Jak dobrać odpowiedni żyrandol do sypialni?

Jak dobrać odpowiedni żyrandol do sypialni?

Jak dobrać odpowiedni żyrandol do sypialni?


Sypialnia jest miejscem, w którym człowiek powinien czuć się dobrze i swobodnie, jednak nie ma na to jednego uniwersalnego przepisu. Niektórzy marzą o przytulnym kącie, wypełnionym miękkimi poduszkami, a dla innych ideałem będzie minimalistyczne wnętrze, w którym znajdzie się jedynie łóżko. Pewne jest jednak, że to przestrzeń, w której powinniśmy czuć się jak najlepiej. Jeżeli całe życie marzyło się o żyrandolu, jest to doskonały moment, aby zrealizować swoje pragnienie. Przy wyborze odpowiedniego egzemplarza powinniśmy kierować się przede wszystkim swoim gustem. Obecnie na rynku oświetleniowym dostępne są modele praktycznie w każdym możliwym stylu. Bez trudu znajdzie się lampy stylizowane na tradycyjne kandelabry, ale także nowoczesne żyrandole, które nie mają wiele wspólnego z klasyką. Są jednak dwie podstawowe zasady, których warto przestrzegać w każdym przypadku. Przede wszystkim wielkość modelu powinna być przystosowana do rozmiaru sypialni. Olbrzymi pałacowy żyrandol nie będzie się dobrze prezentował w niewielkim pokoju. Znacznie lepiej sprawdzi się mały model o delikatnych kryształowych zdobieniach. Drugą zasadą jest dobór koloru światła. W sypialni najlepiej sprawdza się ciepła barwa, która przypomina nieco blask świeczek. Sprzyja ona odpoczynkowi i pomaga ukoić nerwy po całym dniu pracy.


Styl klasyczny
Żyrandole w stylu klasycznym przeważnie nawiązują do tradycji. Wiele modeli przypomina majestatyczne kandelabry, a żarówki w kształcie świec tylko wzmacniają ten efekt. Wśród kolorów dominują odcienie chromu i mosiądzu. W tej kategorii znajdują się zarówno imponującej wielkości modele, które z powodzeniem mogłyby stać się częścią pałacowego wnętrza, jak i egzemplarze przystosowane do niewielkiej sypialni. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, wówczas możemy sobie pozwolić np. na model Róża od marki Aldex. Do wyboru są lampy o różnych rozmiarach. Można decydować także pomiędzy białą a czarną oprawą. Niezwykle okazałym modelem jest żyrandol o aż dwunastu źródłach światła. Wywołuje on natychmiastowe wrażenie. Oprawa lampy przypomina starodawne kandelabry. Z pewnością jest to żyrandol, który nigdy nie wyjdzie z mody. Możliwość wyboru daje także firma Argon. Żyrandol Amaretto występuje w wersji z trzema albo pięcioma źródłami światła. Ponadto konstrukcja dostępna jest w odcieniu bieli, chromu oraz antracytu. Jeżeli szukamy oświetlenia do małej sypialni, świetnie sprawdzi się zwłaszcza biały model o trzech źródłach światła. Cała oprawa jest niezwykle subtelna, a jedną z jej zalet są delikatne ornamenty.


Styl nowoczesny
W stylu nowoczesnym dominują oprawy, które z prostych rozwiązań czynią małe dzieła sztuki. Wśród barw opraw najczęściej pojawiają się klasyczna czerń i biel. Pierwsza znacznie lepiej sprawdza się w sypialniach o dużym metrażu. Druga natomiast pasuje nawet do niewielkich wnętrz. Rodziną lamp, która znakomicie nadaje się do dużej sypialni, jest Flusso od marki King Home. W kolekcji znalazło się wiele modeli o rozmaitym wyglądzie, ale łączy je czarna geometryczna oprawa. Marce udało się pokazać, jak za sprawą minimalistycznej formy można uzyskać imponujący efekt. Tak niebanalna lampa z powodzeniem może stać się głównym elementem dekoracyjnym pokoju. Nieco skromniejszą propozycją od tej samej firmy jest model Ring. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, tutaj również dostępnych jest kilka wariantów rozmiaru. Do wyboru są oprawy w odcieniu złota oraz srebra. Sama konstrukcja przypomina kształtem ring, który po zmroku zamienia się w niezwykłą obręcz światła. Model doskonale pokazuje, że za sprawą oszczędnej formy można uzyskać wyjątkowy efekt.


Styl romantyczny
Styl romantyczny ma różne odsłony, przeważnie jednak charakteryzuje się niezwykłą lekkością i olbrzymią dozą uroku. Nie ma wątpliwości, że do wnętrza w stylu romantycznym doskonale pasuje wyjątkowa lampa wisząca Farfalla od Light Prestige. Konstrukcja swoim wyglądem przypomina chmurę barwnych motyli. Do wyboru są warianty o różowym, niebieskim, białym oraz ciemnoróżowym odcieniu. Model sprawia niesamowite wrażenie. Doskonale prezentuje się zwłaszcza w otoczeniu pastelowych ścian. Zupełnie inną propozycją jest żyrandol Bollicine Ideal Lux. Oprawa została utworzona przy pomocy, podwieszanych na metalowej podsufitce, szklanych kulek. Niektóre elementy są transparentne, a inne chromowane, dzięki czemu powstała niezwykle ciekawa całość. Połączone kulki tworzą razem wyjątkową przestrzenną kulę o średnicy aż 50 cm. Tak nietuzinkowy model jest doskonałym źródłem światła, ale także perfekcyjną dekoracją. Wybieranie wymarzonego żyrandola może stać się świetną zabawą, zwłaszcza gdy można przebierać w bogatej ofercie Magii Świateł.

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie