Oświetlenie schodowe – dlaczego warto uwzględnić je w projekcie?

Oświetlenie schodowe – dlaczego warto uwzględnić je w projekcie?

Na etapie projektu mieszkania przeważnie pamięta się o oświetleniu wszystkich pomieszczeń, jednak już znacznie częściej zapomina się o schodach. Jest to przestrzeń, która znakomicie łączy w sobie funkcjonalność z dekoracyjnością. Poza swoją główną rolą schody mogą stać się także małym dziełem sztuki. Do tego jednak potrzebne jest odpowiednie oświetlenie, które podkreśli zalety konstrukcji. Wśród rodzajów oświetlenia schodów wyróżniamy oświetlenie górne, liniowe oraz punktowe. Do pierwszego można zaliczyć lampy wiszące, kinkiety, plafony, a nawet żyrandole. Drugie obejmuje przede wszystkim taśmy ledowe. Jednak to oświetlenie punktowe cieszy się w ostatnich latach największą popularnością. Oprawy schodowe najczęściej montowane są nad stopniami, albo nawet bezpośrednio w stopniach schodów. Dzisiaj w sposób szczególny przyjrzymy się właśnie temu rodzajowi oświetlenia i zdradzimy, dlaczego warto uwzględnić je w projekcie.

Oprawa schodowa Salsa Skoff 10V kwadratowa oprawa w kolorze mosiężnym z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Względy bezpieczeństwa i element dekoracyjny

Potknięcie się na schodach może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla zdrowia, ale i życia człowieka. Schody często są usytuowane w miejscu o ograniczonym dostępie do światła naturalnego. O ile w trakcie dnia można w miarę sprawnie przemieszczać się w półcieniu, o tyle panujący w nocy mrok w znacznym stopniu utrudnia to zadanie. Odpowiednia widoczność stopni powoduje, że poruszanie się po schodach staje się znacznie bezpieczniejsze. To też doskonałe źródło światła podczas pochmurnych dni. O czym należy pamiętać przy wyborze idealnego oświetlenia? Przede wszystkim nie może ono oślepiać domowników, dlatego jego poziom natężenia powinien być nieco niższy od wartości lamp w innych pomieszczeniach. Poza funkcją czysto praktyczną oświetlenie schodów jest także doskonałą dekoracją. Umiejętnie usytuowane lampki mogą perfekcyjnie podkreślić konstrukcję schodów albo walory otoczenia. To od Ciebie zależy, które elementy zdecydujesz się uwypuklić. Sporą rolę odgrywa ilość montowanych opraw oraz ich rozmieszczenie. Najczęściej są one mocowane bezpośrednio w stopniach schodów albo na ścianie. W ten sposób powstaje pięknie oświetlony ciąg komunikacyjny. Można zdecydować się na lampkę przy każdym stopniu, ale także co kilka stopni. Oświetlenie LED jest niezwykle praktyczne, a do tego tworzy w domu wyjątkową atmosferę. Za jego sprawą powstaje nieuchwytna aura tajemnicy. Wyobraź sobie wieczór, kiedy siedzisz na podświetlonych schodach, a za oknami padają płatki puszystego śniegu. We własnym domu możesz przeżywać chwile, które przypominają kadry z najpiękniejszego filmu.

https://www.magiaswiatel.pl/oprawa-schodowa-rueda-skoff-10v-okragla-oprawa-w-kolorze-czarnym-z-czujnikiem-ruchu-i-zmierchu

Zalety oświetlenia schodów typu LED

Wśród bestsellerowych opraw schodowych można wymienić modele marki Skoff. Co je wyróżnia? To połączenie dobrej jakości, korzystnej ceny oraz ponadczasowego stylu. Okrągłe i kwadratowe oprawy występują w trzech uniwersalnych kolorach: białym, czarnym oraz stalowym. Prosta forma lamp sprawia, że pasują zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza. Oprawy są wyposażone w zintegrowane źródło światła typu LED. To nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale i ergonomiczne rozwiązanie. Za sprawą energooszczędnego oświetlenia możesz zdecydować się na podświetlenie ciągu komunikacyjnego bez obawy poniesienia wysokich kosztów. Ponadto diody LED są niezwykle żywotne, a czas ich działania szacuje się na wiele lat. Nawet kiedy w końcu zakończy się ten okres, światło nie zgaśnie nagle, ale będzie powoli traciło na intensywności, dzięki czemu będziesz przygotowany na zmianę. Wśród zalet oświetlenia schodów ledowymi lampami można wymienić także bardzo krótki czas osiągnięcia pełnej jasności. Trwa to jedynie kilka mikrosekund. Oprawy schodowe sprawdzają się także w miejscach, w których instalacja tradycyjnej lampy byłaby bardzo trudna, a może nawet niemożliwa. Wśród zalet oświetlenia LED można wymienić również wysoką odporność na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nie nagrzewają się tak mocno jak standardowe żarówki. Schody są wyjątkowym elementem domu. Ich funkcjonalność łączy się z niezwykłą urodą, którą warto podkreślić poprzez umiejętnie dobrane oświetlenie.

Oprawa schodowa Tango Skoff 10V kwadratowa oprawa w kolorze szczotkowane aluminium

Polecane produkty
Zobacz wszystkie