Oświetlenie biurka - 6 zasad, o których musisz pamiętać

Napisany: 2022-10-27 15:39:55 przez Marek

Biurko to nie tylko jeden z wielu mebli wchodzących w skład wyposażenia naszego domu lub biura. To przede wszystkim przestrzeń, w której pracujemy, uczymy się lub wypełniamy ważne dokumenty. Stąd też powinniśmy zadbać o właściwe źródło światła, które nie tylko zapewni optymalne doświetlenie stanowiska, ale również stworzy warunki ułatwiające skupienie się nad wykonywaną czynnością. Jeśli nie wiesz, jak właściwie oświetlić swoje biurko, koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki!

Dlaczego właściwa lampa nad biurko to absolutna podstawa?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że światło ma spory wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. W zależności od barwy i natężenia może nas pobudzić, wprowadzić w stan senności, wspomóc koncentrację, uspokoić, a nawet rozdrażnić. Wynika to z pierwotnych mechanizmów, które miały za zadanie przystosować człowieka do rytmu dnia, od wschodu, aż po zachód słońca.

Mimo że dziś korzystamy nie tylko z naturalnego źródła światła, jakim jest słońce, nasz wewnętrzny system wciąż podobnie reaguje na zmiany jasności i barw. Wiedza ta pozwala na dobór odpowiedniego oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń w naszym domu tak, aby przebywanie w nich stało się przyjemniejsze bądź sprzyjało efektywnej pracy i nauce. Tak jest przykładowo z przestrzenią roboczą, w skład której wchodzą blaty kuchenne czy właśnie biurko.

lampka LED na biurko z regulowanym ramieniem

Lampa biurkowa — praktyczne porady

Zakup lampki na biurko nie powinien być przypadkowy. W końcu ma ona spełniać ważną funkcję asystenta podczas codziennej pracy lub nauki. Natomiast niewłaściwe lampki biurkowe mogą skutkować problemami z koncentracją, drażliwością czy zniechęceniem. Dlatego tak ważne jest, aby w wyborze oświetlenia biurkowego kierować się kilkoma zasadami:

1 - Przyjazna barwa światła i optymalne natężenie

Na opakowaniu każdej lampy znajdziemy jej parametry techniczne, z którymi powinniśmy się dokładnie zapoznać i przeanalizować, czy dany produkt odpowiada naszym potrzebom.

W przypadku lampy na biurko szczególnie ważne są:

  • Barwa światła — wyrażana jest w Kelwinach (K). Im ich liczba jest wyższa, tym emitowane światło jest chłodniejsze. Za neutralne uważa się źródła światła mające około 4500 K. Nad biurkiem najlepiej sprawdzi się lampka o delikatnie chłodnym świetle (ok. 5000 K), które lekko pobudzi i pozytywnie wpłynie na koncentrację. Zbyt ciepłe światło sprawi, że szybko poczujemy się senni i udamy się po kolejną kawę, natomiast zbyt zimne będzie działać rozpraszająco.
  • Jasność — tę możemy sprawdzić poprzez wskaźnik lumenów (lm). Lampka biurkowa powinna zapewnić nam odpowiednią jasność, która umożliwi wygodne czytanie czy korzystanie z klawiatury, a tym samym nie będzie męczyć oczu. W domowych strefach roboczych zaleca się źródła światła z przedziału 400 - 500 lm.

Ponadto, jeśli decydujemy się na model lampki wymagający zastosowania żarówki, dokładnie sprawdźmy rodzaj gwintu i maksymalną dopuszczalną moc żarówki. Pamiętajmy, że nie zaleca się wkręcania żarówek o większej mocy, może to doprowadzić do uszkodzenia lampy, a nawet porażeń i pożaru.

elegancka lampa do biura

2 - Więcej niż jedno źródło światła

Niektórzy w ogóle nie mają lampki na biurku, uważając, że lampa sufitowa w zupełności im wystarcza. Niestety nie mają racji. Oświetlenie ogólne zazwyczaj okazuje się zbyt słabe, aby idealnie doświetlić blat biurka. Wskutek tego przy długotrwałej pracy czy nauce cierpią nasze oczy. Lampa stojąca na biurku zapewnia optymalną dla naszego wzroku jasność, która ułatwia czytanie i pisanie, dlatego warto ją mieć.

W kwestii planowania rozmieszczenia źródeł światła więcej informacji znajdziesz na naszym blogu: https://www.magiaswiatel.pl/blog.

3 - Właściwe umiejscowienie lampki biurkowej

Mitem jest, że lampka biurkowa może stać w dowolnym miejscu. Powinniśmy dokładnie przemyśleć jej umiejscowienie, a także dobrać wysokość lampy. Niższe modele stawiamy zawsze po przeciwnej stronie względem ręki, którą piszemy lub posługujemy się myszką. Dzięki temu nie zasłonimy sobie padającego od boku światła.

Co ciekawe, nad biurko nadaje się także lampa wisząca (klosz powinien znajdować się ok. 60-70 cm nad blatem), która zapewni nam światło padające bezpośrednio z góry. Zaletą jest to, że nie zajmuje miejsca na stole oraz świetnie wygląda. Minusem jednak jest konieczność przewidzenia umiejscowienia biurka i wykonanie wcześniej przyłącza we właściwym miejscu.

Jeśli nie mamy możliwości montażu lampy wiszącej, a zależy nam na świetle padającym od góry, świetnym rozwiązaniem będą lampy biurkowe z regulowanym ramieniem, które swobodnie dopasujemy do aktualnych potrzeb. Na dodatek wyglądają bardzo stylowo, podkreślając estetykę wnętrza.

4 - Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Nie zapominajmy, że jak w przypadku innych mebli i sprzętów domowych, tak i w kwestii lampy biurkowej powinniśmy postawić na funkcjonalność i wygodę. Zastanówmy się, czy dany model nie zajmie zbyt dużo miejsca na blacie. Mile widziane będą wszelkie możliwości regulacji lampy (np. ściemniacz lub zmiana temperatury barwowej).

Czasami zdarza się, że lampka wyposażona jest w dodatkowe funkcje, przykładowo:

  • wyświetlacz z datą, zegarem i temperaturą,
  • głośnik bezprzewodowy,
  • gniazdo USB umożliwiające ładowanie telefonu,
  • dotykowy włącznik,
  • dodatkowe kolorowe podświetlenie,
  • funkcja lampki nocnej.

osoba wykorzystująca lampę na biurko do pracy

5 - Lampki biurkowe o ciekawym designie

Dobrze jest, jeśli wybrana przez nas lampa zapewni nie tylko komfort, ale zarazem będzie cieszyć nasze oko i podkreślać styl całego pomieszczenia. Warto, choć rzucić okiem na najnowsze trendy oświetleniowe i zainspirować się propozycjami od projektantów wnętrz.

W ofercie sklepu Magia Świateł znajdziesz dziesiątki modeli lamp stołowych i biurkowych o nowoczesnym designie. Przykładowo lampa biurkowa Kelly idealnie wpasuje się we wnętrza w stylu industrialnym i nowoczesnym, natomiast tym, którzy swoje mieszkanie mają urządzone w stylu boho lub rustykalnym z pewnością spodoba się lampa Alexander.

6 - Energooszczędność lampki

Wielogodzinna praca lampki biurkowej może w dłuższej perspektywie wpłynąć na nasze rachunki za prąd, dlatego dobrze zdecydować się na modele energooszczędne. Największy wpływ na zużycie prądu ma typ źródła światła. Tradycyjne żarówki czerpią znacznie więcej prądu, niż nowoczesne diody i żarówki LED. Miejmy to na uwadze podczas zakupów.

Lampa biurkowa — podsumowanie

Właściwa lampka na biurko ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie podczas pracy i nauki. Powinna być ona dostosowana do naszego wzroku, tak by w jej świetle można było swobodnie czytać i korzystać z komputera. Pamiętaj, że obok funkcjonalności, ważnym elementem jest wygląd lampki, który powinien współgrać z wystrojem wnętrza. Odwiedź sklep MagiaŚwiateł.pl i znajdź swoją idealną lampkę na biurko!