Jak nastrojowo oświetlić balkon?

Jak nastrojowo oświetlić balkon?

Coraz częściej korzystamy z dodatkowej przestrzeni, jaką jest balkon. W ciepłe dni spędzamy na nim niemal każdą wolną chwilę. Odpoczywamy z książką, filiżanką kawy lub organizujemy tu spotkania ze znajomymi. Warto nie tylko wyposażyć go w wygodne meble i zagospodarować zielenią, ale też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Pozwoli ono korzystać z balkonu również po zmroku.

1. Meble, które świecą

Balkon to dodatkowa, ale niewielka przestrzeń. Czasem trudno jest zagospodarować ją w taki sposób, by była estetyczna i funkcjonalna. Odrobina zieleni, stolik kawowy i miejsce do siedzenia to must have każdego balkonu przeznaczonego do wypoczynku. Przy małej powierzchni warto rozejrzeć się za meblami, które dodatkowo go podświetlą.

Ciekawym i niebanalnym pomysłem na oświetlenie balkonu jest lampa zewnętrzna z oferty Estiluz. To element zarówno dekoracyjny, jak i funkcjonalny. Jej niecodzienność to przede wszystkim forma. Lampa posłuży nie tylko do oświetlenia przestrzeni. Jest także stylowym stolikiem, który świetnie wkomponuje się w balkonową przestrzeń.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-zewnetrzna-stolik-dot-m-2907x-estiluz

2. Lampa wisząca doda stylu

Ciekawym elementem ozdobnym może być lampa na balkon wisząca. Producenci mają tak bogatą ofertę akcesoriów, że nie będzie problemem znalezienie odpowiedniej do każdej aranżacji. W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na lampę stylową, tradycyjną i bogato zdobioną lub zaprojektowaną w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Wszystkie mają tę samą zaletę. Są montowane pod sufitem, dzięki czemu nie zabierają powierzchni.

Ciekawą inspiracją na oświetlenie balkonu może być utrzymana w klasycznym stylu lampa wisząca Shepherd proponowana przez Feiss. Miłośnicy paryskich klimatów znajdą w niej styl dawnego Paryża. Lampa ma klasyczny design, a wykończona jest w kolorze ciemnego cynku. Dzięki temu nastrój starej, paryskiej ulicy możemy mieć na wyciągniecie ręki.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-shepherd-feshepherd8l-feiss

3. Kinkiet do kompletu

Lampy na balkon wiszące dają dużo światła, które nie zawsze jest nam potrzebne. Są sytuacje, w gdy zdecydowanie lepiej spisze się bardziej dyskretny, nastrojowy snop światła. Tu przyda się montowany na ścianie kinkiet. Feiss przewidział taką potrzebę i ma w swojej ofercie komplet do lampy wiszącej Shepherd. W zależności od potrzeby, mamy do wyboru kinkiety w trzech rozmiarach.

https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-shepherd-feshepherd2-feiss

4. A może nowoczesność?

Wiele rozwiązań i pomysłów na nastrojowe oświetlenie balkonu znajdą też miłośnicy nowoczesnych rozwiązań. Ciekawym elementem dekoracyjnym mogą być oczka stropowe oraz plafony.

  • Oczko stropowe

Elementem, który pozwoli na stworzenie zarówno funkcjonalnego, jak i dekoracyjnego systemu oświetleniowego są oczka stropowe. Dobierając je odpowiednio do balkonu i jego wystroju, można uzyskać ciekawe efekty iluminacyjne. Oczko stropowe oświetla punktowo. Warto wykorzystać je do podkreślenia wybranego miejsca balkonu.

https://www.magiaswiatel.pl/oczka-punktowe-halogenowe

  • Plafon

Więcej światła, niż oczko stropowe, da nam montowany na ścianie lub pod sufitem plafon. Nowoczesny styl balkonu podkreśli np. Palanet marki Dopo. Udowadnia on, że konstrukcja oparta na motywie koła wcale nie musi być banalna. Jego drapieżny wygląd można wzmocnić instalując na szklanym dyfuzorze ażurową przesłonę. Ma szansę okazać się idealną propozycją dla osób, dla których zwykła lampa na balkon jest zwyczajnie nudna.

https://www.magiaswiatel.pl/plafon-zewnetrzny-planet-241a-f2626b-dopo

1. Girlanda do zadań specjalnych

Elementem, który świetnie sprawdzi się nie tylko do atmosfery sprzyjającej wypoczynkowi, ale będzie też ciekawą dekoracją na imprezie balkonowej, jest girlanda świetlna. Inwestując w oświetlenie przeznaczone do powieszenia na zewnątrz, nie trzeba martwić się o zabieranie lamp na noc do domu. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przed kroplami deszczu, girlandy są odporne na działanie wilgoci.

https://www.magiaswiatel.pl/girlanda-ogrodowa-biala-10m-gl10x10b-kolorowe-kable

2. Odpowiednie natężenie światła

Planując oświetlenie balkonu, trzeba pamiętać o tym, by dobrać urządzenie dające światło o odpowiednim natężeniu. Zbyt słabe nie wykona swojego zadania. Natomiast zbyt intensywne może przeszkadzać sąsiadom. Korzystając z rozwiązań, jakimi są lampy na balkon sufitowe lub oprawy montowane na ścianach, warto zaopatrzyć się we włączniki regulujące intensywność światła, którą można dopasować do swoich potrzeb.

3. Światło naturalne w parze z latarenką

Najbardziej nastrojowe jest światło naturalne. Nic nie może równać się pod względem urokliwości z blaskiem świec lub ognia z kominka. Aranżując oświetlenie balkonu, warto zadbać o tego typu akcesoria. Ciekawym elementem dekoracyjnym są wszelkiego rodzaju lampiony, latarenki i świece. Ich światło jest delikatne i subtelne. Warto wzmocnić je dodatkowym źródłem. Dobrze, by było ono utrzymane w stylistyce świecznika lub latarenki, jak np. latarnia Finsbury Park Elstead z oferty Elstead Lighting.

https://www.magiaswiatel.pl/latarnia-finsbury-park-fp-p-m-ob-srednia-elstead

4. Dodatkowa dekoracja świetlna

Uzupełnieniem oświetlenia balkonu, a jednocześnie ciekawą dekoracją iluminacyjną będzie taśma LED-Superline. Na 5 metrach bieżących lampy firma Artemodo umieściła 150 ledowych źródeł światła. Zaletą urządzenia jest możliwość jego skrócenia odpowiednio do potrzeb. W zestawie znajduje się m.in. wyposażony w 164 programy pilot RGB. Będzie on pomocny nie tylko przy wyłączaniu taśmy, ale również zmiany kolorów oświetlenia.

https://www.magiaswiatel.pl/tasma-led-superline-2267-150d-rgb-artemodo-2

źródło:/homeadore.com

Polecane produkty
Zobacz wszystkie