Lampy Z Czujnikiem Ruchu - Gdzie Je Wykorzystać?

lampa LED z czujnikiem ruchu

Lampy z czujnikiem ruchu - gdzie najbardziej się przydają?

Z roku na rok systemy domowe stają się coraz lepiej zautomatyzowane. Funkcjonalne oświetlenie jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia instalacji. Zamiast korzystać z klasycznych włączników, warto zdecydować się czujniki ruchu w swoim domu i ogrodzie. Jaki jest powód rosnącej popularności tego typu oświetlenia? W jakich miejscach czujniki ruchu sprawdzą się najlepiej?

Czym właściwie są czujniki ruchu?

Lampa LED z czujnikiem ruchu to uniwersalne rozwiązanie, które zapewnia doskonałą skuteczność świetlną i optymalną oszczędność energii. Takie naświetlacze wykorzystują najnowszą technologię LED. Każdy właściciel domu zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się zarówno na pracujące w oparciu o czujniki ruchu lampy zewnętrzne jak i wewnętrzne.

naświetlacz LED

Jakie rozróżniamy rodzaje czujników ruchu?

Naświetlacze wykorzystują technologię LED, która pozwala na zwiększenie żywotności lampy i znaczne zmniejszenie zużycia energii - nawet o 90% w porównaniu z bardziej tradycyjnymi rodzajami oświetleń! Na jakie ledowe rozwiązania warto postawić?

Lampa LED z czujnikiem ruchu - halogeny LED

Halogeny ledowe zewnętrzne zapewniają lepszą efektywność energetyczną oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. To rozwiązanie wykorzystujące aktualną i energooszczędną technologię. Halogen LED włącza się dopiero po zmroku lub po wykryciu ruchu. To świetna alternatywa dla zwykłego oświetlenia halogenowego. Halogen ledowy z czujnikiem może bowiem działać kilka, a nawet kilkanaście lat! Obecnie reflektor LED z czujnikiem ruchu wyparł tradycyjne oświetlenie niemal całkowicie.

Czujniki na podczerwień i ultradźwiękowe

Czujniki ruchu na podczerwień często wykorzystywane są w oświetleniu schodowym. Działają na zasadzie detekcji podczerwieni - wykrywają zmiany temperatury. Jeśli chodzi o ultradźwiękowe czujniki ruchu, fale ultradźwiękowe zmieniają swoją częstotliwość, jeżeli w zasięgu urządzenia wystąpi jakikolwiek ruch.

naświetlacze LED

Zalety czujników ruchu

Dlaczego wykorzystanie czujników w instalacji jest zasadne? Przede wszystkim, takie czujniki zwiększają nasze bezpieczeństwo. Poza tym, takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Domowy budżet na tym zyskuje! Nie zapominajmy też o kwestii wygody - każdorazowe ręczne włączanie światła jest zdecydowanie mniej komfortowe. Lampa halogenowa z czujnikiem ruchu bez dwóch zdań ułatwia nam życie, bo dzięki niej nie musimy za każdym razem pamiętać o zapalaniu i gaszeniu światła. Warto dodać, że nowoczesne oświetlenie emituje białe ciepłe światło, co jest dodatkowym walorem estetycznym.

Możliwość zintegrowania lamp z czujnikiem ruchu z systemem alarmowym

Działa to na takiej zasadzie, że nawet jeśli nikogo nie ma w domu, lampa samoistnie włącza się, dając wrażenie obecności domowników. Wiele osób wyjeżdżających na dłuższy czas korzysta z tego sposobu, ponieważ chcą symulować swoją obecność i, tym samym, zachować wysoki standard bezpieczeństwa. Takie działanie jest skuteczne i niezawodnie chroni dom przed włamaniami.

Inną opcją jest włączanie się alarmu. Warto poświęcić czas na dobór odpowiedniego rodzaju czujnika i na ustawienie go adekwatnie do naszych oczekiwań. Niektóre czujniki reagują bowiem nawet na wahania temperatury, czy też przebiegające zwierzęta, dlatego ważne jest wybranie czujnika spełniającego nasze potrzeby i właściwe ustawienie czułości.

Możliwość skorzystania z wbudowanego czujnika zmierzchu

Jeżeli chodzi o zewnętrzne czujniki ruchu, znaczna ich część ma wbudowany czujnik zmierzchu. Głównym zadaniem takiego czujnika jest aktywowanie lampy dopiero, gdy zrobi się ciemno. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, ponieważ sprawia, że posesja staje się oświetlona jedynie wtedy, gdy istnieje taka potrzeba.

diody LED - biała, ciepła barwa światła

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnej lampy z czujnikiem?

Jeżeli stoimy przed wyborem lampy z czujnikiem ruchu, powinniśmy w pierwszej kolejności przemyśleć kwestię montażu - etapu, który musi być w stu procentach zaplanowany. Koniecznie trzeba więc zastanowić się, które miejsce przeznaczyć na montaż czujnika. Trzeba wziąć pod uwagę, że obszar monitorowania musi być dobrze widoczny i żaden przedmiot nie powinien zakłócać promieniowania.

Ponadto, należy też zwrócić uwagę na parametry szczelności, jakie zostały zawarte w danym czujniku ruchu. Jest to ważne szczególnie, gdy decydujemy się na zakup czujnika jako dodatkowego modułu, a nie czujnika zintegrowanego z lampą. Może zdarzyć się, że parametry szczelności przed wilgocią takiego czujnika będą zbyt niskie, bo przeznaczone jedynie do montażu wewnętrznego.

wykorzystanie technologii LED

Strefy, w których czujniki najbardziej się przydają - dom

Najlepszymi miejscami do umieszczenia czujników ruchu będą te, w których domownicy przebywają raczej niezbyt często. W takich sytuacjach nie potrzeba stałego oświetlenia. Kiedy więc jest konieczne? Między innymi wtedy, gdy w domu mamy przedpokój, długi korytarz lub schody. Warto zaopatrzyć te strefy w czujniki - jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż standardowe włączniki.

Jeżeli chodzi o przedpokój - lampa LED z czujnikiem ruchu umieszczona w tym miejscu pomoże wystraszyć potencjalnych włamywaczy. Co więcej, zapewnienie sobie dostępu do światła bez konieczności szukania włącznika zdecydowanie ułatwia życie. Z kolei jeśli chodzi o schody, lampa LED z czujnikiem ruchu to must have. Schodzenie po nieoświetlonych schodach jest wyjątkowo niebezpieczne. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, by upaść. Wyposażona w czujnik ruchu lampa włącza się automatycznie i pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Nie zapominajmy o tzw. pomieszczeniach gospodarczych! Zaliczamy do nich chociażby garaże, spiżarnie, komórki i piwnice. Czujniki ruchu sprawdzą się tam znacznie lepiej niż klasyczne czujniki.

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu - propozycje wykorzystania poza domem

Jeżeli chodzi o kwestię oświetlenia na zewnątrz, umieszczenie czujników ruchu w ogrodzie, w pobliżu drzwi wejściowych oraz bramy garażowej będzie strzałem w dziesiątkę! Dzięki nim, przemieszczanie się między domem a ogrodem będzie znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne.

Czujniki ruchu najczęściej wykorzystywane są właśnie na zewnątrz, połączone z systemem alarmowym. W takim przypadku światło może włączać się automatycznie nie tylko po wykryciu ruchu, ale też za pośrednictwem specjalnego programu. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu nie tylko jest wielofunkcyjna, ale także niezawodna! Jaką wybrać? Lampa zewnętrzna LED w białym kolorze jest świetnym rozwiązaniem - biała barwa światła jest najbardziej uniwersalna.

oświetlenie zewnętrzne

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości co do tego, czy warto zdecydować się na lampę z czujnikiem ruchu. Bez dwóch zdań jest to coś, co ułatwia codzienne życie i sprawia, że czujemy się bezpieczniej. Jeżeli chodzi o miejsca w domu, w których powinniśmy umieścić takie czujniki - zdecydowanie może być to przedpokój i schody. Co do oświetlenia zewnętrznego, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na czujniki w ogrodzie, w pobliżu bramy garażowej i/lub drzwi wejściowych. Z takimi czujnikami życie staje się prostsze!

Polecane produkty
Zobacz wszystkie