Oświetlenie LED- co warto wiedzieć?

Oświetlenie LED- co warto wiedzieć?

Jest energooszczędne, wytrzymałe i wydajne- tak najprościej scharakteryzować można oświetlenie ledowe, które stało się ostatnimi czasy bardzo popularne. Wszystko dlatego, że w wielu aspektach przewyższa tradycyjne żarówki i pozwala zaoszczędzić prąd, a w rezultacie: gotówkę. Co oznacza skrót „LED”? W rozwinięciu z języka angielskiego: Lighting Emitting Diode, czyli po prostu diodę emitującą światło. To bez wątpienia technologia XXI wieku, którą możemy zastosować zarówno w domu, jak i firmie. O oświetleniu LED z pewnością warto wiedzieć więcej.

1. Co wyróżnia światło ledowe?

Przede wszystkim wspomniana na początku energooszczędność, ponieważ żarówki LED zużywają znacznie mniej energii. Wszystko dzięki największej skuteczności świetlnej w porównaniu z innymi żarówkami. Realna korzyść, którą odczujemy, płacąc mniejsze rachunki za prąd.

Innym ważnym aspektem jest też ekologia: diody LED nie zawierają szkodliwych dla środowiska, toksycznych materiałów. Dzięki czemu w całości nadają się do recyklingu. W dzisiejszym świecie podejmujemy wiele pro ekologicznych działań: segregujemy śmieci, zwracamy uwagę na zużycie wody, nie używamy plastikowych toreb jednorazowych. Dobór oświetlenia może stać się kolejnym krokiem w drodze do zdrowszego życia. Warto tutaj wspomnieć, że światło LED jest bezpieczne dla oczu, ponieważ nie posiada promieniowania UV, które męczy wzrok i pogarsza samopoczucie. W wyborze sztucznego oświetlenia ma to duże znaczenie.

Wydajność to kolejna przewaga modułów LED nad innymi żarówkami. Chyba wszyscy cenimy sobie trwałe produkty, których nie musimy często wymieniać i możemy spokojnie cieszyć się użytkowaniem. Żarówki LED zapewnią nam kilkanaście razy dłuższe świecenie niż tradycyjne. Szacuje się, że ich żywotność oscyluje w granicach 30-100 tysięcy godzin.

Następną zaletą oświetlenia ledowego jest wysoka odporność na uszkodzenia. Co to oznacza? Diody LED dzięki swojej budowie i braku luźnych części z powodzeniem przetrwają wstrząsy, upadki, drgania, niską temperaturę i wilgoć. Dodatkowo nie przepalają się znienacka, więc nie przestaną nagle świecić, jak to często bywa ze zwykłymi żarówkami. Niezawodność gwarantowana.

2. Jakie są wady diod LED?

Jako pierwszy negatywny aspekt można wymienić wyższą cenę zakupu od innych źródeł światła. Kiedy jednak pomyślimy o wspomnianej wydajności i energooszczędności, dojdziemy do wniosku, że w dłuższej perspektywie jest to wydatek opłacalny. Inne żarówki będziemy musieli zdecydowanie częściej wymieniać. Wbrew pozorom będzie to większy wydatek niż jednorazowa inwestycja w moduł LED.

Jeśli już jesteśmy zdecydowani na oświetlenie ledowe, powinniśmy uważać na jakość diod, które muszą emitować zdrowe i przyjemne światło. Istnieje wiele tańszych alternatyw, które świecą w zimnej barwie. Nie kojarzy się ona z przytulnym wnętrzem, a raczej z korytarzem szpitalnym. Podczas zakupów zawsze wybierajmy lampy od sprawdzonych i wiarygodnych producentów.

Inną wadą żarówek z diodami LED jest wrażliwość na wysokie temperatury otoczenia. Problem dotyczy jednak tylko specyficznych miejsc, wyjątkowo narażonych na działanie ekstremalnego ciepła, np. w hutach. Spokojnie możemy wybierać lampy ogrodowe z diodami LED, które posłużą nam na długi czas. Tym bardziej, że pogoda w kraju jest raczej kapryśna.

3. Propozycje nowoczesnych i praktycznych lamp LED do ogrodu

Pięknie rozświetlony ogród to marzenie wielu z nas. Nic tak nie przyciąga uwagi, jak stylowa aranżacja świetlna, która pozwoli w pełni cieszyć się długimi letnimi wieczorami. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do zakupu żarówek LED dla pomieszczeń w domu. Na zewnątrz sprawdzą się specjalnie do tego celu zaprojektowane lampy zewnętrzne:

- wysokiej jakości efektowna lampa najazdowa Fusion LED GZ/Fusion 2 angielskiej marki Golden Zone:

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-najazdowa-fusion-led-gz-fusion2-garden-zone

- tradycyjny i stylowy reflektor kierunkowy LED GZ/Bronze 5 idealny do podświetlania roślin, krzewów i charakterystycznych obiektów:

https://www.magiaswiatel.pl/reflektor-kierunkowy-led-gz-bronze-5-garden-zone

- lampa stojąca HP LED GZ/Bronze 18 przyciągająca wzrok oryginalnym deignem, odpowiednia do oświetlenia tarasu lub wejścia do budynku:

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-stojaca-hp-led-gz-bronze18-garden-zone

- nowoczesna lampa najazdowa Nat-Led 213A-L0102F-30 od firmy Dopo, która oświetli  zewnętrzne schody lub bramę garażową:

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-najazdowa-nat-led-213a-l0102f-30-dopo

- futurystyczna lampa najazdowa Fusion LED 2-kierunkowa GZ/Fusion5 stworzy tajemniczy i wyjątkowy nastrój w każdym ogrodzie:

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-najazdowa-fusion-led-2-kierunkowa-gzfusion5-garden-zone

- prosta lampa najazdowa Fusion LED GZ/Fusion 11 podkreśli urodę otoczenia:

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-najazdowa-fusion-led-gz-fusion11-garden-zone

- wysokiej jakości reflektor kierunkowy LED GZ/ELITE6 odporny na czynniki zewnętrzne:

https://www.magiaswiatel.pl/reflektor-kierunkowy-led-gz-elite6-garden-zone

źróło:/homeadore.com