Oświetlenie tarasu

Oświetlenie tarasu

Urządzając dom, należy dopilnować wielu aspektów – począwszy od wystroju salonu, skończywszy na ogrodzie. Architektonicznym „łącznikiem” pomiędzy wnętrzem a zewnętrznymi częściami domu jest taras – przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. Aby prezentowała się znakomicie, warto zadbać nie tylko o posadzki, rośliny czy komfortowe meble. Oświetlenie także ma ogromne znaczenie. Jak je zaprojektować?    

Oświetlenie tarasu i ogrodu

Lampy zewnętrzne, których obecność na tarasie jest nieodzowna, to na przykład kinkiety. Dzięki nim przestrzeń staje się bardziej kameralna, a nastrój, jaki panuje w jej ramach, sprzyja organizowaniu spotkań towarzyskich. Tarasy są w pełni zabudowane najczęściej z jednej lub z dwóch stron. Możliwość zastosowania kinkietów jest w związku z tym ograniczona, jednak producenci lamp przychodzą z pomocą. Możemy zdecydować się również na wybór modeli stojących czy lamp najazdowych. Zachowanie różnorodności jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na osiągnięciu korzystnych efektów. Oświetlenie tarasu powinno sprzyjać nie tylko podejmowaniu gości, ale również spędzaniu chwil w zdecydowanie bardziej kameralnym gronie. Warto zapewnić sobie możliwość oddawania się lekturze na świeżym powietrzu itd.   

https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-led-gz-optica2-garden-zone

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-stojaca-led-gz-optica4-garden-zone

Jak oświetlić duży taras

Im większa przestrzeń do urządzenia i oświetlenia, tym bardziej ambitne wyzwanie wnętrzarskie. Zaaranżowanie dużego tarasu wymaga wysiłku i wiedzy, jednak możliwości są ogromne. Oferty przygotowywane przez poszczególnych producentów okazują się być na tyle atrakcyjne, że dokonanie właściwego wyboru jest wykonalne.

W przypadku przynajmniej częściowo zadaszonych przestrzeni warto zwrócić uwagę na lampy wiszące – najlepiej, by idealnie wpisywały się w styl, zgodnie z założeniami którego zdecydowaliśmy się urządzić dom. Na półotwartym tarasie świetnie sprawdzają się również lampy najazdowe. Ich montaż pozwala oświetlić ważniejsze elementy, a jednocześnie wytyczyć granicę pomiędzy np. drewnianą podłogą a trawnikiem.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-zewnetrzna-somerton-somerton-ch-br-elstead

Lampy na mały taras

W ramach niewielkiej przestrzeni znakomicie sprawdzają się dyskretne źródła światła, takie jak np. kinkiety, oczka, lampy najazdowe itd. W przypadku wspomnianych modeli oprawy są wyjątkowo skromne. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na umieszczenie elementów dekoracyjnych niezwiązanych z oświetleniem. Na małym tarasie powinny znaleźć się liczne źródła światła. Warto również zadbać o zachowanie otwartej aranżacji. Starajmy się nie dobudowywać sztucznych ścian itd. Możemy to robić, jeśli preferujemy spędzanie kameralnych chwil w pojedynkę lub we dwoje.  

https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-messina-7870-astro-lighting

https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-dafni-7856-astro-lighting

Nastrojowe światło zewnętrzne

Aby stworzyć na tarasie intymną, przyjazną atmosferę, warto postawić np. na girlandy ogrodowe – bardzo modne w ostatnim czasie. Dzięki nim przestrzeń staje się ciepła i zwyczajnie piękna. Nie musimy uprawiać roślin, aby zachwycić naszych gości. W nieco bardziej nowoczesnych aranżacjach, warto postawić na taśmy LED – o chłodnej lub ciepłej barwie, a także na podświetlane donice-meble ogrodowe. Takie modernistyczne akcenty znakomicie podkreślają nietuzinkowy charakter minimalistycznych, a zarazem luksusowych aranżacji. Stworzenie pięknego tarasu jest możliwe! Jeśli włożymy serce w realizację podobnego zadania, efekty zaskoczą nawet nas samych.

https://www.magiaswiatel.pl/girlanda-ogrodowa-biala-30m-gl30x30b-kolorowe-kable

Oświetlenie zewnętrze, jakie znajduje się na tarasie, powinno znakomicie współgrać z lampami, które zdobią ogród, a jednocześnie czynią go bezpieczniejszym i bardziej funkcjonalnym miejscem. Wybierając lampy, starajmy się stawiać na modele, które zdołają znieść trudne warunki panujące na dworze – wilgoć, silny wiatr, bardzo niską lub wysoką temperaturę itd. Dzięki dokonaniu właściwych wyborów będziemy mogli cieszyć się komfortem wynikającym z eksploatacji własnego domu i terenu rozciągającego się wokół niego. Czas spędzany w zaciszu czterech ścian, a jednocześnie na łonie natury z pewnością pomoże nam skutecznie regenerować siły.     

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie