Trendy oświetleniowe wiosna-lato 2019

Trendy oświetleniowe wiosna-lato 2019

Branża oświetleniowa ma zaskakująco wiele wspólnego ze światem fashion — chociaż wyróżnić możemy trwałe, niekiedy panujące latami trendy, to jednak pojawiają się również sezonowe hity, które elektryzują cały wnętrzarski świat. Dzisiaj analizujemy, jak w najbliższych miesiącach będzie się zmieniać branża oświetleniowa i prognozujemy, jakie lampy będziecie najchętniej instalować w swoich domach. Ocenimy też, które z tych trendów to jedynie chwilowa moda, a które zostaną z nami na dłużej.

Instalacje oświetleniowe typu spot — to one będą błyszczeć w Waszych domach

Reflektory spot, czyli modele, gdzie wiązka światła formowana jest w snop, do pewnego momentu kojarzone były głównie z galeriami sztuki i muzeami. Później, kiedy projektanci wnętrz zrozumieli, że nie warto trzymać się utartych schematów — stały się symbolem nowoczesnego designu. Jak każde intensywnie wykorzystywane rozwiązanie w końcu się przejadły, a ich blask nieco przygasł. Ale nie na długo, bo reflektory spot to naprawdę fenomenalny sposób na nienachalne i stylowe oświetlenie wnętrza. Nie lubisz, gdy ostre lub jednolite światło zalewa całe pomieszczenie? Lampy spot rozwiążą ten problem. Do klasyki gatunku należą przede wszystkim reflektory takie jak model SIENA firmy AZzardo, z elegancko chromowaną powierzchnią. Dziś chętnie sięgamy także po tak zwaną oprawę natynkową jak Mono Move marki Labra, które zachwycają prostotą i minimalizmem. Na nowo oświetlenie typu spot zdefiniowała z kolei firma Zuma Line, osadzając dwie okrągłe świetlówki w prostokątnej oprawie czy wspomniana już AZzardo, łącząc ideę światła spot z konstrukcją wpuszczanych w sufit plafonów.

Biorąc pod uwagę fakt, iż popularność instalacji oświetleniowych typu spot wzrasta systematycznie już od kilku miesięcy, prognozujemy, że jej szczyt jeszcze przed nami!

Poznaliście kinkiety i chcecie ich więcej — trendy oświetleniowe 2019

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także kinkiety, choć trudno mówić tutaj o powrocie do łask Polaków — raczej dopiero teraz na dobre odkrywamy, jak wykorzystywać je w prywatnych domach. Jeszcze kilkanaście lat temu kinkiety służyły oświetlaniu przestrzeni publicznych, takich jak hol w kinie czy hotelu. Kilku śmiałków zaryzykowało i okazało się, że kinkiety z równym powodzeniem montować można w domach i mieszkaniach. Stanowią doskonałe źródło światła, umożliwiając doświetlenie nawet długich korytarzy, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca. Sądząc po lawinowym wzroście zamówień — trend się przyjął. Zaliczymy go więc do tej samej kategorii, co oświetlenie typu spot. A skoro zakładamy, że kinkiety zostaną z nami na dłużej, chętnie polecimy Wam kilka konkretnych modeli. Linia Luxe od Zuma Line to manifestacja nowoczesnego minimalizmu. Seria Ramona marki AZzardo to z kolei ciekawe połączenie kinkietów z oświetleniem typu spot. Entuzjastom loftowych wnętrz serce zabije mocniej na widok modeli KUGLO i KOBAN od marki UMMO. Firma Cosmo Light może się natomiast poszczycić kinkietami nawiązującymi do klasycznych fasonów.

Reflektory na szynoprzewodach — hit roku 2019

Nie sposób rozprawiać o trendach i nie wspomnieć o reflektorach na szynoprzewodach. Ta ciekawa konstrukcja to rozwiązanie jednocześnie designerskie, jak i praktyczne. Zacznijmy od końca — szynoprzewody rozwiązują problem estetycznego zamontowania kilku mniejszych lamp obok siebie. Ustawienie świetlówek można regulować w naprawdę dużym zakresie, co daje im znaczącą przewagę nad klasycznymi żyrandolami czy plafonami. Z aranżacyjnego punktu widzenia, reflektory na szynoprzewodach doskonale wpisują się we wnętrza nowoczesne, w których dominują proste formy i metalowe wykończenia. Chociaż nie wszyscy czują się dobrze w takich pomieszczeniach, zarzucając im brak przytulności czy przesadną awangardowość Natomiast miłośnicy takiej stylistyki potwierdzają, że to właśnie reflektory na szynoprzewodach nadają wnętrzom pożądany charakter. Nie będzie to więc trend dla wszystkich, ale jego zwolennicy pozostaną mu wierni przez długie lata.

Lampa podłogowa stylizowana na reflektor — najmodniejsza lampa do salonu

Skoro o reflektorach mowa, osobny akapit chcemy poświęcić modelowi Energy, stworzonej przez Zuma Line. Ta stylizowana na reflektor lampa podłogowa zasługuje na uwagę osób zmęczonych stylem skandynawskim, który już od kilku sezonów dominuje w sklepach. Proste, geometryczne formy, drewno i materiał podbiły serca tysięcy Polaków. Dla tych z Was, pozostających już zmęczeni taką stylistyką, niebanalna oraz inspirująca lampa Energy stanowić będzie świetną alternatywę. Ustawiona na trójnogim stelażu, posiada możliwość regulacji wysokości. Manewrować możecie również ustawieniem reflektora tak, aby skierować światło tam, w miejsce, które najbardziej tego potrzebuje.

Czy komuś się to podoba, czy nie, światem wyposażenia wnętrz rządzą te same prawa, co światem mody. Spośród dziesiątek sezonowych trendów wyłapaliśmy te, które mają potencjał, by przerodzić się w coś więcej, niż tylko chwilowa zachcianka architektów wnętrz. Co je wyróżnia? Łączą w sobie nie tylko niebanalny design, ale i wyjątkową funkcjonalność. Odróżniają się od tego, co mamy w swoich domach już teraz i inspirują do dalszych eksperymentów stylistycznych. Jeśli tak ma wyglądać sezon wiosna-lato, to nie możemy doczekać się już sezonu jesień-zima!

Polecane produkty
Zobacz wszystkie