Lampy wiszące - 5 porad przy wyborze

Napisany: 2017-10-12 13:46:18 przez setugo

Lampy wiszące to jeden z najciekawszych rodzajów oświetlenia do mieszkania. Są funkcjonalne, mogą stanowić główne źródło światła w pomieszczeniu, a jednocześnie, dzięki szerokiej gamie ciekawych modeli, mogą również służyć jako ważny element dekoracyjny wnętrza. Można powiesić je w dowolnym miejscu na suficie, oświetlając wybraną powierzchnię. Oprócz tego przykuwają uwagę, dlatego zwykle posiadają ciekawą formę, podkreślającą styl wnętrza. Niestety, źle dobrane do charakteru pomieszczenia lampy nie będą wyglądać dobrze. Aby dokonać mądrego zakupu, który będzie doskonale służył przez długie lata, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

1. Określ funkcję, jaką ma spełniać lampa

Na początek zastanów się, jaką funkcje ma spełniać wybrana przez Ciebie lampa. Czy ma być to lampa dekoracyjna, czy bardziej funkcjonalna, a może ma spełniać obie role naraz? Zależnie od tego, czy lampa ma służyć do pracy, oświetlając dany obszar roboczy, czy stanowić jedynie akcent świetlny bądź oświetlenie ogólne, to wskazuje, w jakim miejscu lampa powinna zostać ulokowana. Lampy wiszące można umieścić m.in. w jadalni nad stołem, w kuchni nad blatem lub w centrum salonu. Jeżeli taka lampa ma jednocześnie stanowić oświetlenie funkcyjne oraz nadawać wnętrzu odpowiedniej atmosfery, warto dodać do niej ściemniacz, który pozwoli dostosować rodzaj światła i dowolnie nim sterować.

2. Jak wysoko powinien wisieć żyrandol?

Wysokość, na której ma znaleźć się lampa wisząca, to bardzo ważna kwestia. Zależy ona nie tylko od wysokości sufitów w mieszkaniu, ale także od tego, co będzie znajdować pod oświetleniem (np. stół jadalny lub biurko) oraz od przeznaczenia lampy. Jeśli Twoje mieszkanie jest mniej więcej standardowej wysokości, wynoszącej ok. 2,4-2,5 m, lampy powinny wisieć w odległości 1.9 – 2.1 m od podłogi. Lampy nad stołami są bardzo popularne, zapewniają piękny efekt i nie wymagają wysokich sufitów. Powinny wisieć mniej więcej w odległości 1,5 – 1,7 m nad ziemią, aby umożliwić siedzącym przy stole osobom swobodną rozmowę, nie oślepiając ich. Zawieszenie kilku lamp nad długim, prostokątnym stołem także może okazać się bardzo trafionym wyborem, nie tylko z powodu właściwego oświetlenia całej powierzchni stołu, ale także ze względów estetycznych. W przypadku kiedy nie ma możliwości, że wisząca nad szafką lampa będzie stwarzać ryzyko uderzenia się w głowę, można zawiesić ją na możliwie najniższej wysokości, uzyskując ciekawą i przytulną atmosferę. W przypadku lamp umieszczanych nad kuchennym blatem, postaraj się zawiesić je mniej więcej 55 cm do 70 cm nad jego powierzchnią. Dzięki temu światło nie będzie przeszkadzać, natomiast będzie wystarczająco oświetlać obszar roboczy, pozwalając Ci w pełni oddać się kulinarnemu szaleństwu. Lampy wiszące w sypialni, które będą stanowić alternatywę dla lampki stołowej, powinny wisieć ok. 40 – 50 cm nad szafką nocną, umożliwiając odłożenie na nią okularów czy książki. Możesz poprosić swojego elektryka, aby podczas instalowania lamp sprawdził różne wysokości ich zawieszenia. Pozwoli Ci to lepiej zobaczyć efekt i podjąć słuszną decyzję.

3. Rozmiar dopasowany do przestrzeni

W przypadku lamp wiszących ważny jest także rozmiar żyrandola. Dla przykładu, duży, masywny żyrandol będzie wyglądać śmiesznie i groteskowo w małym mieszkaniu oraz może zakłócać swobodne poruszanie się. Pomyśl, gdzie chciałbyś powiesić lampę: czy jest to duże pomieszczenie, czy raczej mała przestrzeń. Duże lampy będą świetną propozycją do dużych domów, stanowiąc centralne oświetlenie. W mniejszych mieszkaniach możesz spróbować zastosować kilka mniejszych żyrandoli, np. trzy niewielkie wiszące lampki zawieszone w rzędzie, na tych samych lub różnych wysokościach. Wiele lamp posiada różne wersje rozmiarowe, dzięki czemu małą lampkę można powiesić np. w niewielkim pokoju, a jej duży odpowiednik w przestronnym salonie. W ten sposób osiągnięta zostanie spójna, stylowa aranżacja wnętrza.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-cirus-klcirusmp-kichler

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-cirus-klcirus4p-kichler

4. Zwróć uwagę na styl lampy

Oczywiście dobierając lampę do mieszkania, nie można zapominać o dopasowaniu jej do stylu dominującego we wnętrzu. Szeroki wachlarz lamp wiszących pozwoli wybrać model idealnie wkomponowujący się w wybrany wystrój. W industrialnych, nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się lampy z metalowym wykończeniem o surowych, prostych kształtach. Jeśli pragniesz utrzymać w mieszkaniu skandynawski styl, zdecyduj się na modele wykonane z naturalnych tworzyw, np. z drewna czy wykończone delikatną tkaniną. Loftowy styl warto dopełnić natomiast lampami składającymi się z „gołej” żarówki, bądź otoczone geometrycznym, stalowym stelażem. Szklane klosze z kolei ciekawie odbijają światło i dają niesamowity, przyjemny efekt.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-forge-pl-16036-gdbk-zuma-line

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-alicante-md2361-m-wh-azzardo-biala-okragla-stylowazwis

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-wiszaca-douille-douillep-elstead-lighting

5. Nie rób tego sam

W zawieszeniu lampy poproś o pomoc wykwalifikowanego elektryka. Wykonywanie takich czynności samodzielnie jest nie tylko niebezpieczne, ale także efekt nie będzie profesjonalny. Jeżeli nie znasz się na pracach elektrycznych, możliwe, że zamontujesz lampę w sposób nietrwały bądź nierówno. Jeśli chcesz mieć w domu prawidłowo i bezpiecznie zainstalowaną lampę, nie warto na tym oszczędzać.