Oprawy Wpuszczane - Jakie Wybrać Do Domu? | Magia Świateł

Oprawy Wpuszczane - Jakie Wybrać Do Domu? | Magia Świateł

Które oprawy wpuszczane wybrać?

Oprawa sufitowa wpuszczana (oczka stropowe) to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. To świetny sposób na oświetlenie szczególnie małych pomieszczeń, gdzie zwisające żyrandole i kinkiety mogą zabierać zbyt dużo przestrzeni. Oczka sprawdzają się zarówno jako główne źródło światła, jak i jako element rozświetlający daną część pomieszczenia. Czym jednak dokładnie są lampy wpuszczane, jak działają i które oprawy wybrać do domu?

Czym są oprawy wpuszczane?

Oprawy sufitowe wpuszczane to nic innego jak małe lampy, które montowane są w podwieszanych sufitach. Ich zadaniem jest całkowite rozświetlenie wnętrza lub doświetlenie np. garderoby, lub półek kuchennych. Oczka stropowe to oprawy z możliwością zamontowania zarówno żarówek LED, jak i żarówek halogenowych. Zwykle żarówki mają popularny gwint GU10.

Co ciekawe, oprawy sufitowe wpuszczane występują zarówno w formie pojedynczego źródła światła, jak i mogą składać się z kilku lamp obok siebie. Ponadto oczka mogą mieć ruchomy mechanizm, który umożliwia zmianę kierunku świecenia opraw, co ułatwia oświetlenie konkretnej przestrzeni, w zależności od potrzeb.

Jak działają oprawy wpuszczane?

Aby oprawa wpuszczana działała poprawnie, na początku prac remontowych należy zainstalować w suficie podwieszanym przewody zasilające i kostki łączeniowe. Po zaplanowaniu koncepcji oświetlenia konieczne będzie także wykonanie odpowiedniej wielkości otworów na oprawy.

Następnie do lamp należy zainstalować uchwyty wraz z kostką przyłączeniową i żarówką. Po skompletowaniu niezbędnych do montażu części, przewody znajdujące się w suficie podwieszanym należy podłączyć do kostki łączeniowej i umieścić oprawy w otworach. Oprawy wpuszczane zazwyczaj włącza się standardowym włącznikiem, znajdującym się na ścianie w danym pomieszczeniu.

Wpuszczane oprawy sufitowe - zalety

Oczka stropowe to przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Szacuje się, że montując do opraw żarówki LED, rachunki za prąd mogą być nawet o 80% niższe. Ponadto, choć żarówki do opraw sufitowych mogą być nieco droższe, to ich wydajność jest nawet 10-krotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek.

Oprawy sufitowe wpuszczane to doskonałe rozwiązanie do niemalże każdego pomieszczenia. W sklepie można znaleźć mnóstwo produktów, które z łatwością wpasują się do wnętrz w domu. Zazwyczaj takie lampy montowane są w kuchni, gdzie wymagane jest dokładne oświetlenie przestrzeni, jednak oprawy sufitowe doskonale sprawdzą się także w łazience, salonie lub sypialni jako światło punktowe.

Co ważne, lampy sufitowe wpuszczane są niezwykle łatwe w montażu. Ich podłączenie do instalacji elektrycznej jest proste, a całe okablowanie można schować w podwieszanym suficie, nie obawiając się o wystające przewody. Co więcej, oczka stropowe są także wygodne w czyszczeniu - wystarczy przetrzeć ich żarówki i obwódki szmatką.

oprawy sufitowe w kuchni

Warto wspomnieć, że oprawy wpuszczane nie należą do drogich inwestycji. Zwykle koszt pojedynczych lamp waha się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, natomiast oprawy z kilkoma źródłami światła można zakupić już za niewiele ponad sto złotych.

Kolejną zaletą oczek stropowych jest ich mały rozmiar. Choć lampy te wymagają podwieszenia sufitu, to taki zabieg nie wpływa mocno na pomniejszenie pomieszczenia. Po montażu oprawy sufitowe zlewają się wręcz z sufitem, co nie zabiera dużej ilości miejsca tak jak w przypadku lamp zwisających, kinkietów, czy żyrandoli. To doskonałe rozwiązanie szczególnie we wnętrzach, gdzie zamontowanie innego rodzaju oświetlenia jest niemożliwe (np. w małej garderobie lub w domowym pomieszczeniu gospodarczym).

Jakie oświetlenie sufitowe wpuszczane wybrać do domu?

Wybierając oświetlenie do domu i mieszkania, warto wybrać takie oprawy, które zarówno wpasują się do stylu pomieszczenia, jak i subtelnie go podkreślą. Do wnętrz w stylu loftowym, gdzie panują ciemne kolory w połączeniu z drewnem, warto wybrać nowoczesne oprawy, które występują w różnorodnej kolorystyce.
Wnętrza w stylu boho i w stylu skandynawskim zwykle wyróżniają się jasną i ciepłą kolorystyką. Świetnym dopełnieniem takich wnętrz będą białe oczka stropowe, które skryją się w suficie, jednocześnie tworząc w każdym pomieszczeniu przyjemną i przytulną atmosferę.

Z kolei do wnętrz w stylu glamour, gdzie zwykle można ujrzeć połyskujące ozdoby i ciekawe dekoracje, warto wybrać kryształowe oczka, które wyróżniają się oryginalnym designem. Co ciekawe, takie oprawy mogą występować również w efektownej formie zwisającej, jednocześnie nie zajmując wiele miejsca. Przykładem takiej lampy jest oczko stropowe Laris.

W przypadku łazienki doskonale sprawdzą się zarówno pojedyncze lampy, jak i oprawy z kilkoma źródłami światła. Warto zaznaczyć, że planując oświetlenie łazienkowe, należy wybrać hermetyczne oczka stropowe z ochroną na wnikanie wilgoci IP44 lub wyższą. To szczególnie ważne, gdyż panująca w łazience wilgoć mogłaby doprowadzić do zwarć w instalacji elektrycznej.

Oprawy sufitowe wpuszczane - podsumowanie

Oświetlenie sufitowe wpuszczane to doskonałe rozwiązanie szczególnie w małych pomieszczeniach. Takie lampy całkowicie wpasowują się w sufit, tworząc jasne punkty świetlne, oświetlające zarówno całe wnętrze, jak i jego wybraną część. Na rynku znaleźć można zarówno pojedyncze lampy wpuszczane, jak i oprawy z kilkoma żarówkami, które można dostosować do własnych potrzeb. Ponadto lampy występują w różnej kolorystyce i w ciekawych stylach, dzięki czemu można je dopasować do wnętrz w każdym guście.

 

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie