Oświetlenie – pokój młodzieżowy

Oświetlenie – pokój młodzieżowy

Oświetlenie – pokój młodzieżowy

Nastolatek to osoba o dość specyficznych potrzebach, które należy uwzględniać. Jest on zdecydowanie bardziej autonomiczny niż dziecko, jednak wciąż nie tak niezależny jak dorosły. W każdym razie posiada zdolność do dokonywania względnie przemyślanych wyborów – dotyczy to również wyglądu jego pokoju, czyli koloru ścian, podłóg, wyglądu mebli, a także rodzaju oświetlenia. Nad tym ostatnim warto pochylić się nieco dłużej.

Nie tylko odrabianie lekcji…
Wielu rodziców popełnia w wychowywaniu nastolatka jeden, podstawowy błąd. Chodzi mianowicie o zainteresowanie tylko i wyłącznie sytuacją szkolną dziecka i karcenie go za ewentualne występki. Chcąc, aby chłopak czy dziewczyna mieli w przyszłości dobre i wygodne życie, rodzice wysyłają swoje pociechy na wszystkie możliwe zajęcia dodatkowe i korepetycje, a niemal całe wnętrze domy podporządkowują potrzebom edukacyjnym swoich pociech. Są one oczywiście ważne, jednak nie najważniejsze. Urządzając pokój dla nastolatka warto oczywiście pomyśleć o tym, by na przykład montowane w nim światło umożliwiało wygodne czytanie czy pisanie. Z pewnością przyda się ciekawie wyglądająca lampka na biurko (https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-esprito-t0022-maxlight, https://www.magiaswiatel.pl/elmo-tavolo-bianco-lampa-biurkowa-orlicki-design, https://www.magiaswiatel.pl/dave-7901109-lampa-biurkowa-spotlight), jednak to nie ona jest najważniejsza. Warto dostrzec również inne potrzeby naszego już nie dziecka.

Pęd do nowości
Nastolatki, niezależnie od płci, charakteryzują się dużą wrażliwością na opinie na ich temat, jakie prezentuje otoczenie, a w szczególności rówieśnicy. „Młodzik” nie chce przy tym odstawać od grupy, ponieważ dzięki identyfikacji z nią może zawalczyć o własną tożsamość. Elementem takiej identyfikacji jest również moda. Stąd też nastolatek z pewnością ucieszy się mogąc pochwalić się, że w swoim pokoju posiada wyposażenie, które ostatnio jest „na topie”. Z tego względu wśród nastolatków panuje prawdziwy szał na diody LED i wszystkie dobrodziejstwa, jakie ze sobą niosą. Ważne są w tym przypadku oczywiście nie tylko lampki biurkowe (https://www.magiaswiatel.pl/lampy-biurkowe-led), ale również te, które można postawić na podłodze (https://www.magiaswiatel.pl/ma-de-szara-lampa-podlogowa-lama-7117-led, https://www.magiaswiatel.pl/ball-lampa-podlogowa-3xled-zolta-1509999-spotlight). W pokoju nastolatka świetnie sprawdzą się z pewnością również różnego typu oczka stropowe - kinkiety, które mogą oświetlać na przykład sportowe trofea czy plakat ulubionego zespołu (https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-nica-203-2-elkim). Dzieciaki z radością witają wszystko, co nietypowe i dziwne (https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-tati-ta04-10-arturo-alvarez, https://www.magiaswiatel.pl/oprawa-podtynkowa-matrix-h0060-maxlight, https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-angel-p0149-maxlight). Pozwala im to zaspokoić przemożną potrzebę odróżniania się na tle innych ludzi, zaznaczania własnej wyjątkowości.     

Wyjątkowe potrzeby
Jeśli chodzi o pokój nastolatka, warto powiedzieć sobie głośno i wyraźnie, że oświetlenie w tym miejscu występuje nie tylko po to, by dzieciak mógł odrabiać lekcje i czytać lektury. Ma on przecież mnóstwo innych potrzeb,  które także muszą być zaspokajane. Pokój, który zamieszkuje, musi być wypełniony meblami, sprzętami i przedmiotami, które lubi, które mu się podobają albo odzwierciedlają jego kształtujący się dopiero światopogląd. Lampka z abażurem czy stary żyrandol po babci zdecydowanie się nie sprawdzają. Tutaj potrzeba czegoś zupełnie innego, znacznie bardziej nietuzinkowego; czegoś, co zaskakuje (https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-loop-p0156-maxlight, https://www.magiaswiatel.pl/plafon-costa-s-c0332-03s-maxlight). Nastolatek przykłada olbrzymią wagę do tego, co myśli i mówi o nim otoczenie, dlatego wystrój jego pokoju musi być wyjątkowy, zaskakujący, a jednocześnie z wyraźnymi oznakami nadążania za najnowszymi trendami. To trudne zadanie, jednak przy odrobinie wysiłków można je wykonać.

    Pracując nad oświetleniem pokoju nastolatka, należy zostawić własnemu dziecku wolną rękę. Oczywiście pewne sugestie ze strony rodzica są wskazane, jednak robienie wszystkiego za niego bynajmniej nie jest wskazane. Dzieciak bowiem przynajmniej w zarysie wie, co jest mu potrzebne, a jeśli nie wie, niech uczy się na własnych błędach. Wybór w omawianej dziedzinie jest jednak na tyle szeroki, a funkcjonalność poszczególnych źródeł światła na tyle duża, że trudno popełnić w tym przypadku rażące błędy. Dokładnie znając potrzeby nastolatka jako rodzice możemy, a nawet powinniśmy podpowiadać mu, jeśli nas o to prosi i reagować, kiedy chce doprowadzić nas do bankructwa. W pozostałych przypadkach interwencja jest raczej niewskazana. Nastolatek nierzadko zna już swoje potrzeby i preferencje na tyle dobrze, że zapewne nie popełni olbrzymich głupot. Warto powoli nabierać zaufania do własnego dziecka. Niech więc pokój młodzieżowy prezentuje się tak, jak chce tego sama młodzież, również w zakresie oświetlenia.

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie