Jak oświetlić schody, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo?

Jak oświetlić schody, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo?

Nie ulega wątpliwości, że schody to nie tylko konstrukcja, która pozwala na swobodne przemieszczanie się między poziomami domu, lecz również istotny element dekoracyjny. Bez względu na to, czy są one proste, spiralne, wykonane z kamienia, drewna lub metalu - mają zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.

Wkomponowanie schodów w przestrzeń mieszkalną to nie lada wyzwanie, ponieważ wymaga sporego doświadczenia oraz niebanalnego wyczucia estetyki. Oprócz efektownego wyglądu, schody powinny przede wszystkim pełnić funkcję użytkowe. W tym celu warto zdecydować się na montaż oświetlenia schodowego, które z pewnością będzie gwarancją komfortu dla każdego domownika. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie schodów?

Oświetlenie schodowe - dekoracja i wygoda

Schody, które posiadają oświetlenie, są szczególnie wygodne w użytkowaniu dla osób starszych oraz dzieci. Dzięki odpowiednim umieszczeniu lampy, stopnie są dokładnie oświetlone, co minimalizuje ryzyko przypadkowego potknięcia się. Podświetlenie schodów to również nowoczesna dekoracja, dająca niesamowity efekt wizualny, zwłaszcza w przypadku, kiedy jest ono prawidłowo zamocowane. Oprawy schodowe LED wywierają ogromne wrażenie na gościach, a także cieszą oko gospodarzy. Dodatkowo będą gwarancją oszczędności oraz komfortu. Co więcej, oświetlenie schodowe może być wyposażone w czujnik ruchu, dzięki któremu nie trzeba po zapadnięciu zmroku szukać włącznika naściennego.

Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu

Czujnik ruchu to niewątpliwie bardzo przydatny element, który przyczynia się do zwiększenia wygody w codziennym funkcjonowaniu. Podobnie jest w przypadku, gdy gospodarze zdecydują się na jego montaż podczas konstruowania opraw schodowych. Ten jakże przydatny gadżet jest z reguły łatwy w obsłudze i posiada szereg ustawień m.in. czas i moc oświetlenia. Dany stopień podświetlany jest automatycznie w momencie, gdy się na niego wejdzie, zaś gaśnie po upłynięciu określonego czasu. Oświetlenie schodowe z wykorzystaniem czujnika ruchu jest bardzo funkcjonalne, podkreśla estetykę miejsca poprzez nadanie mu nowoczesnego designu i niekonwencjonalnego charakteru.

Jak dostatecznie oświetlić schody?

Słysząc słowo "oświetlenie" zapewne wielu osobom przed oczami pojawia się obraz przedstawiający lampy wiszące. Nie bez powodu - klatki schodowe bardzo często obfitują w różnego rodzaju lampki sufitowe, które niekoniecznie równomiernie oświetlą każdy stopień. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania schodów, warto zdecydować się na oświetlenie punktowe, najczęściej oprawy schodowe LED. Są to nieduże lampki przeważnie wmontowane w ścianę po jednej stronie. Zdarza się również, że umiejscowione są bezpośrednio w stopniach schodów - co daje fenomenalny efekt.

Taśmy liniowe w technologii LED emitują mocne światło, dzięki którym schody bez wątpienia będą odpowiednio oświetlone. Jest to popularna opcja umieszczana na przykład na całej długości stopnia lub bezpośrednio pod poręczami. Często służą jako oświetlenie ciągów komunikacyjnych.

Oświetlenie schodowe LED - kinkiety

Duże żyrandole bez wątpienia są w stanie stworzyć niezwykły klimat oraz stać się atrakcyjna ozdobą pomieszczenia. Jednak nie zawsze perfekcyjnie oświetlą każdą część klatki schodowej, bowiem przeważnie montowane są w przestrzennych pomieszczeniach tj. salon o wielkiej powierzchni. W celu odpowiedniego oświetlenia schodów, wiele osób decyduje się na zakup kinkietów, które z reguły nie zajmują dużo miejsca, lecz rzucają zadowalającą ilość światła. Stosowane są nie tylko do podświetlenia zacienionych obszarów, lecz również pełnią funkcję oświetlenia korytarzy, klatek schodowych i wielu innych.

Oświetlenie schodów - jak wybrać?

Decydując się na montaż opraw schodowych, lampki należy dopasować odpowiednio do długości schodów i odległości między stopniami. Jednak ilość świateł i typ oświetlenia to nie wszystko. Istotną kwestią jest także natężenie światła, które nie może być ani słabe, ani zbyt mocne. Szczególną uwagę trzeba zwrócić w przypadku, gdy miejsce, gdzie znajdują się schody zewnętrzne jest narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych - wtedy należy użyć nieco trwalszych produktów. Mowa tutaj o lampach wyróżniających się wysokim współczynnikiem IP, dzięki któremu wtargnięcie wody lub wilgoci do źródła światła jest znikome. Stal nierdzewna, szkło lub różnorodne tworzywa sztuczne idealnie sprawdzą się jako oprawa źródła światła, ponieważ są odporne na działanie korozji. Oświetlenie schodów wewnętrznych to o wiele prostsze przedsięwzięcie, wymagające skupienia się wyłącznie na walorach designerskich i praktycznych.

Zobacz szczegóły:
https://www.magiaswiatel.pl/oprawy-schodowe-wpustowe

Oświetlenie LED schodowe - korzyści

Schodowe oprawy LED ugruntowały sobie czołową pozycję na rynku nie bez powodu - mają szereg zalet, dzięki którym można je spotkać w większości domów i mieszkań. Przede wszystkim cechują się długą żywotnością i przystosowane są do długiej i nieprzerwanej pracy. W związku z tym bez obaw można rzec, że służą tak naprawdę na lata. Dodatkowo są przyjazne dla środowiska i pobierają bardzo mało energii. Diody LED charakteryzują się również tym, że ich parametry bez problemu można dopasować do stylu wnętrza. Występują w wielu barwach o zróżnicowanej temperaturze barowej. Warto również dodać, że oświetlenie schodowe LED natynkowe idealnie oświetla schody, nie rażąc niepotrzebnie w oczy, co jest bardzo nieprzyjemne i drażniące.

Odległość montowania opraw

Aby oświetlenie schodowe należycie spełniało swoje zadanie oraz było funkcjonalnym źródłem światła, cała kompozycja musi spełniać kilka podstawowych warunków. W zależności od mocy żarówek i rodzaju opraw, schodowe lampy należy umiejscowić w odpowiednich odległościach - przeważnie jest to dystans pomiędzy 50 cm a 100 cm.

Barwa światła ciepła czy zimna?

W przypadku wyboru koloru żarówek tak naprawdę nie ma ustalonych z góry wytycznych. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i predyspozycji mieszkańców. Jednak warto jest kierować się wystrojem i stylem wnętrza. Barwa ciepła sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, dodatkowo sprawi, że będzie ono przytulne i klimatyczne. Zimne odcienie oświetlenia schodowego to idealne dopełnienie nowoczesnego designu, charakteryzującego się jasnymi meblami.

Kiedy zaplanować instalację elektryczną?

Oświetlenie schodowe najlepiej jest zaplanować już na wczesnym etapie wznoszenia konstrukcji, ponieważ umożliwia to wykonanie odpowiednich punktów świetlnych oraz instalacji w tym miejscu, gdzie będą one potrzebne. Kompetentne przygotowanie projektu może w znacznym stopniu przyspieszyć prace remontowe i ułatwić fachowcom montaż.

schodowe oświetlenie

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane oświetlenie schodowe to innowacyjna dekoracja, która oprócz wprowadzenia nowoczesnego designu, pełni funkcję użytkową. W związku z tym warto jest zadbać o to, aby ten element konstrukcyjny wielu domów ułatwiał pokonywanie poszczególnych pięter. Dodatkowo trzeba pamiętać, że dobrze rozplanowane oświetlenie to takie, które będzie gwarancją bezpieczeństwa.

Polecane produkty
Zobacz wszystkie