojd, są kinkiety. Jak już wspomnieliśmy w innym artykule — Polacy darzą kinkiety coraz większym zaufaniem i coraz chętniej montują je w swoim domu. Lubisz się wyróżniać? Modele typu FRAME czy PABLO  sprawią, że Twoje serce zabije mocniej. Z technicznego punktu widzenia, FRAME i PABLO to podświetlane, puste w środku ramy, pozwalające wyeksponować obrazy i zdjęcia (przylegający bezpośrednio do ściany FRAME) lub kwiaty, doniczki, rzeźby (wyposażony w dodatkową półeczkę PABLO).

 

Metalowa lampa stojąca — skandynawski design dla wymagających

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na oświetlenie większego pomieszczenia jest kupno podłogowej lampy stojącej. Intensywność światła porównywalna dla plafonu czy abażura, jednak nie wymaga wiercenia ani prowadzenia żadnych dodatkowych kabli. W przypadku lamp stojących mieszkańcy Skandynawii również mają sporo do powiedzenia. Na pierwszy ogień skandynawska wizytówka, czyli lampa stylizowana na reflektor i osadzona na metalowy stelażu. Mowa oczywiście o modelu LARRY, występującym w różnych wariantach kolorystycznych. LARRY prosta, estetyczna i elegancka lampa, która wpasuje się w każde pomieszczenie. Zamiast klasycznej świetlówki, możemy zamontować w niej żarówkę LED. Jeżeli podoba Ci się ten styl, w kolekcji LARRY znalazła się jeszcze między innymi potrójna lampa wisząca  oraz lampa stołowa.

 

Lampa podłogowa z abażurem — Skandynawia w Twoim domu

Zupełnie inna, choć równie skandynawska, jest lampa podłogowa SLING — to prosty abażur na metalowym, trójnogim stelażu. Lampy SLING  wyprodukowano w dwóch najpopularniejszych kolorach świata — białym oraz czarnym — co znacząco ułatwia wpasowanie tego modelu w aranżację swojego mieszkania. Minimalistyczny design, prostota, harmonia i stonowane barwy to najmocniejsze cechy zarówno projektu SLING, jak i stylu skandynawskiego w ogóle. Jeśli więc chcesz w prosty sposób przemycić trochę oryginalnej Skandynawii do swojego domu, zakup lampy SLING jest doskonałym wyborem.

 

 
Prostota, uniwersalność i oryginalność skandynawskiego stylu wystroju wnętrz sprawiły, że niepostrzeżenie objął on całą Europę. Nie protestujemy — wręcz przeciwnie. Charakterystyczne dla północnej części naszego kontynentu aranżacje mają tyle zalet, że nas — jako specjalistów od odmieniania wnętrz przy użyciu instalacji świetlnych — ich popularność naprawdę cieszy. Z naszym krótkim poradnikiem masz już wszystko, czego potrzeba, by przy pomocy tylko i wyłącznie lamp, zaaranżować w swoim mieszkaniu mały Sztokholm.

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie