Oświetlenie strychu - jakie lampy sprawdzą się najlepiej?

Napisany: 2023-01-25 09:58:24 przez Marek

Odpowiednie oświetlenie strychu i poddasza użytkowego jest niezwykle ważne zarówno w kontekście naszego bezpieczeństwa podczas poruszania się po tym pomieszczeniu, jak i ogólnego komfortu. W zależności od funkcjonalności strychu i poddasza można zdecydować się na różne modele lamp, o większym lub mniejszym natężeniu światła.

Jakie lampy wybrać do zamontowania na poddaszu użytkowym, a jakie sprawdzą się w przypadku strychu nieużytkowego lub składzika? Sprawdź koniecznie!

Oświetlenie strychu - zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo

Strych jest miejscem, gdzie izolacja dachu bywa wykonywana z materiałów łatwopalnych, dlatego instalacja elektryczna - niezależnie czy strych jest użytkowy, czy nie - musi być niezwykle dokładnie przemyślana i wykonana przez fachowca.

Jeżeli nasze poddasze jest użytkowe, kolejną istotną rzeczą jest wydzielenie stref oświetleniowych. Lampa centralna powinna być zainstalowana w centralnym punkcie pomieszczenia, a lampy wspomagające umieszczamy w miejscach, gdzie potrzebujemy dodatkowego źródła światła.

Warto także dobrze oświetlić schody prowadzące na strych. Możemy zdecydować się na umieszczenie na schodach (stopniach lub wzdłuż ściany) energooszczędnych punktów oświetleniowych LED. W oświetleniu schodów mogą nam pomóc również kinkiety lub kilka niewielkich plafonów.

Świetnym rozwiązaniem będzie też zamontowanie czujników ruchu, które przyczynią się nie tylko do komfortowego przemieszczania się, ale także ograniczą nasze rachunki za prąd.

Lampy sufitowe na poddasze - lampy wiszące, kinkiety, plafony

Na poddaszu użytkowym można zastosować podłużną lampę sufitową z kilkoma źródłami światła. Takie lampy przybierają różne kształty i świetnie prezentują się w niemal każdym wnętrzu. Wybierajmy jednak takie modele, w których istnieje możliwość regulacji położenia. Dobrym pomysłem są też reflektorki umieszczane na szynoprzewodach.

Co więcej, na poddaszu często wykorzystuje się dekoracyjne oprawy naścienne takie jak np.: https://www.magiaswiatel.pl/kinkiet-pilot-56w-dl-j02-dl-lampa-scienna-czarne-linie.

Aby zachować harmonię w pomieszczeniu, wybierajmy modele lamp z tej samej serii lub o zbliżonym wyglądzie. Pamiętajmy, że w projekcie oświetlenia strychu warto uwzględnić belki sufitowe, które nadają wnętrzu niepowtarzalnego i bardzo oryginalnego charakteru.

Poddasze i strych można wyposażyć również w plafon. To rozwiązanie idealne do niewielkich i niskich przestrzeni oraz dla tych, którzy cenią minimalizm.

Szeroki wybór plafonów dostępny jest na: https://www.magiaswiatel.pl/lampy-sufitowe-plafony.

Mimo że strych w dużym stopniu zdominowany jest najczęściej przez skosy, nie oznacza to, że nie można zamontować w tym miejscu lamp wiszących. Warto jednak zdecydować się na modele z możliwością regulacji wysokości i umieszczać je w wyższych punktach strychu. Pamiętajmy, aby takich lamp nie wybierać natomiast do bardzo niskich pomieszczeń. W takich miejscach znacznie lepiej wyglądać będą kinkiety umieszczane na ścianach oraz plafony sufitowe, które nie zabiorą nam dodatkowej przestrzeni.

kinkiet

Co więcej, kinkietów możemy użyć do oświetlenia i wyeksponowania niektórych elementów wyposażenia. Mogą więc one oświetlić eleganckie meble, obrazy czy dekoracje. Decydując się na kinkiety, postawmy na takie, które można regulować. Jeżeli nasz strych został zaadaptowany na sypialnię, możemy również zdecydować się na montaż kinkietów nad łóżkiem.

Eleganckie i nowoczesne kinkiety znajdziesz na: https://www.magiaswiatel.pl/kinkiety-3.

Oświetlenie punktowe na strychu i poddaszu - idealne przy dużej ilości skosów

Lampa na strych to nie tylko kinkiet czy plafon. Wielu inwestorów decyduje się również na światło w postaci punkcików oświetleniowych, tzw. spotów. To rozwiązanie jest idealne szczególnie wówczas, gdy przestrzeń, którą chcemy oświetlić, posiada wiele skosów i nie jest wysoka, a całe pomieszczenie ma dodatkowo nieregularny kształt.

Oświetlenie punktowe powinno być jednak przemyślane i dokładnie zaplanowane. Prawidłowe rozłożenie i umiejscowienie tego rodzaju lampek sprawi, że unikniemy niechcianych cieni i źle doświetlonych stref. W nowoczesnych pomieszczeniach swoje zastosowanie znalazły także modne taśmy LED. Warto też zdecydować się na sterowanie oświetleniem, szczególnie w sypialni oraz w pokojach dzieci i nastolatków.

Lampy stojące podłogowe i lampy stołowe - świetne dopełnienie oświetlenia

Idealna lampa na strych i poddasze to również lampa podłogowa i stołowa. Takie oświetlenie świetnie dopełnia przestrzeń i może być wykorzystywane zarówno jako element dekoracyjny, jak i funkcjonalny.

Jaka lampa stołowa i podłogowa najlepiej sprawdzi się na poddaszu użytkowym? Możemy zdecydować się na produkty minimalistyczne, designerskie, nowoczesne, jak i loftowe czy klasyczne. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i wybranego stylu wnętrzarskiego. Tego rodzaju produkty możemy dowolnie rozmieszczać i zmieniać ich lokalizację w zależności od upodobań.

Sprawdź modne i designerskie lampy podłogowe na: https://www.magiaswiatel.pl/lampy-podlogowe.

Lampa na strych nieużytkowy lub pełniący funkcję składziku - jaką wybrać?

Prawidłowo oświetlony strych zapewni nam bezpieczne poruszanie się po jego powierzchni i pod skosami. Lampa na strych powinna dawać dużo światła, ale i nie zabierać przestrzeni. Dobierając intensywność światła, pod uwagę należy też wziąć funkcję strychu oraz ilość okien. Włącznik warto umieścić z kolei jeszcze przed wejściem lub na ścianie tuż za drzwiami.

Jakie oświetlenie zastosować jednak w przypadku strychu nieużytkowego i składzika? Jeżeli nasz strych pełni funkcję składziku, trzeba dobrze doświetlić wszystkie jego obszary. Świetnym rozwiązaniem będzie kinkiet, oczka LED lub plafon. Jeżeli jednak ze strychu nieużytkowego korzystamy bardzo rzadko, dobrym pomysłem będzie jedna duża lampa sufitowa, dająca sporo światła i równomiernie oświetlająca całe wnętrze.