Oświetlenie do sypialni - 7 najczęściej popełnianych błędów

Napisany: 2022-10-05 12:33:30 przez Marek

Sypialnia to pomieszczenie o szczególnym znaczeniu - oaza spokoju i odpoczynku po całym długim dniu. To w niej szukamy wyciszenia i wytchnienia, oczekując, że panujący w niej nastrój ukoi nasze nerwy. Wybieramy więc stonowane kolory ścian i dodatków, miękkie faktury i wreszcie oświetlenie.

Tymczasem aranżacja oświetlenia sypialni nie jest zadaniem prostym - nie ma jednej uniwersalnej zasady, według której należy je zaprojektować. Są za to błędy, które mogą skutecznie zniweczyć Twoje marzenie o posiadaniu klimatycznej przestrzeni. Jakie to błędy i jak ich uniknąć? Zachęcamy do lektury!

Znaczenie oświetlenia sypialni

Sypialnia powinna być wygodna i funkcjonalna. Do tego oczywiście przytulna i kojąca. Powinniśmy czuć się w niej bezpieczni, spokojni i zrelaksowani. Efekt ten można osiągnąć wybierając odpowiednie meble, dodatki oraz oświetlenie, które podkreśli te elementy wystroju, które chcemy podkreślić i umożliwi nam komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Warto zapoznać się z ofertą najpiękniejszych lamp do sypialni https://www.magiaswiatel.pl/sypialnia aby nadać swojemu wnętrzu oczekiwany wyraz.

Oświetlenie do sypialni - tych błędów nie należy popełniać!

Wybór oświetlenia zwykle wygląda tak: kupujemy jedną lampę sufitową, dwie lampy nocne i ewentualnie lampy boczne. Nie zwracamy uwagi na wielkość i kształt wnętrza, ilość i rodzaj źródeł światła czy wreszcie możliwości dopasowania jego intensywności do naszych potrzeb - a to błędy, które mogą odebrać Ci całą przyjemność korzystania z Twojej sypialni.

Jedno źródło światła

Lampy wiszące to oczywiście pierwsze, co nam przychodzi do głowy kiedy myślimy o oświetleniu pomieszczenia. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzesz klasyczne lampy sufitowe, reflektory czy kinkiety, pamiętaj, że jedno źródło światła to za mało, nawet w przypadku niewielkiej sypialni.

Warto więc wybrać takie lampy do sypialni, które pozwolą, w razie potrzeby, solidnie oświetlić każdy jej kąt. Doskonałym wyborem będą więc lampy wiszące o kilku kloszach, para plafonów lub kinkiety. Dzięki szerokiej ofercie dopasujesz je do każdego stylu - zarówno rustykalnego, jak i stylu glamour czy industrialnego. Dostępne są w atrakcyjnych cenach i wielu wersjach kolorystycznych, by wpasować się w każdy gust.

Jeden rodzaj oświetlenia

Nowoczesne lampy sufitowe prezentują się pięknie, zwłaszcza jeśli dobrze dobierzesz je do wystroju wnętrza. Ale jedna lampa sufitowa, nawet o kilku kloszach, to zdecydowanie za mało - dobrze oświetla pomieszczenie, ale przecież w sypialni nie tylko o to nam chodzi. Dlatego też wybierając lampy do sypialni należy pamiętać, aby zamontować przynajmniej dwa, a najlepiej trzy rodzaje źródeł światła - oświetlenie sufitowe, nastrojowe lampy stojące lub kinkiety oraz oczywiście lampki nocne.

Lampa wisząca lub żyrandol dobrze oświetlą sypialnię gdy będziesz tego potrzebował i mogą stanowić oświetlenie główne, ale okazują się zupełnie nieprzydatne, gdy chcesz wprowadzić w swojej sypialni romantyczny lub wyciszający nastrój - intensywne światło nie sprzyja relaksowi, a przecież sypialnia powinna być miejscem odpoczynku. Jedynym praktycznym rozwiązaniem tego problemu jest więc zamontowanie kilku źródeł światła, włączanych i wyłączanych niezależnie od siebie.

Błędem będzie również pominięcie kwestii oświetlenia poszczególnych stref sypialni - centrum jednej z nich stanowi łóżko, ale jeśli w pomieszczeniu stoi komoda na odzież, witryna z książkami lub toaletka z lustrem, to one również powinny zostać dobrze oświetlone za pomocą reflektorów, plafonów czy kinkietów.

Koniecznie więc zainstaluj w pomieszczeniu różne źródła światła - zawieś lampy sufitowe, na stoliku nocnym obok łóżka postaw lampki nocne, zdecyduj się na dyskretną lampę stojącą lub kinkiety. Dopiero wtedy oświetlenie sypialni będziesz mógł dostosować do swoich aktualnych potrzeb.

Lampy źle dopasowane do wystroju sypialni

Oświetlenie w sypialni dopasowane być powinno także do wystroju i wielkości pomieszczenia. W dużej sypialni lampy wiszące powinny być wyposażone w kilka kloszy lub innych punktów świetlnych - mogą to być żyrandole lub kilka plafonów. Jeśli w Twojej sypialni króluje styl industrialny, warto podkreślić jej charakter wybierając minimalistyczne lampy wiszące i stojące.

Natomiast lampy do sypialni urządzonej w stylu klasycznym czy wiejskim mogą być bogato zdobione i zawierać drewniane lub mosiężne elementy. Nowoczesna lampa o rustykalnym charakterze, ze złotymi elementami, idealnie pasować będzie do stylu art déco.

Odpowiednie oświetlenie do sypialni to takie, które jest nie tylko źródłem światła, ale również elementem dekoracyjnym, harmonijnie pasującym do reszty wyposażenia w pomieszczeniu, do zastosowanych w nim kolorów, kształtów i faktur. Nie powinniśmy o tym zapominać.

eleganckie łóżko ze stojącymi obok i wiszącymi lampkami nocnymi

Nieodpowiednia barwa światła

Lampy do sypialni to jedno, ale wybór barwy światła to kolejna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę. Źle dobrana będzie męczyła, fatalnie wpływając na nasze samopoczucie. Wszelkiego rodzaju lampy sufitowe, boczne i lampki nocne powinny emitować ciepłe światło. Ciepła barwa o mocy 2700 - 3000 K wprowadza do wnętrz przyjemną, domową atmosferę i pozwala nam wypocząć. Jest więc najlepsze do sypialni.

Zbyt duża lub mała intensywność oświetlenia

Planując zakup lamp do sypialni oraz żarówek, należy również wziąć pod uwagę intensywność emitowanego przez nie światła. Ani zbyt mocne, ani za słabe, nie będzie nam służyło. Zbyt intensywne światło sprawi, że wnętrze będzie za jasne - będziemy czuli się w nim bardziej jak w poczekalni lub gabinecie stomatologicznym niż we własnym domu. Mogą też pojawić się bóle głowy lub oczu. Za słabe światło z kolei sprawi, że będziemy musieli nadmiernie wytężać wzrok, czego skutkiem może być zmęczenie i ból oczu.

Dobór lamp należy więc bardzo starannie przemyśleć i zawsze dopasować moc światła do danej przestrzeni - obok łóżka warto postawić lampę z kloszem, który dobrze rozprasza światło lub z żarówką ściemnialną, nad toaletką lub lustrem z kolei lepiej sprawdzi się bardziej intensywne światło, podobnie jak do żyrandoli.

Nieprawidłowo rozmieszczone włączniki

Oświetleniem w pomieszczeniach dobrze jest móc swobodnie sterować - do tego konieczne są odpowiednio rozmieszczone włączniki. Żyrandol czy plafony włączamy zwykle od razu po wejściu do pomieszczenia, a więc włącznik umieszczony powinien być tuż przy drzwiach. Z kolei lampka nocna powinna mieć włącznik przy łóżku - dzięki temu włączysz ją i wyłączysz bez konieczności wstawania. Jeśli planujesz podłączyć ją do zasilania za pomocą wtyczki, to gniazdko warto umieścić na ścianie za łóżkiem - kabel nie będzie wówczas widoczny.

Prawidłowe rozmieszczenie włączników i gniazdek w sypialni wymaga precyzyjnego zaplanowania, bowiem wszelkie zmiany ich umiejscowienia związane będą z koniecznością przeprowadzenia remontu. Instalację zaprojektuj więc przed malowaniem czy tapetowaniem, ale już po rozplanowaniu umeblowania.

Jak więc stworzyć nastrojowy klimat w sypialni?

Nawet najpiękniejsze lampy do sypialni nie będą się w niej dobrze sprawdzały, jeśli:

  • zostaną źle rozmieszczone,
  • będzie ich za mało lub wybierzesz tylko jeden typ oświetlenia,
  • będą za małe lub za duże w stosunku do powierzchni, którą mają oświetlać,
  • dobierzesz do nich żarówki o nieodpowiedniej mocy lub barwie światła,
  • źle zaplanujesz rozmieszczenie włączników oraz gniazdek elektrycznych.

Nie popełniaj tych błędów i starannie zaprojektuj rodzaj i rozmieszczenie lamp w swojej sypialni biorąc pod uwagę jej specyfikę oraz swoje potrzeby. Czy jest duża, czy mała? Jak dużo jest w niej mebli i jakiego są one rodzaju? W jaki sposób z niej korzystasz poza spaniem? Weź też pod uwagę jej wyposażenie i dekoracje takie jak obrazy, regały z cennymi książkami lub pamiątkami - być może zasługują one na wyjątkowe podkreślenie za pomocą światła?

Podsumowanie

Nie ma dwóch identycznych sypialni, a więc i uniwersalnego przepisu na aranżację idealnego oświetlenia brak. Możesz za to uniknąć błędów, które najczęściej niwelują marzenia inwestorów o pięknie i praktycznie oświetlonych wnętrzach.