Moduły LED – dlaczego warto je wybrać?

Napisany: 2021-01-16 11:37:16 przez Jagoda

Choć światła ledowe zostały wynalezione ponad sto lat temu, to dopiero od kilkunastu lat możemy korzystać z ich wszystkich dobrodziejstw. Obecnie LEDy swoją popularnością doścignęły klasyczne żarówki. Początkowy opór Konsumentów przed wysoką ceną z czasem stracił uzasadnienie, ponieważ wraz z rozpowszechnieniem się tego typu oświetlenia, jego cena zmalała. Na wstępie warto rozróżnić żarówki typu LED od zintegrowanego światła ledowego. Te pierwsze często mogą być stosowane alternatywnie do klasycznych żarówek. Zintegrowane oświetlenie LED posiada natomiast wbudowaną lampę diodową, która nie podlega wymianie. Dla niektórych osób jest to argument, który zniechęca do kupowania modułów. Jeżeli nie masz jeszcze zaufania do lamp ledowych, zawsze możesz zacząć od zakupu modelu, który pozwala na wymianę zepsutej diody. Należy jednak wspomnieć, że tego typu oświetlenie potrafi działać bez najmniejszej awarii nawet do kilkudziesięciu lat. Moduły LED posiadają bardzo wiele zalet, które co roku jednają im coraz więcej zwolenników. Można tu wymienić choćby lekkość konstrukcji oraz uniwersalność. Lampy sprawdzają się zarówno w mieszkaniach, jak i pomieszczeniach restauracyjnych czy biurowych, a także na zewnątrz budynku.

Energooszczędność i ekologia

Ledowe żarówki znane są ze swojej energooszczędności. W stosunku do tradycyjnych żarówek zużywają one nawet do 90% mniej energii. Ta imponująca liczba sprawia, że moduły LED są coraz chętniej wybierane przez osoby, które dbają o ergonomiczne prowadzenie domu. W skali roku generuje to znaczące oszczędności. LEDy są bardziej opłacalne nawet od energooszczędnych świetlówek, które najpierw się rozgrzewają, przez co pochłaniają dodatkową energię. Kolejną zaletą modułów ledowych jest fakt, że nie emitują one promieniowania podczerwonego i nadfioletowego. To świetne rozwiązanie również ze względów ekologicznych. LEDy powstają bez użycia niebezpiecznych dla środowiska substancji m.in. rtęci. Do tego wymienić jeszcze należy pełną biodegradację oraz niezwykle długą żywotność. Wszystkie te cechy sprawiają, że oświetlenie ledowe jest bardzo dobrym wyborem. Wśród atutów można wymienić również stałą temperaturę pracy oraz efektywne chłodzenie.

Oprawa natynkowa Mono NT G2 Low edge.LED AC230 biała 3.2094.03.930.W Labra

Wygląd i wydajność

By zobrazować, jak niezwykle wydajne jest oświetlenie ledowe, najlepiej posłużyć się liczbami. Czas pracy klasycznej żarówki wynosi ok. 1000h. Lepsze wyniki osiągają żarówki halogenowe oraz świetlówki. Pierwsze świecą przez ok. 5000h, natomiast drugie przez ok. 10000h. Widzimy, że są to już znacznie lepsze wyniki, jednak wciąż nie mogą się równać z żywotnością LEDów, których wynik oscyluje wokół 55000h. Przelicznik robi wrażenie. Patrząc na liczby, można uświadomić sobie, jak wielką oszczędność stanowi zdecydowanie się na LEDy. Atutem tego typu oświetlenia jest również fakt, że gdy przestaje ono działać, nie robi tego nagle. Oświetlenie ledowe stopniowo traci swoją moc, dzięki czemu nie pozostawi Cię niespodziewanie w ciemnym mieszkaniu, ale pozwoli na przygotowanie się do zmiany. Oświetlenie ledowe jest uważane za bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Zawdzięcza taką opinię niskiej temperaturze pracy diod oraz stosunkowo niskiej wartości napięcia potrzebnego do zasilania. Dzięki temu LEDy nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki i w rezultacie nie stanowią zagrożenia pożarowego. Koronnym argumentem za modułami LED jest ich wygląd. Są one możliwe do wykorzystania w miejscach, w których nie sprawdziłoby się klasyczne oświetlenie. Mogą oświetlać wnęki, mało ustawne przestrzenie, a także elementy mebli. Ponadto diody świecą w różnych barwach, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w roli oświetlenia dekoracyjnego. Do tego istnieje możliwość regulacji barwowej światła, za sprawą czego możesz przystosować moduł do swoich potrzeb.

Lampa wisząca MIXLINE LED AQform

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię