Oświetlenie szynowe – co powinniśmy widzieć przed zakupem?

Oświetlenie szynowe – co powinniśmy widzieć przed zakupem?

Oświetlenie szynowe jeszcze parę lat temu było spotykane przede wszystkim w przestrzeniach restauracyjnych, hotelowych oraz w sklepach i szkołach. Od stosunkowo niedawna ten typ oświetlenia znalazł zastosowanie również w domach i mieszkaniach. Dlaczego architekci postanowili dać szansę tego typu lampom? Przede wszystkim za sprawą ich olbrzymiej funkcjonalności. Dla wielu osób walorem są również względy estetyczne, które znakomicie wpisują się w założenia stylu nowoczesnego. Spoty osadzone są na szynie, którą mocuje się do sufitu albo do ściany. Choć w ofercie oświetlenia szynowego przeważają modernistyczne modele, to znajdzie się coś także dla miłośników klasyki. Przed zakupem na pewno warto się zastanowić nad ilością spotów, które są potrzebne do oświetlenia pomieszczenia.

  Czym jest oświetlenie szynowe?

Jak sama nazwa wskazuje jednym z niezbędnych elementów oświetlenia szynowego jest szyna, która stanowi podstawę całej konstrukcji. Na szynie umieszczane są reflektory, nazywane także spotami. Ten rodzaj oświetlenia najczęściej występuje w formie jednofazowego albo trójfazowego systemu. Oprawa może być przymocowana zarówno do sufitu, jak i do ścian. Jedną z największych zalet oświetlenia szynowego jest jego wielofunkcyjność. W zależności od potrzeb spoty można przesuwać wzdłuż szyny, a ponadto ustawiać kierunek strumienia światła. W ten sposób przy pomocy jednej lampy możliwe staje się oświetlenie rożnych kątów pokoju. A czym właściwie różnią się systemy lamp szynowych? Przy zastosowaniu systemu jednofazowego nie ma możliwości sterowania pojedynczymi spotami. Uproszczony jest również system łączenia szyn. W przypadku systemu trójfazowego możliwe jest tworzenie skomplikowanych konstrukcji. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że można sterować pojedynczymi punktami świetlnymi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku oświetlenia szynowego ważną rolę pełni jego prawidłowy montaż. Kiedy przejdzie się już ten etap, można cieszyć się rozwiązaniem, które jest niezwykle funkcjonalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego Klienta.

 

 

Jaki rodzaj oświetlenia szynowego wybrać?

Obecnie na rynku oświetleniowym dostępny jest bogaty wybór oświetlenia. Można wybierać pomiędzy estetyką spotów, ale także samych szyn. Dzięki tej różnorodności lampy pasują już nie tylko do nowoczesnych, ale także do klasycznych czy industrialnych wnętrz. Wiele modeli można ze sobą łączyć przy pomocy specjalnych elementów. W ten sposób zyskuje się jedyny w swoim rodzaju zespół oświetleniowy. Przy wyborze idealnego modelu warto zwrócić uwagę m.in. na materiał wykonania, kolorystykę szyn i reflektorów oraz ich kształt. Zastanowienie się nad tymi elementami sprawi, że dokona się trafnego zakupu. Lampa szynowa może zarówno przyciągać spojrzenia, jak i zaskakiwać delikatnością. W pierwszym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się czarna metalowa konstrukcja, natomiast w drugim przypadku można postawić np. na połączenie drewnianej oprawy z mlecznobiałymi kloszami. W ofercie znalazły się nawet modele z kryształowymi spotami, które doskonale korespondują ze stylem glamour. Zaletą lamp szynowych jest to, że pasują do praktycznie każdego pomieszczenia. Świetnie prezentują się w salonie, sypialni czy jadalni, ale równie dobrze spisują się w kuchni i łazience. Za sprawą ruchomych spotów możliwe jest ustawienie kierunku strumienia światła, co przydaje się podczas wykonywania wielu czynności, a ponadto jest sposobem na podkreślenie najładniejszych elementów wnętrza.

Polecane produkty
Zobacz wszystkie