Jak oświetlić mieszkanie w stylu art déco

Jak oświetlić mieszkanie w stylu art déco

Styl art déco to jeden z najbardziej luksusowych, wymagających precyzji, a jednocześnie pragmatycznych stylów w architekturze wnętrz. Pomożemy wybrać Ci lampy, które wyczarują artystyczny klimat.

Czym jest art déco?

Styl ten powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Był sprzeciwem artystów, projektantów i architektów wnętrz wobec chaotycznego i niefunkcjonalnego stylu secesyjnego. Podjęto wtedy próbę stworzenia nowego, bardziej zdyscyplinowanego i użytecznego stylu. Art déco zapoczątkował produkcję wyrobów zdobniczych na skalę przemysłową. Pomimo nastawienia na pragmatyzm i na szerokie grono odbiorców, charakteryzował się luksusową niedostępnością. Czym wyróżnia się art déco?

Cechy stylu:

  • symetria i harmonia
  • formy zdobnicze połączone z geometrią
  • lakierowane meble
  • kanapy pełniące funkcję półek, bieliźniarek
  • meble zdobione marmurem, złotem, kością słoniową
  • rzeźby przedstawiające sceny dynamiczne
  • odwoływanie się do stylu klasycznego

Dzisiaj art déco stał się bardziej przystępny. Nadal utrzymuje swoje pierwotne założenia, jak nawiązywanie do klasycznego luksusu, ale czerpie także z nowoczesnych form. Dlatego współczesny art déco, to kombinacja epok dawnych z elementami stylu loftowego, skandynawskiego, czy industrialnego.

Lampy wiszące w stylu art deco

Od stylowego oświetlenia zależy całokształt aranżacji, dlatego podsuwamy najlepsze propozycje. Lampa wisząca Nez od polskiego producenta Kaspa to idealny przykład na fuzję starodawnych, eleganckich żyrandoli z nowoczesną prostotą i geometrycznością. Lampa została wyprodukowana z połączenia prawdziwego drewna i chromowanego metalu. Ponadto eleganckiej surowości dodają niczym nieosłonięte żarówki. Dziewięć źródeł światła sprawdzi się idealnie jako centralny i główny punkt salonu.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-zyrandol-nez-9-10494918-oprawa-chromowa-orzech-kaspa

Kolejną propozycją lampy wiszącej w stylu art déco jest żyrandol Saldana marki Kichler. Subtelny, połyskujący, biały abażur z organzy wraz z surowymi, metalowymi ramionami w kolorze pewter to niebanalne i odważne połączenie. Delikatny, a zarazem zdecydowany wygląd żyrandola to kolejne cechy oświetlenia art déco. Nie może zabraknąć go w naszym salonie czy sypialni.

https://www.magiaswiatel.pl/zyrandol-saldana-kl-saldana5-kichler

Lampa wisząca producenta Italux to doskonały przykład na oprawę art déco. Jej okrągły kształt został zbudowany ze stalowych, giętych ramion. Gięte meble, klosze i ozdoby były znakiem rozpoznawczym dwudziestolecia międzywojennego. Dodatkowo epokę charakteryzowało zestawienie czerni ze złotem. Właśnie w takich kolorach pięknie prezentuje się lampa wisząca Kaia. W środku oprawy znajdują się nieosłonięte żarówki, dodając do wykwintnego wystroju odrobinę minimalizmu.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-kaia-md-br16079-d4-bg-italux

Lampa wisząca Queeniv marki Max Fliz to, tym razem, zdominowanie sentymentalizmu poprzednich epok przez nowoczesność. W geometrycznej oprawie składającej się z różnej wielkości obręczy zainstalowano zintegrowanie oświetlenie LED o ciepłej barwie. Kunsztu i lekkości dodają linki na których trzymają się miedziane, połyskujące koła.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-queeniv-p0244-zintegrowany-led-miedziana-okregi-maxlight

Żyrandol Douille amerykańskiego producenta Elstead Lighting to zestawienie szyku i klasy art deco ze współczesną przewrotnością. Lampa zwraca uwagę nagimi ramionami w kolorze matowego mosiądzu. Na ich końcach zwróconych ku podłodze znajdują się żarówki bez okalających je kloszy. Do lamp w stylu art deco szczególnie polecane są ciepłe temperatury barwowe oświetlenia. Żyrandol Douille dzięki pięciu źródłom światła rzuci w salonie piękny blask i zachwyci swoim designem. 

https://www.magiaswiatel.pl/zyrandol-douille-douille5-ab-elstead-lighting

Kolekcja LOOM marki Kichler została zaprojektowana specjalnie według wytycznych stylu art deco. Klosz poprzez przeplecione metalowe paski przypomina wiklinowy koszyk. Kontrastu nadaje jasny abażur i subtelne satynowe szkło. Całość wykańcza farba w kolorze antycznego brązu. Z pewnością żaden z gości nie przejdzie obojętnie obok takiego elementu wystroju.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-loom-kl-loom-isle-kichler

Aby uzupełnić główne źródło światła i nadać wnętrzu interesującej różnorodności, polecamy dobrać także lampy stołowe, kinkiety, plafony czy podświetlenia do obrazów w stylu art déco. Wnętrza stylizowane na epokę klasyczną z połączeniem modernistycznych wpływów nigdy nie wyjdą z mody.

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie