Kącik noworodka - jakie oświetlenie wybrać?

Kącik noworodka - jakie oświetlenie wybrać?

Przyjście na świat dziecka jest niesamowitym przeżyciem dla rodziców. Miesiącami przygotowują się na tę chwilę, jednak potem okazuje się, że żaden podręcznik nie był w stanie oddać ogromu wzruszenia, który towarzyszy chwili narodzin. Wielkie szczęście wiąże się ze strachem i poczuciem odpowiedzialności. Istotne jest, aby zagwarantować maluchowi delikatne oświetlenie, które nie podrażni jego oczu. Dotyczy to zarówno światła sztucznego, jak i naturalnego. Przed tym drugim mogą ochronić np. żaluzje, zasłony albo kotary. Niektórzy rodzice decydują się też na łóżeczko z baldachimem. Przy wyborze oświetlenia ważne jest to, aby maksymalna moc żarówek nie przekraczała 60 watów. 

Główne oświetlenie

W pokoju niemowlaka przeważnie stawia się na oświetlenie główne oraz boczne. Zadaniem pierwszego z nich jest skuteczne rozświetlenie całego pomieszczenia. Lampa wieszana jest przeważnie w centralnym miejscu pokoju, jednak niezwykle ważne jest, aby nie znajdowała się nad łóżeczkiem dziecka. W takim przypadku mogłaby je oślepiać. Przy wyborze odpowiedniej lampy rodzice często kierują się walorami estetycznymi. Ostre formy i zdecydowane barwy zdają się nie przystawać do pokoju dziecka. Znacznie lepiej sprawdzają się delikatne, subtelne lampy. Bardzo chętnie są wybierane modele z kolekcji Magic od marki Argon. Do wyboru jest m.in. różowa albo szara oprawa w białe gwiazdki. Jest to subtelne oświetlenie, które doskonale pasuje do maluchów. Inną propozycją jest lampa wisząca Jawa Argon, która dostępna jest w wersji z jednym i z trzema źródłami światła. Soczysty limonkowy odcień może stać się kolorem przewodnim dla całego pokoju, z kolei miłośnikom klasyki może przypaść do gustu wariant utrzymany w szarej tonacji. Powodzeniem cieszą się również lampy wiszące Feria od marki Kaspa. W kolekcji znalazły się m.in. modele o okrągłych, transparentnych kloszach, wewnątrz których umieszczono dekoracyjne rulony. Niektóre z nich są zdobione motywem kwiatowym, a inne urzekają jednolitym kolorem. Wybór jest na tyle duży, że bez problemu uda się coś dopasować do wystroju konkretnego pokoju. 

Lampka nocna 

W pokoju niemowlaka bardzo ważną rolę odgrywa delikatne światło boczne. Przy takim oświetleniu można z powodzeniem zmieniać pieluchy czy karmić albo usypiać dziecko. Rodzic będzie doskonale wszystko widział, a maluszkowi nie będzie przeszkadzało przyćmione światło, a przede wszystkim nie wyrwie go ono ze snu. Lampki najczęściej są ustawiane w okolicy łóżka albo przewijaka, jednak w takiej odległości, aby dziecko nie mogło sięgnąć do kabla. Obecnie sporym powodzeniem cieszą się neonowe lampy od firmy Markslojd. Ich niebanalna forma przyciąga uwagę, a przede wszystkim rozbudza wyobraźnię. Do wyboru są modele o kształcie palmy, flaminga oraz jednorożca. Tak oryginalne oświetlenie jest świetną ozdobą do pokoju dziecięcego. Innym ciekawym projektem jest lampa stołowa Cupcake Ideal Lux. Nowoczesna oprawa przypomina smakowitą babeczkę. Do kompletu można dobrać również lampę podłogową. Tak słodkie akcesoria z pewnością choć trochę poprawią humor po kolejnej nieprzespanej nocy. Jeszcze inną propozycją są kulki LED, które dostępne są w rozmaitych wersjach kolorystycznych. To subtelne oświetlenie jest także doskonałą dekoracją do pokoju.

Wybierz odpowiednie oświetlenie 

Maluszki nagle znajdują się w świecie, który przytłacza je całą masą bodźców. Wzrok noworodków dopiero kształtuje się w pierwszych tygodniach życia, jednak nawet tak małe istoty wyczuwają światło. Zbyt mocny strumień światła może powodować ich strach i rozdrażnienie. W naszym sklepie Magia Świateł znajdziesz szeroki wybór lamp, które są bezpieczne i doskonale podkreślą atmosferę w kąciku noworodka. 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie