Rodzaje żarówek - jak dobrać odpowiednią barwę światła?

Napisany: 2020-08-07 09:51:53 przez Admin

Tradycyjne żarówki nie pozwalały na wybór temperatury światła, jednak wszystko się zmieniło wraz z rozwojem żarówek ledowych. To właśnie dzięki nim możliwe jest dopasowanie barwy światła do swoich potrzeb. Kelwin, czyli jednostka temperatury barwowej, określa barwę światła. Niskie wartości oznaczają odpowiednio barwę ciepłą, natomiast wysokie zimną. Pomiędzy nimi znajduje się także barwa neutralna. Ciepłe tony wpadają w biel o odcieniach delikatnej żółci i czerwieni. Jest to znakomity wybór do pomieszczeń, które przeznaczone są do wypoczynku. Natomiast wysokie wartości przypisane są zimnemu światłu, które posiada delikatnie niebieską poświatę. Jest ono korzystne zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych i w miejscach pracy.

Barwy światła

Gdy na zewnątrz robi się ciemno, pozostaje jedynie włączyć światło i zabrać się z powrotem do pracy. Brzmi to niezwykle banalnie, jednak działanie to może mieć całkiem odwrotny skutek i zamiast zachęcać do pracy, wywoła jeszcze większe poczucie senności. Wszystko jest zależne od temperatury barwowej, która mierzona jest w Kelwinach. Barwa ciepła osiąga od ok. 2700 do 3300K, neutralna od ok. 3400 do 5300K, a zimna waha się od ok. 5400 do aż 7000K. Dla porównania światło świecy osiąga wartość 2000K, a temperatura barwowa światła dziennego wynosi 6500K. Na początku może wydawać się to trochę skomplikowane, jednak wartość barwy światła można rozpoznać m.in. po reakcji organizmu. Światło ciepłe sprzyja wypoczynkowi i sprawia, że pojawia się senność. To idealne oświetlenie do sypialni albo strefy relaksu, ale z pewnością nie sprawdzi się w biurze. W zakładach pracy najczęściej wykorzystywane jest światło neutralne, które delikatnie pobudza do działania. Z kolei światło zimne znajduje swoje zastosowanie szczególnie w miejscach, w których potrzebny jest bardzo wysoki stopień skupienia np. w gabinetach lekarskich. Ten rodzaj światła sprawdza się także jako oświetlenie punktowe

Odpowiednie światło do każdego wnętrza

Barwa światła ma duży wpływ na to, jak człowiek czuje się w konkretnym pomieszczeniu. Trudno będzie wypocząć przy zimnym świetle, z kolei ciepłe światło może spowodować problemy z koncentracją. Sypialnia czy kącik wypoczynkowy w salonie powinny być oświetlone żarówkami o ciepłej tonacji. Dzięki temu pomieszczenia będą wyglądały na bardziej przytulne. W gabinetach i biurach najczęściej wykorzystywana jest neutralna i chłodna barwa światła. Zwiększa ona efektywność i powoduje, że łatwiej jest skupić się na wykonywanych obowiązkach. Z pozoru problematyczne mogą wydawać się pomieszczenia, które pełnią więcej niż jedną funkcję. Jest tak m.in. w przypadku kuchni, łazienki, a także pokoju dziecięcego. Są to miejsca, w których często wykonuje się czynności wymagające koncentracji, a jednocześnie pragnie się tam czasem wypocząć. Rozwiązaniem jest zamontowanie przynajmniej dwóch źródeł światła. Boczna lampka o ciepłej barwie będzie sprzyjała relaksowi, natomiast oświetlenie główne pozwoli na efektywną pracę. 

Wybierz swoje źródło światła w sklepie Magia Świateł 

Dzięki odpowiedniemu doborowi żarówek, nasze pomieszczenie może nabrać indywidualnego charakteru. Sprawdź ofertę naszego sklepu Magia Świateł i przekonaj się sam.