Oświetlenie przedpokoju - praktyczne porady

Oświetlenie przedpokoju - praktyczne porady

Przedpokój – wielu z nas jego wygląd spędza sen z powiek. Jest w końcu naszą wizytówką. To pierwsze miejsce, które „wita” naszych gości. Niestety, w większości przypadków traktujemy go po macoszemu, a aranżację zostawiamy zawsze „na później”. Nic w tym dziwnego – przecież inne pomieszczenia są ważniejsze. A kiedy ostatecznie uda nam się go jakoś urządzić, pojawia się kolejny problem. Co z oświetleniem? Dziś postaramy się odpowiedzieć no to pytanie.

Nie ważne jaki kształt i powierzchnię ma nasz przedpokój. Duży czy mały, prostokątny, a może okrągły – najważniejsze jest, aby sprawiał wrażenie gościnnego i przytulnego. Efekt ten można uzyskać za pomocą odpowiedniej oprawy oświetleniowej. Najlepiej wybrać taką, która będzie emitowała ciepłe, żółte światło, co wpłynie pozytywnie na kreowany przez nas nastrój. Doskonale w tej roli sprawdzą się lampy stołowe lub wiszące, a także kinkiety.

W mniejszych pomieszczeniach lampa stołowa może stanąć na przykład na wbudowanej nad grzejnikiem półce lub nie zajmującej wiele miejsca wąskiej konsoli. Idealnie odegra swoją rolę, a przy okazji będzie ciekawym elementem dekoracyjnym. Jeśli zaś w naszym przedpokoju stoi większy stolik, ewentualnie średniej wielkości komódka, warto umieścić na nich aż dwie lampy. Będą one wspaniałą ramą dla zawieszonego wyżej obrazu lub lustra.

Stylowa lampa stołowa z różowym abażurem Heritage marki Markslojd

Lampa stołowa z różowym abażurem z kolekcji Heritage marki Markslöjd będzie stylowym dodatkiem i funkcjonalnym oświetleniem uzupełniającym

 

Gdyby nasz wybór padł jednak na kinkiety – nic nie stoi na przeszkodzie. To świetna alternatywa dla lamp, a jednocześnie idealny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni. Warto jedynie pamiętać podczas decydowania się na konkretny model o tym, aby nie odstawały one zbytnio od ścian po zamontowaniu i były raczej smukłe (to samo tyczy się lamp stołowych), ponieważ istnieje ryzyko, że optycznie zwężą nasz przedpokój.

Czarno-złoty designerski kinkiet Sunrise marki Ideal Lux

Czarno-złoty designerski kinkiet z kolekcji Sunrise marki Ideal Lux doda charakteru każdemu wnętrzu

 

Kiedy dysponujemy większą powierzchnią warto zastosować różne typy oświetlenia na kilku poziomach. Takie rozwiązanie pomoże nam wydzielić strefy w naszym przedpokoju, zwracając uwagę na wiele jego elementów. Co więcej – zabieg ten doda wnętrzu głębi. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w ściemniacze, będziemy mogli później dzięki nim popracować nad atmosferą panującą w przedpokoju zależnie od okoliczności, w jakich przyjdzie nam ich użyć.

Zastosowanie odpowiedniej oprawy oświetleniowej ma jak widać wiele zalet, ale to jeszcze nie wszystkie z nich, jakie wymieniliśmy. Załóżmy, że jest w naszym przedpokoju coś, czym nie chcielibyśmy się zbytnio chwalić – nudny kolor ścian, może jakieś uszkodzenie. Co wtedy? Pierwszą odpowiedzią będzie oczywiście „remont”, ale my pokażemy, że są szybsze i łatwiejsze sposoby na ukrycie mankamentów wnętrza. Warto w takim przypadku skorzystać z możliwości, jakie daje nam oświetlenie. Otóż, umiejętnie wyeksponowany przez światło element dekoracyjny odwróci uwagę od niedoskonałości pomieszczenia. Może to być na przykład obraz albo wazon z kwiatami czy też inny tego typu przedmiot. Opcji jest wiele, wystarczy tylko wybrać którąś z nich.

Galeryjka Mirror marki Ideal Lux

Galeryjka Mirror marki Ideal Lux to doskonały sposób na oświetlenie ulubionego dzieła sztuki czy ciekawej grafiki

 

Nie masz pomysłu jak urządzić swój przedpokój, albo mimo wszystko zależy ci na zachowaniu minimalistycznego charakteru wnętrza? Nic bardziej prostego! Skorzystaj z możliwości, jakie daje ci oświetlenie. Użycie nowoczesnej lampy wiszącej będzie świetnym rozwiązaniem – przyciągnie ona wzrok odwiedzających, ale nie przytłoczy swoją formą przestrzeni wokół.

Kuliste lampy wiszące z kolekcji Moon marki Kaspa

Wyjątkowe i designerskie lampy z kolekcji Moon polskiej marki Kaspa

 

No dobrze, lampy jako dekoracja albo sposób na nieciekawą aranżację. A co z amatorami niecodziennych rozwiązań? Są przecież tacy, którym zależy na tym, aby oświetlenie było dyskretne i funkcjonowało jako element uzupełniający. Jest i na to rada – oprawa wbudowana w ścianę. Oświetli ona podłogę, przez co wydobędzie jej kolor i fakturę oraz poprowadzi wzrok wzdłuż wnętrza. To niezwykle wygodne, a jednocześnie praktyczne rozwiązanie.

Wbudowana oprawa schodowa Borgo Trimless marki Astro Lighting

Dyskretna i funkcjonalna ledowa oprawa wbudowana Borgo Trimless marki Astro Lighting

 

Chyba udało nam się zgłębić temat oprawy oświetleniowej przedpokoju. Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się przydatne. I pamiętajcie – nie ważny jest kształt czy wielkość waszego przedpokoju, ani nawet to, w jaki sposób go urządzicie. Liczy się przede wszystkim to, aby swoim wyglądem zachęcał do wejścia i tworzył gościnną, ciepłą atmosferę.

Po wszystkie zaprezentowane dziś oprawy oświetleniowe i wiele innych zapraszamy na naszą stronę MagiaŚwiateł.

Polecane produkty
Zobacz wszystkie