Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Napisany: 2022-12-20 15:37:54 przez Marek

Oświetlenie ma niezwykle istotny wpływ na nasze samopoczucie. Bez względu na to, czy jesteś stałym bywalcem w swoim domu, czy może jedynie w nim bywasz, ze względu na charakter pracy, warto zadbać o odpowiedni klimat, żeby czuć się "jak u siebie w domu". Bo w końcu to Twój dom, nieprawdaż?

Artykuł ten dedykowany jest dla osób, które zastanawiają się, jak oświetlić swój salon połączony z kuchnią lub aneksem kuchennym. Idealne oświetlenie pomieszczenia nie jest rzeczą tak prostą, jakby się to zdawało. Zazwyczaj chcemy, aby światło padające na powierzchnie naszych stylowych mebli było tak praktyczne, jak modne, oraz żeby odpowiadało naszemu obecnemu designowi mebli.

Ciekawi Cię jakie oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym warto wybrać i gdzie je zamontować? Sprawdź koniecznie!

Oświetlenie salonu i kuchni w jednym

Należy mieć na względzie, że salon i kuchnia to całkiem odmienne pomieszczenia, które różnią się nie tylko powierzchnią, ale bardzo często kolorystyką i stylem, w którym są wykończone. Salon to miejsce reprezentatywne, w którym, z radością witamy naszych gości (lub po prostu ich witamy ;) ). Kuchnia natomiast służyć nam powinna do przygotowywania posiłków, ale czy na pewno tylko do tego? Otóż nie. W dzisiejszych czasach zarówno sprzęty kuchenne, jak i cała zabudowa pomieszczenia ma designerski charakter i bardzo często pełni funkcję ozdobną. Należy tylko pamiętać o trzymaniu nieskazitelnego porządku.

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Odpowiedni dobór oświetlenia salonu z kuchnią lub aneksem kuchennym pozwoli nam podkreślić mocne strony obydwu pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym, należy przede wszystkim, kierować się własnym poczuciem estetyki i swoimi upodobaniami. Nie zapominajmy także o samym wyglądzie pomieszczeń, czyli stylu, w jakim jest urządzone. Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym nie zawsze będzie pasowało do wystroju w stylu retro. Jeśli chodzi o same lampy, istotną rolę odgrywa nie tylko źródło światła, ale również sposób wykończenia, oraz jakie zastosowano materiały w produkcji.

Strefy strategiczne w salonie i aneksie kuchennym

Bardzo ważne jest, aby na samym początku planowania oświetlenia, określić poszczególne strefy strategiczne części kuchennej i salonowej. Pozwoli nam to zadbać o funkcjonalność i estetykę całego wnętrza, a także przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną.

Jak oświetlić blat roboczy oraz wyspę kuchenną? - oświetlenie aneksu

Oświetlenie kuchni połączonej z salonem wyspą kuchenną wyróżnia centralne miejsce, w którym przygotowujemy obiady, a nierzadko zjadamy, pospiesznie przygotowane, posiłki. Jakie oświetlenie wybrać do podkreślenia tak strategicznego miejsca w najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniu naszego domu?

Najlepiej sprawdzą się lampy wiszące zawieszone w centralnej części blatu roboczego. Ich ciepłe światło sprawi, że w całej okolicy rozniesie się klimat pasujący bardziej do salonu aniżeli aneksu kuchennego.

Całość możemy doświetlić przy pomocy punktowych oczek halogenowych. Dzięki temu będziemy mogli komfortowo przygotować posiłki, a optymalne oświetlenie pozwoli oszczędzić nasze oczy i energię elektryczną. Punktowe oświetlenie, ze względu na swoją jasną barwę, nie wytwarza ciepła i jest bardzo energooszczędne. Ilość lamp potrzebna, by doświetlić przestrzeń roboczą, uzależniona jest od wielkości blatu.

Alternatywne oświetlenie padające na powierzchnię roboczą blatu.

W zależności od preferencji, zamiast oczek możemy zastosować: taśmy led, oczka podszafkowe lub regulowane spoty. Wszystkie oczywiście z nieco zimniejszą barwą, która zapewnia dobrą widoczność i koncentrację. Możemy pokusić się również o nowoczesne oświetlenie podłogowe, które nada wyjątkowych barw całej części kuchennej.

Oświetlenie dekoracyjne salonu

Salon z powodzeniem możemy podzielić na część jadalną i wypoczynkową. Są to dwa strategiczne miejsca, na które należy zwrócić uwagę podczas planowania oświetlenia.

Oświetlenie w jadalni i w salonie

Oświetlenie części jadalnej

Część jadalna wyróżnia się stołem jadalnianym umieszczonym w jej centrum. Jest to miejsce, w którym spożywamy posiłki wraz z całą rodziną i gośćmi. To właśnie przy stole jadalnym zaczynają się wszystkie domowe imprezy i najlepsze rozmowy na każdy temat. Musimy zadbać, aby całe oświetlenie zapewniało przyjemny klimat i dobrą widoczność potraw na stole.

Umiejscowienie głównego źródła światła powinno znajdować się w centralnej części stołu, ponad głowami spożywających posiłek osób. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego zjawiska olśnienia. Dopuszcza się również dodatkowe, klimatyczne oświetlenie, o ciepłej barwie, pochodzące z peryferii salonu.

Oświetlenie części wypoczynkowej salonu

Część wypoczynkowa to z całą pewnością miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, odpoczywając po pracy, przesiadując w gronie znajomych, czy grając w gry planszowe. Dlatego też podczas wyboru oświetlenia powinniśmy poświęcić szczególną uwagę tej części pomieszczenia.

Na początku warto postawić na intuicję. Zadajmy sobie pytanie: W której części salonu spędzam najwięcej czasu i jak chciałbym ją wyeksponować? Dzięki temu będziemy mogli dobrać światło dodatkowe takie jak: lampy ścienne (kinkiety), lampy stojące, czy inne lampy podłogowe.

Oprócz oświetlenia dodatkowego potrzebujemy również oświetlenia głównego. Dzięki niemu rozjaśnimy całe pomieszczenie i uczynimy je bezpiecznym dla zabawy dla dzieci lub grania w gry towarzyskie, takie jak na przykład kalambury i inne wymagające dobrej widoczności. W tym celu doskonale sprawdzą się ozdobne i praktyczne żyrandole.

Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Ostatnimi czasy, coraz częściej nasz salon, kuchnia, czy aneks kuchenny umeblowane są w stylu nowoczesnym. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, z łatwością podkreślimy designerski charakter mebli, ścian i podłóg w naszym pomieszczeniu.

nowoczesne doświetlenie podłogi aneksu kuchennego

Sztuczne światło potrafi wyeksponować najlepsze cechy naszego pomieszczenia. Do nowoczesnych aranżacji polecamy nasze:

  • wpuszczane oczka - dla zapewnienia optymalnego oświetlania powierzchni roboczych,
  • lampy stołowe - dla dodatkowego doświetlenia strategicznych punktów na stołach i stolikach,
  • lampy do szynoprzewodów - które pozwolą na dowolną ekspozycję i regulację kierunku światła,
  • oraz listwy sufitowe - jako doskonałe oświetlenie główne naszego salonu.
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię