Na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia w kuchni

Napisany: 2018-08-19 14:38:07 przez Paulina

Chyba najbardziej wymagającym wnętrzem w naszych domach pod względem odpowiednio rozmieszczonego oświetlenia jest kuchnia. Szczególnie ważne jest tu operowanie dodatkowymi źródłami światła i użytecznym oświetleniem zadaniowym. Strefy, które potrzebują odpowiedniej oprawy świetlnej są problematyczne, a za przykład może nam służyć wyspa kuchenna. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będą lampy wiszące do kuchni – rozjaśnią miejsce pracy, czym ułatwią nam gotowanie. Nisko zawieszona oprawa da jasne, ciepłe światło. Swoją ciekawą formą przyciągnie wzrok i urozmaici przestrzeń.

Lampa wisząca Moby marki Ideal Lux

Lampy wiszące Moby to doskonała propozycja opraw nad wyspę kuchenną

 

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy zwykle najwięcej czasu. Wymaga więc rozsądnie zaplanowanego oświetlenia, które będzie pomocne przy gotowaniu. Lampy sufitowe do kuchni niekoniecznie będą głównym źródłem światła, ale doskonale sprawdzą się jako oświetlenie uzupełniające, a ich subtelny blask sprawi, że masywne szafki będą wyglądały delikatniej.

Plafon Sugar marki Azzardo

Plafon Sugar sprawdzi się także nad stołem kuchennym

 

Często, oprócz podstawowej swojej funkcji, kuchnia pełni także rolę jadalni. Warto w takim przypadku stworzyć w niej zróżnicowane oświetlenie strefowe. Idealnie do tego zadania nadadzą się między innymi kinkiety do kuchni. Dzięki nim w prosty sposób zaaranżujemy przestrzeń i dodamy jej charakteru. Podkreślimy atuty wnętrza, a dodatkowo zyskamy ciekawy element dekoracyjny.

Kinkiet Valencia marki Markslojd

W kuchniach bez górnych szafek kinkiety świetnie odnajdą się w roli oświetlenia blatu roboczego (na zdjęciu kinkiet Valencia)

 

Blat roboczy w kuchni wymaga oświetlenia o odpowiedniej mocy. Jest ono w końcu głównym czynnikiem odpowiadającym za komfort przygotowywania posiłków. Doskonałym źródłem światła w takim przypadku są lampy halogenowe lub węże czy taśmy z diodami LED dyskretnie zamontowane pod szafkami wiszącymi, celowo umieszczone poniżej linii wzroku.

Niezwykle ważne w planowaniu oświetlenia kuchni jest to, aby źródło światła nie pozostawało za plecami osoby wykonującej czynności kuchenne, gdyż będzie to dla niej dużym utrudnieniem. Wbudowane w sufit reflektory punktowe lub oprawy zainstalowane w spody szafek rozmieszczone na równi z krawędzią blatów zapewnią idealne bezcieniowe oświetlenie robocze. Ich funkcjonalność doceni każdy, kto spędza w kuchni dużo czasu.

Mogłoby się wydawać, że kuchnia nie daje nam wiele miejsca do popisu, jeśli idzie o oświetlenie dekoracyjne. W końcu jest to pomieszczenie, w którym najbardziej liczy się  funkcjonalność. Okazuje się jednak, że nawet w kuchni możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Przeszklone szafki wiszące czy witryny z ulubioną zastawą stołową będą pięknie się prezentowały, kiedy podświetlimy je od wewnątrz za pomocą liniowej oprawy z diodami LED, które świecą bezpośrednim, nieodbitym światłem. Jeśli nasza kuchnia urządzona jest w stylu nowoczesnym istnieje możliwość zamontowania lamp, które umieszczone zostaną pod podwieszonymi szafkami dolnymi. Uzyskamy dzięki nimi fantastyczny efekt wizualny przez oświetlenie podłogi. Ciekawie będą także wyglądały oprawy zainstalowane w cokołach szafek. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy różnica głębokości między frontem a cokołem będzie wynosić co najmniej 10 cm.

Kinkiet-półka Pablo marki Markslojd

Kinkiety z kolekcji Pablo sprawdzą się jako oświetlenie dekoracyjne, ale i funkcjonalne półki na drobiazgi

 

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł będzie pomocny przy planowaniu oświetlenia kuchennego. Najważniejsze jest, aby każda wybrana przez nas oprawa spełniała jakieś konkretne zadanie, a jeśli tak nie jest, można z niej zrezygnować. Czasem potrzebujemy mniej niż nam się wydaje. Wszystkie zaprezentowane powyżej lampy dostępne są na naszej stronie MagiaŚwiateł.