Światło ciepłe czy zimne? Jaka barwa światła do domu czy biura?

Napisany: 2022-12-20 14:29:48 przez Marek

Światło ciepłe czy zimne? To pytanie stawia sobie praktycznie każdy, kto musi wybrać żarówki LED do swojego domu czy mieszkania. Jeszcze nie tak dawno jedynym wyborem w kwestii żarówek była moc żarówki, a barwa była jasno określona: dla żarówek tradycyjnych - barwa żółta ciepła, halogeny i świetlówki - zimna barwa światła. Od momentu pojawienia się nowych technologii, wybór nie jest już tak oczywisty. Obecnie żarówki LED posiadają wiele możliwości, kształtów i są dostępne w różnych barwach. Jak więc wybrać te idealne do naszego domu? Czy kupować jednakowe żarówki, posiadające tę samą barwę światła do wszystkich pomieszczeń ? O tych i innych wątpliwościach dotyczących żarówek LED poniżej. Zachęcam do przeczytania!

Barwa światła dziennego, temperatura barwowa i ilość lumenów

Kolor światła ma szczególny wpływ na postrzeganie barw w pomieszczeniu, a także na nasze samopoczucie. Dlatego też ważne jest, by do poszczególnych pomieszczeń zastosować odpowiednie oświetlenie. Nasuwa się więc pytanie, jakie to jest „odpowiednie oświetlenie?” - Odpowiedź nie jest prosta. Każdy z nas może postrzegać daną barwę światła inaczej. Przede wszystkim chodzi o aspekt wizualny i odczucie osoby przebywającej w tym pomieszczeniu. Ważne, by dobrze widzieć i dobrze się czuć w danym miejscu.

Temperatura barwowa to termin stosowany do określenia, w jakim stopniu żarówki LED emitują promienie zimne i ciepłe. Wartość, od której rozróżniana jest barwa (czy światło jest ciepłe, czy zimne) wyrażana jest w Kelwinach. Zakres temperatury barwowej sięga od 1000 do nawet 10000 Kelwinów. Przy najniższych wartościach znajdują się żarówki o ciepłej temperaturze barwowej a przy najwyższych posiadają barwę zimną.

żarówka posiadająca niską temperaturę barwową

Barwa żółta

Żółta barwa światła - 2700 Kelwinów (K) - jest idealna do pomieszczeń, w których się odpoczywa. Świetnie odnajduje się w lampkach nocnych czy jako oświetlenie do pokoi dziecięcych. Jest to barwa ciepła dlatego jest bardzo przyjemna i delikatna i nie przeszkadza w relaksie. Żarówka LED o barwie żółtej sprawdza się także w oświetleniu bez kloszy jak na przykład Lampa sufitowa BOLT.

Światło ciepłe

Ciepłe światło - 3000 K - praktycznie światło emitowane na poziomie od 2200 K do 3200 K uznawane jest za barwę ciepłą. Jednak w odróżnieniu od barwy światła żółtej typowa barwa ciepła używana do pomieszczeń typu kuchnia, pomieszczeń gdzie spożywamy posiłki i salonu. Jako oświetlenie centralne powinna posiadać 3000 K. Nie jest tak żółta, jak poprzedniczka, ale świetnie nadaje się do czytania czy pracy (lampka stołowa Hotel). Ciepłe źródła światła są przyjazne dla wzroku.

Światło zimne

Im większa wartość Kelwinów tym barwa oświetlenia zmienia się na zimniejszą. Żarówki o zimnej temperaturze barwowej to wartość powyżej 5500 K. Zimne światło przeważnie kojarzone jest z pomieszczeniami biurowymi, na halach czy magazynach. Obecnie światło zimne wykorzystywane jest także do oświetlenia domowego a szczególnie biura (lampa wisząca Luna 2) czy warsztatu.

Zimna temperatura barwowa sprzyja koncentracji i pozytywnie przekłada się na efektywność pracy. Pozwala na skupienie i koncentrację. Zimne światło szczególnie sprawdza się w nowoczesnym stylu. Warto jednak pamiętać, że długie przebywanie w oświetleniu zimnym może negatywnie wpływać na samopoczucie, sprawia wrażenie chłodu i uwypukla kolory chłodne.

Barwa neutralna

Najbardziej zbliżone do światła naturalnego, z delikatną żółtą temperaturą barwową, dającą możliwość normalnego funkcjonowania jak za dnia. Barwa neutralna żarówek LED to wartość pomiędzy 3300 K a 4500 K. Neutralną temperaturę barwową warto zastosować w pomieszczeniach wielofunkcyjnych jak na przykład salon czy pokoje dzienne. W neutralnej barwie żarówek LED przedmioty, jak i potrawy wyglądają bardzo naturalnie.

zamontowane żarówki według wybranych preferencji barwowych

Jak rozpoznać barwy światła podczas zakupu?

Podczas zakupu żarówek LED warto wiedzieć, gdzie szukać informacji na temat temperatury, barwy światła, jakie emituje żarówka. Każda żarówka przeznaczona do sprzedaży na opakowaniu posiada informację o ilości Kelwinów i emitowanej barwie światła. To z pewnością ułatwi podjęcie decyzji, który rodzaj żarówek wybrać.

Światło ciepłe czy zimne? - Podsumowanie

Tak naprawdę ciężko jest podjąć decyzję, jakie żarówki wybrać, te o barwie ciepłej czy raczej zimne światło? Każdy inaczej postrzega daną barwę światła i może się w niej czuć dobrze albo źle. Dlatego też warto zakupić zarówno żarówki o barwie ciepłej, jak i zimnej i przetestować w domu. Pamiętaj! Dobre żarówki LED, z idealną barwą światła to takie, które spełniają Twoje oczekiwania i będziesz dobrze się czuć w tak oświetlonym pomieszczeniu. Nie bój się mieszać różnych źródeł światła z różnorodną barwą. Kilka kolorów światła poprawi funkcjonalność wnętrza, a to Ty będziesz decydować, z którego w danym momencie korzystać. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię