Jak zaplanować oświetlenie do pokoju dziecka?

Jak zaplanować oświetlenie do pokoju dziecka?

Lampy w pokoju dziecięcym mogą spełniać nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną, a niektóre z nich dodatkowo będą stymulować malucha. Starszym dzieciom pomogą z kolei pobudzić wyobraźnię. Lampki nocne, żyrandole czy lampy ścienne o niezwykłych kształtach i fantazyjnych kolorach stworzą naszemu dziecku krainę zabawy, dzięki czemu maluch chętnie będzie spędzał czas w takim otoczeniu.

Niemniej, lampy dziecięce powinny być też funkcjonalne i bezpieczne. Warto zwrócić uwagę na to, by były odpowiednio dopasowane do pozostałych elementów wyposażenia i aby tworzyły z nim harmonijną całość.

Na które modele najlepiej się zdecydować? Jak prawidłowo rozmieścić oświetlenie w pokoju dziecięcym? Co jeszcze warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę? Sprawdź koniecznie!

Gniazdka w pokoju dziecięcym

Planując oświetlenie do pokoju dziecięcego, nie zapominajmy o odpowiednim rozmieszczeniu gniazdek. Wraz z rozwojem twojego dziecka, będzie potrzebne więcej sprzętów (jak np. ładowarka do laptopa, telefonu, drukarka), co wymaga instalacji większej ilości gniazdek. Jeżeli chcesz więc uniknąć konieczności remontów w przyszłości, zadbaj o dodatkowe gniazda już na etapie planowania. Na początku w miejscach, gdzie obecnie niepotrzebne będą gniazdka, można zastosować zaślepki, a prawidłowy produkt zamontować dopiero na późniejszym etapie rozwoju dziecka.

Pamiętajmy również, że w pokoju dziecięcym należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo, dlatego przy zakupie gniazdek, koniecznie sprawdź, czy wybrane produkty mają przesłony torów prądowych. Jeżeli wybrane gniazdka posiadają przesłony, nie musimy kupować dodatkowych zewnętrznych zaślepek blokujących dostęp.

Rozmieszczenie oświetlenia w pokoju dziecka

Każde pomieszczenie - w tym również pokój dziecięcy - musi być podzielone na odpowiednie strefy. Dzieci w swoich pokojach powinny posiadać zarówno strefę relaksu i wypoczynku, jak i strefę nauki i zabawy.

dziecko w swoim pokoju

Warto zdecydować się więc na kilka rodzajów oświetlenia:

 • ogólne (plafony, żyrandole, lampy wiszące itp.)
 • dodatkowe (kinkiety, lampki na biurka, lampki stojące, lampki nocne, systemy zapewniające oświetlenie dekoracyjne, np. oczka podłogowe).

Światło ogólne to najważniejsza część w strefie, którą wydzieliliśmy dzieciom do zabawy oraz do nauki. Lampki nocne i kinkiety powinny znaleźć się w strefie relaksu i odpoczynku, a lampki biurkowe należy umieścić w strefie, w której dziecko będzie się uczyć.

Lampy do pokoju dziecięcego

Projektując oświetlenie pokoju dziecięcego, warto wybierać sprzęt najlepszej jakości, od renomowanych producentów. Lampy dla dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne, funkcjonalne, ale i atrakcyjne wizualnie. Jednym z ważniejszych źródeł światła, jest oświetlenie sufitowe. Decydując się na plafon, możemy wybrać zarówno ten z widocznym, jak i ukrytym stelażem. Wybierając z kolei lampę wiszącą, zobaczmy czy posiada ona regulację zwisu.

Nie zapominajmy też o dodatkowym delikatnym oświetleniu do pokoju najmłodszych dzieci, w tym niemowlaków. Jeżeli nasze dziecko jest starsze, niezbędna okaże się natomiast lampa na biurko, która pozwoli w komfortowy sposób przyswajać wiedzę.

Wybierajmy modele wykonane z tworzyw, które nie posiadają niebezpiecznych substancji chemicznych oraz pilnujmy, by nasze dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie miały dostępu do kabli i przewodów.

Lampy sufitowe

Do niskich pomieszczeń polecamy szczególnie plafony sufitowe, które są odporne na uderzenia i zniszczenia podczas zabaw.

Można też zdecydować się na modele pod postacią abażurów. Mogą one swoimi kształtami przypominać piłki, listki, kulę ziemską, sówki, pandy, samoloty i wiele innych. Dzięki temu nasze dziecko z przyjemnością będzie spędzało czas w swoim pokoju.

Lampy wiszące

Lampy wiszące to idealny pomysł do bardziej przestrzennych, wyższych wnętrz. Wybierając je do pokoiku dziecka, zwracajmy zawsze uwagę na to, czy dany model posiada opcję regulacji. Pośród nowości, jakie możemy znaleźć na rynku, są m.in. lampy wyglądające jak zabawki, które z pewnością dadzą wiele radości twojemu dziecku.

Wybierając natomiast bardziej minimalistyczne rozwiązania, można zdecydować się np. na lekkie klosze wiszące w jasnych, pastelowych kolorach i wiele innych, ciekawych produktów.

Lampa na biurko

Oprócz oświetlenia sufitowego należy zaopatrzyć malucha, szczególnie tego, który uczęszcza już do szkoły, w lampkę biurkową, z regulowanym kloszem oraz kątem nachylenia. Pamiętajmy, że dzieciom leworęcznym lampkę stawiamy po stronie prawej, natomiast praworęcznym - po lewej. To sprawi, że maluch nie będzie zasłaniał sobie światła podczas pisania czy kolorowania.

oświetlenie nad biurkiem

Z kolei biurko należy ustawić jak najbliżej okna, ponieważ naturalne światło dzienne również jest niezwykle ważne do prawidłowej nauki.

Lampki nocne

Ciekawym pomysłem jest wybór lampki nocnej z regulacją natężenia światła. Niektórzy decydują się również na modele z czujnikiem ruchu, które instaluje się niedaleko łóżka. To sprawia, że w momencie, gdy maluch chce np. iść w nocy do toalety, światło automatycznie się zaświeci, natomiast gdy położy się z powrotem do łóżka - zgaśnie.

Dla dziecka, które boi się ciemności, możesz z kolei wybrać lampkę nocną o małej mocy żarówki, która tylko delikatnie będzie rozjaśniała ciemność. Takie rozwiązanie jest również dobre wówczas, gdy musimy dzieciom pozostawiać odrobinę światła przy zasypianiu lub na całą noc.

Lampy dziecięce dekoracyjne i ścienne

Ciekawym rozwiązaniem są również lampy podłogowe, które dają przyjemne i delikatne światło w wybranym obszarze pomieszczenia.

chłopczyk w łóżeczku

Warto również korzystać z takich produktów jak lampy na ścianę. Subtelne światło odpręża i relaksuje. Modele te będą też dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych (zainstalowane przy łóżeczku) podczas snu. Ponadto, nie mają one ostrych krawędzi ani drobnych elementów, które mogłyby być niebezpieczne dla malucha. Dodatkowo możesz dostać je w wielu, ciekawych kształtach jak np. chmurki, gwiazdki, serduszka, liście czy motyle i wiele innych.

Rodzicom, których dzieci uwielbiają tworzyć rysunki na ścianach, polecamy również lampy, po których można pisać flamastrami. Takie produkty sprawdzą się szczególnie u bardzo kreatywnych dzieci.

Jaki rodzaj światła zastosować w pokoju dziecka?

Wybierając rodzaj światła do pokoju dziecięcego, pamiętajmy, że zimne odcienie (4600 – 6500 K) uaktywniają i pobudzają, natomiast ciepłe barwy (2700 – 3200 K) sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi. Warto je więc odpowiednio dostosować do wydzielonych stref. Barwy światła lampek nocnych i kinkietów przy łóżku powinny być cieplejsze, natomiast lampka na biurku, przy której dziecko będzie odrabiało lekcje, musi posiadać żarówkę o zimniejszym odcieniu światła.

Wybierając lampy, zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca, zwróćmy uwagę nie tylko na to, by odpowiednio dopasować kolorystykę do preferencji malucha, ale i na to, by wybierając asortyment, postawić na takie produkty, które są łatwe w utrzymaniu czystości i nie zbierają zbyt dużej ilości kurzu.

Lampy w pokojach u najmłodszych powinny być interesujące i przykuwające wzrok dziecka, dlatego, jeśli twoja pociecha ma jakieś szczególne zainteresowania lub ulubionego bajkowego bohatera, warto pamiętać o tym przy wyborze lamp.

Oświetlenie do pokoju dziecka - Podsumowanie

 • W pokoju dziecięcym obowiązkowo należy zainstalować oświetlenie górne.
 • Nad łóżkiem warto zamontować plafon, kinkiet lub zdecydować się na lampkę nocną, którą nasza pociecha będzie mogła samodzielnie włączyć w razie potrzeby.
 • Moc żarówki w lampce biurkowej powinna być na tyle duża, by dobrze oświetlać miejsce nauki, a jednocześnie nie męczyć wzroku.
 • Lampka biurkowa powinna być regulowana.
 • Pamiętajmy również o dostosowaniu odpowiedniej barwy światowej do strefy.
 • Żyrandol dopasujmy do wielkości pokoju, świetnie sprawdzają się te produkty, które posiadają opcję regulacji światła.
 • W dużych pokojach dziecięcych niezbędna może okazać się dodatkowa lampa oświetlająca strefę zabawy.
 • Lepiej zdecydować się na większą ilość lamp o mniejszej mocy niż jedną o bardzo dużej.
 • Przy łóżku dziecka warto powstawać lampkę nocną o ciepłym, relaksującej barwie światła. Bardzo ważne jest aby - jeśli to możliwe - pokój dziecka nie był oświetlany przez całą noc, ponieważ może to zaburzyć sen malucha.
 • Jeżeli nasze dziecko ma silny lęk przed ciemnością, można zakupić modele lamp mające różne kształty, np. zwierząt lub zabawek. Takie produkty pomogą w oswajaniu strachu. Dobrym pomysłem są również lampki nocne, dające delikatne, rozproszone światło, dzięki czemu mogą świecić się również podczas snu.
Polecane produkty
Zobacz wszystkie