Jak oświetlić kącik do czytania?

Jak oświetlić kącik do czytania?

Dla wielu osób czytanie książek jest nieustannie najlepszą formą relaksu. Po wypełnieniu wszystkich codziennych obowiązków dobrze jest zagłębić się w treść ulubionej lektury i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni, umożliwiającej komfortowe czytanie. Każdy miłośnik książek z pewnością marzy o przytulnym kąciku, gdzie będzie mógł przeżyć fantastyczne przygody z bohaterami literackimi. Aby to było możliwe, należy odpowiednio zaaranżować takie miejsce, a także należycie je oświetlić. Jakie lampy sprawdzą się w tym celu idealnie?

Przytulny kącik do czytania - jak go urządzić?

Niewielu z nas jest w stanie przeznaczyć osobne pomieszczenie na urządzenie profesjonalnej i funkcjonalnej czytelni. Aby zrelaksować się w towarzystwie ciekawej książki, wystarczy zagospodarować niewielki obszar i stworzyć w nim własny kącik czytelniczy. Jest to niewątpliwie największe marzenie każdego mola książkowego.

Wybierając odpowiednie miejsce do czytania, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim kącik czytelniczy musi znajdować się tam, gdzie panuje spokój. Nic tak nie odpręża, jak delektowanie się fabułą w błogiej ciszy, z dala od codziennego zgiełku. Taka przestrzeń powinna zapewnić przede wszystkim uczucie prywatności i komfortu, co okaże się zbawienne zarówno dla czytającego, jak i domowników. Planując aranżację kącika, warto postawić na róg pokoju dziennego obok okna. Należy zaznaczyć, że idealne miejsce do czytania musi posiadać minimum dwa źródła światła - w tym jedno naturalne. Dodatkową atrakcją jest to, iż w takim położeniu można obserwować świat i przyjemnie spędzać zarówno letnie, jak i zimowe wieczory. Przytulną przestrzeń koniecznie trzeba wyposażyć w duży regał na książki oraz mały stolik, a także miękkie siedzisko np. wygodny fotel lub ogromną pufę.

kobieta, kącik do czytania

Odpowiednie oświetlenie jako podstawowe wyposażenie kącika do czytania

Aby urządzić wymarzoną przestrzeń we własnym domu, gdzie można swobodnie zrelaksować się, trzymając książkę w dłoni, potrzebne jest dobre oświetlenie. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ono pozwala na czytanie ulubionych lektur bez zbędnego nadwyrężania wzroku. Światło dzienne znakomicie sprawdza się w tej roli, jednakże trzeba mieć świadomość tego, iż po zapadnięciu zmroku nawet dzieło pisane wielką czcionką może okazać się ciężkie do przeczytania. Wybór odpowiedniej lampy to wbrew pozorom bardzo trudny proces, choćby nawet ze względu na dostosowanie barwy światła do rodzaju pomieszczenia, a także własnych preferencji. Źle dobrane oświetlenie negatywnie wpływa na oczy, które bardzo szybko się "męczą" w ciemnościach. Nieodpowiednia ilość światła bardzo często przyczynia się również do powstania wad wzroku.

Dobre oświetlenie - czyli jakie?

Najlepszym światłem są bez dwóch zdań promienie słoneczne, jednakże nie każdy może sobie pozwolić na czytanie w ciągu dnia. Zdarza się również, że kącik wymaga dodatkowego oświetlenia, ponieważ znajduje się w ciemniejszej części pomieszczenia. W takim przypadku wymagane jest zamontowanie sztucznego źródła światła. Bardzo istotna jest barwa oraz moc żarówki. Tłumacząc kolokwialnie - nie może być ani za ciemna, ani też za jasna. Niektóre lampy lampy sufitowe lub neony są w stanie gwałtownie oświetlić pokój, co może oślepić czytającego. Aby światło nie było zbyt ostre, warto zdecydować się na zakup żarówek o mocy od 40 do 60W. Ważny jest także kolor emitowanych promieni. Najlepiej, aby był nieco chłodny, zbliżony do światła naturalnego (temperatura 4000K z pewnością stworzy przyjemną atmosferę i pozwoli skoncentrować się na czytaniu książki).

Poprawne rozmieszczenie lamp

Aby czytanie książek sprawiało przyjemność bez zbędnego męczenia oczu wystarczy w odpowiedni sposób zamontować oświetlenie. Warto zdecydować się na kinkiety, lampy stołowe lub wiszące. Należy jednak uważać na "gołe" żarówki, emitujące zbyt ostre światło. Idealnym rozwiązaniem na urządzenie kącika do czytania książek jest połączenie głównego oświetlenia z dodatkowymi źródłami światła, znajdującymi się nieopodal miejsca relaksu lub bezpośrednio nad fotelem, sofą itp. Dobrze jest ustawić lampę w taki sposób, aby nie tworzyła cieni na oświetlonych stronach. W tym celu trzeba ją umieścić za sobą, odrobinę z boku.

Jaką lampę wybrać?

Ulubiona lektura powinna być należycie oświetlona przez dodatkowe punkty światła, najlepiej posiadające regulowane ramiona. Doskonałym wyborem będzie Kinkiet Alice 107224 Markslojd, który charakteryzuje się czarną oprawą oraz innowacyjnym designem. Kącik do czytania można wyposażyć dodatkowo w lampę podłogową, czyli źródło światła pełniące również funkcję dekoracyjną. Kinkiet Paola WB88779-WH Italux także idealnie sprawdzi jako nowoczesne oświetlenie przestrzeni przeznaczonej do czytania książek.

Lampy stojące podłogowe

Lampy podłogowe są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ można je przesuwać w zależności od własnych preferencji. Często bywa tak, że chcemy przenieść nasz kącik do czytania w inne miejsce, zwykle tam, gdzie panuje spokój. Takie lampy łączą estetykę z użytecznością, a ich mobilność jest bardzo dużą zaletą. Oświetlenie stojące zwykle posiada możliwość regulacji, co maksymalnie zwiększa komfort czytania. Ruchome ramy pozwalają na ustawienie idealnego kąta padania światła, a ich piękne abażury kreują we wnętrzu miły nastrój. Obecnie dużą popularnością cieszą się Lampy stojące podłogowe LED, które emitują światło wysokiej jakości. Dzięki tej technologii wszystkie mole książkowe będą mogły rozkoszować się czytaniem w oparciu o system energooszczędny. Wszystkie te cechy posiada Lampa Podłogowa HANG 5077 TK Lighting, wyróżniająca się minimalizmem i nowoczesnym wyglądem.

Oświetlenie kącika czytelniczego - lampa stołowa

Jeśli przestrzeń przeznaczona do relaksu w towarzystwie dobrej książki znajduje się w pobliżu stolika lub komody - przydatną opcją będzie zainwestowanie w lampę stołową. Nowoczesny model tego typu oświetlenia pomoże stworzyć wyjątkowy klimat w kąciku czytelniczym. Lampy o prostych kloszach sprawią, że pomieszczenie będzie odpowiednio oświetlone, a czytanie książek stanie się czynnością niezwykle przyjemną. Jest to również fantastyczny wariant dla tych, którzy uwielbiają zagłębiać się w lekturze tuż przed spaniem - lampka stołowa może być umieszczona na szafce nocnej.

lampka nocna

Podsumowanie

Chcąc urządzić kącik do czytania, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednio dobrane oświetlenie. Mimo tego, że na przyjemność z czytania tak naprawdę składa się wiele czynników, dobra lampa to w tej kwestii priorytet. Warto pamiętać, że oprócz fascynującego designu, źródło światła powinno zawierać optymalne parametry techniczne.

Polecane produkty
Zobacz wszystkie