Jak dobrać ilość światła do każdego pomieszczenia?

Napisany: 2022-12-20 15:48:33 przez Marek

Żarówki żarnikowe zostały wycofane i zastąpione żarówkami LED, które są rozwiązaniem energooszczędnym. Ilość światła, jaką emitują LED-y, określa się lumenami. I to właśnie m.in. ten parametr trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu lamp.

Skąd jednak wiedzieć, jaka moc żarówki będzie odpowiednia do oświetlania konkretnego pomieszczenia? Jak prawidłowo dobrać odpowiednie światło do salonu, pokoju dziecka, biura czy łazienki? Jakie lampy wybrać? Sprawdź koniecznie!

Od czego zacząć planowanie oświetlenia?

Na początku warto zmierzyć wielkość i określić kształt pomieszczenia. Im większy pokój, tym więcej lumenów będziemy potrzebować we wnętrzu. Należy też zwrócić uwagę na rozkład okien, a także rozstaw i układ mebli. To pozwoli nam określić, czy będziemy potrzebować więcej, czy mniej sztucznego oświetlenia. Zastanówmy się, czy z danego pokoju chcemy korzystać tylko w ciągu dnia, czy także w nocy. Dobrym pomysłem jest wyodrębnienie stref oświetleniowych.

Trzeba też wybrać odpowiedni rodzaj lamp. Klosz otwarty rozprowadza światło w nieco inny sposób niż klosz zamknięty. Design również ma wpływ na ogólne oświetlenie pokoju. Lampy wiszące rozprowadzają światło po większej powierzchni, natomiast lampy stojące podłogowe oświetlają tylko wybraną strefę wnętrza. Kinkiety z kolei pozwalają nam podkreślić określone punkty.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając lampy i żarówki LED?

  • Na moc oświetlenia (mierzoną w watach),
  • Na współczynnik oddawania barw (CRI),
  • Na ilość Kelwinów (pomaga to określić temperaturę barwową),
  • Na oszczędność energetyczną,
  • Na ilość lumenów (strumień świetlny. Określa, jaką ilość światła wyemituje dana żarówka lub panel),
  • Na natężenie oświetlenia (mierzone w luksach). Luks uwzględnia obszar, na którym rozprzestrzenia się strumień świetlny (lumen).

Oświetlenie domowych wnętrz - jak zrobić to dobrze?

Każde pomieszczenie - od pokoju dziennego po łazienkę - rządzi się swoimi prawami w zakresie oświetlenia. Zazwyczaj jednak stawia się na oświetlenie ogólne inaczej główne (np. większa lampa sufitowa) oraz światło pomocnicze i dekoracyjne. Wybierając lampy, musimy też pamiętać, że oświetlenie pokojowe czy łazienkowe nie powinno być ani za słabe, ani za mocne.

oświetlenie kuchni i strefy jadalni

Kuchnia

Kuchnia wymaga dobrego oświetlenia blatu roboczego. Tutaj trzeba postawić na żarówki o dużej liczbie lumenów. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy kuchni powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. Wartość tę musimy pomnożyć przez powierzchnię kuchni i wówczas uzyskamy informację na temat tego, jakiej ilości światła potrzebujemy, by prawidłowo oświetlić pomieszczenie.

W kuchni można postawić na kilka źródeł światła. Warto też skorzystać z listwy LED lub taśm LED, które możemy zamontować pod szafkami nad blatem roboczym. W strefie jadalni z kolei idealnie sprawdzą się różne modele lamp wiszących.

Wiele rodzajów lamp ściennych, wiszących, natynkowych czy plafonów, które z łatwością dopasujesz do stylu wnętrza, znajdziesz tutaj: https://www.magiaswiatel.pl/kuchnia.

Oświetlenie pokoju dziennego

Prawidłowe oświetlenie pokoju dziennego jest niezwykle istotne. To tutaj spędzamy czas z rodziną i bliskimi. Na metr kwadratowy powierzchni salonu powinno przypadać od 200 do 400 lumenów.

W mniejszym pokoju dziennym, o wielkości do 15 metrów kwadratowych, warto zastosować lampy, których ilość lumenów będzie na poziomie 2 800 do 5 600, z kolei większe salony potrzebują oświetlenia na poziomie od 4 000 nawet do 8 000 lumenów. Ważnym parametrem jest także wysokość sufitu. Im wyższy sufit, tym łączna ilość lumenów powinna być większa.

Pokój dzienny warto podzielić na strefy. W strefie czytania i pracy potrzebujemy więcej światła, z kolei do odpoczynku, relaksu czy do oglądania telewizji, ilość i moc oświetlenia może być znacznie mniejsza. Dzięki właściwemu doborowi i umiejscowieniu lamp w salonie, możemy wydobyć też wszystkie jego walory aranżacyjne.

Ciekawe modele lamp, w tym kinkiety ścienne, wiszące lampy pokojowe czy reflektorki, które będą idealne do salonu, dostępne są na: https://www.magiaswiatel.pl/salon.

Sypialnia

W tym pomieszczeniu postawmy na ciepłe i lekko rozproszone światło. Dodatkowym elementem powinna być lampka nocna stojąca po każdej stronie łóżka. Sypialnia to miejsce służące głównie do wypoczynku, dlatego wystarczy wybrać delikatne oświetlenie, np. żarówkę LED o mocy 200-250 lumenów na każdy metr kwadratowy sypialni.

Możemy zdecydować się też na kilka punktów oświetleniowych umieszczonych w podwieszanym suficie lub na taśmy LED. Ciekawą opcją jest również sterowanie oświetleniem. Dzięki takiej funkcji możemy dostosować natężenie wiązki do swoich aktualnych potrzeb.

Lampy sufitowe, żyrandole, lampy wiszące oraz wiele innych propozycji dedykowanych zarówno nowoczesnym sypialniom, jak i tym urządzonym w tradycyjnym stylu znajdziesz na: https://www.magiaswiatel.pl/sypialnia.

lampka nocna w sypialni

Łazienka

Łazienka często jest znacznie mniejsza od kuchni czy pokoju dziennego. Oświetlenie na jeden metr kwadratowy powinno wynosić tutaj od 300 do 500 lumenów. Pamiętajmy, że w tym pomieszczeniu wykonujemy też szereg zabiegów higienicznych oraz makijaż. Powinniśmy więc postawić na większą ilość lumenów. To sprawi, że łatwiej będzie nam oświetlić całą przestrzeń.

W łazienkach klienci najczęściej decydują się na oświetlenie główne, np. w postaci plafonu, które dodatkowo jest wspomagane spotami. Idealnie nadaje się też kinkiet lub reflektorek umieszczony po dwóch stronach lustra.

Jeśli szukasz opraw idealnych do łazienki, o podwyższonej klasie ochrony IP, sprawdź tutaj: https://www.magiaswiatel.pl/lazienka.

Światła do pokoju dziecięcego

Odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecka powinno zapewniać mu komfort podczas odpoczynku oraz umożliwiać owocną naukę. Jak więc oświetlić pokój dziecka? Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka, musimy pamiętać, by wziąć pod uwagę wielkość pokoju, rodzaj lamp, wysokość sufitu czy metraż. Na prawidłowe oświetlenie 10 metrów kwadratowych pokoju dziecięcego często potrzeba 3500 lumenów.

Fantazyjne lampy do pokoju dziecięcego oraz do pokoju nastolatka znajdziesz na: https://www.magiaswiatel.pl/pokoj-dzieciecy.

Korytarz

Szacuje się, że na jeden metr kwadratowy korytarza powinno przypadać od 100 do 200 lumenów. Najlepszym rozwiązaniem są źródła światła w postaci lamp czy spotów rozmieszczonych w odpowiedniej odległości od siebie. Ciekawym pomysłem jest również zawieszenie luster, które optycznie powiększą przestrzeń. Na ścianie nad lustrem świetnie wyglądać będą delikatne kinkiety.

oświetlony korytarz

Gabinet

W biurze oraz w domowym gabinecie potrzebne jest nam oświetlenie, które nie będzie męczyło wzroku i umożliwi nam skupienie się na wykonywanej pracy. Natomiast ilość światła powinna oscylować w granicy 500 luksów na jeden metr kwadratowy. Najwięcej oświetlenia potrzebuje strefa biurka. Jeżeli więc nasz gabinet ma 10 metrów kwadratowych, warto użyć żarówki LED o mocy 50W.

Pamiętajmy, że źle dobrane źródła światła w gabinecie powodują zmęczenie oczu i duży spadek wydajności pracy. Dlatego warto zadbać, aby przestrzeń ta stała się miejscem przyjaznym również dla naszego wzroku. Nie zapomnijmy też o lampce na biurko.

Nowoczesne lampy i oprawy idealne do biura dostępne są na: https://www.magiaswiatel.pl/biuro.

Jaką barwę światła wybrać do domowych wnętrz?

Temperatura światła mierzona jest w Kelwinach. Im wyższy wskaźnik Kelwinów, tym barwa światła będzie zimniejsza, a im niższy - cieplejsza i bardziej żółta. Lekko chłodne i neutralne barwy (niebieski, biały) pozwalają na znacznie lepszą koncentrację, dlatego polecane są m.in. do nauki, pracy oraz do czytania. Z kolei ciepłe światło sprzyja wypoczynkowi, dlatego w miejscach, gdzie będziemy zażywać relaksu, warto postawić na ciepłe i naturalne odcienie barw światła.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię