Oświetlenie w stylu pałacowym - jak dobrać?

Oświetlenie w stylu pałacowym - jak dobrać?

Styl pałacowy wyróżnia się przede wszystkim wykwintnością, elegancją oraz klasą. Ten typ aranżacji mieszkania będzie idealnie pasował do charakteru i upodobań osób, które są miłośnikami antyków, a także mają słabość do wytwornych, wyrazistych dekoracji. Kryształowe żyrandole, wyrazista kolorystyka, duże łoża z baldachimem oraz inne, piękne drobiazgi bez wątpienia każdemu kojarzą się z luksusem i królewskim życiem. Pałacowy styl nie jest przeznaczony jedynie do wnętrz magnackich zamków - połączony ze współczesnym designem może stworzyć zachwycający wystrój w każdym domu. Czym charakteryzuje się styl pałacowy? W jaki sposób dobrać odpowiednie oświetlenie?

Styl pałacowy - historia

Zainteresowanie stylem pałacowym tak naprawdę wzrosło dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Bogata klasa średnia wówczas chciała podkreślić wyższy status społeczny. W tym celu we wnętrzach mieszkań były umieszczane dekoracje, które nawiązywały do minionych epok - przeważnie do baroku, rzadziej klasycyzmu. Wystrój pomieszczeń inspirowany był przede wszystkim siedzibami rodów arystokratycznych, co tworzyło przepych, ale też formalny charakter. Ściany w dawnym stylu były barwne, często ocierające się o kicz.

W architekturze pałacowej nie mogło zabraknąć również kryształowych żyrandoli. Istotną funkcję pełniły także sztukateryjne detale tj. gzymsy, ozdobne listwy, rozety itp. Z czasem styl pałacowy ewoluował do nieco prostszych form, co obecnie pozwala na cieszenie się klasyką w nowoczesnym wydaniu. Zrezygnowano bowiem z przekoloryzowanych dodatków, na ścianach zaczęły pojawiać się stonowane barwy, postawiono również na mniejszą ilość mebli, skromniejsze wykończenia podłóg. Przepych dworski został wyparty, a sam styl zyskał miano funkcjonalnej i estetycznej formy aranżacji wnętrz. Warto również wspomnieć, że prekursorem stylu pałacowego był król Ludwik XIV.

Czym charakteryzuje się styl pałacowy?

Pałacowy salon zazwyczaj udekorowany jest pilastrami i kolumnami. Królewski wystrój idealnie pasuje do dużych i przestronnych pomieszczeń o prostokątnym lub okrągłym kształcie. Ważną rolę we wnętrzu urządzonym w stylu pałacowym odgrywają tzw. ludwiki, czyli komody, krzesła i fotele osiemnastowieczne z czasów panowania Ludwika XV oraz Ludwika XVI - francuskich władców. Sufity i ściany powinny być ozdobione sztukaterią, w salonie przeważnie wykańczane są tynkiem emitującym marmur lub tapetami Toile de Jour. Podłoga jest zazwyczaj drewnianym parkietem, o różnorodnym układzie. Ciekawą opcją jest również ułożenie szachownicy z białych i czarnych płytek ceramicznych. W stylu salonowym królują żywe barwy np. ciemna czerwień, odcienie złota i brązu. Jednak obecnie często można spotkać wnętrza białe w połączeniu z dużą ilością gzymsu i dekoracyjnych listew. Bogato zdobione wazony, patery i kolorowe misy zazwyczaj stoją na komodach, z kolei na ścianach powieszone są obrazy oprawione drewnianą ramą. Klimat dawnych epok dopełniają również świeczniki, grube firany i masywne zasłony. Wykończeniem stylu są także drobne, olśniewające dodatki - porcelanowe figurki, szkatułki oraz różnego rodzaju tematyczne drobiazgi wpisujące się w klimat stylu pałacowego. Oprócz tego, uwagę przykuwają królewskie zastawy stołowe, a także kryształowe kielichy i tradycyjne, misternie wykonane elementy porcelanowe. Aby nadać pomieszczeniom dworskiego charakteru, należy pamiętać także o odpowiednim oświetleniu, które w tym przypadku będzie stanowić nie tylko uzupełnienie całej aranżacji.

Jakie oświetlenie wybrać do pomieszczeń w stylu pałacowym?

Styl pałacowy w głównej mierze łączy się z bogatym oświetleniem, które oprócz tworzenia królewskiego klimatu, odpowiednio rozświetli każde pomieszczenie. Wystawne lampy kryształowe, ozdobne kinkiety i plafony zdecydowanie podkreślą elegancję i estetykę mieszkania. Kryształowy żyrandol z pewnością idealnie sprawdzi się w tym celu. Taki rodzaj źródła światła jest ponadczasowy i w większości kojarzony z przepychem i luksusem. Kryształowe łezki lub sople czarująco ozdobią żyrandol, wieczorem zaś rozbłysną światłem, sprawiając, że wnętrze będzie dostatecznie oświetlone. Przy wyborze kryształowych żyrandoli warto pamiętać o tym, aby odpowiednio dopasować ich proporcje do wielkości pomieszczenia, aby uniknąć efektu nadmiaru i przesytu.

Bogato zdobione żyrandole nie zawsze będą idealnie komponować się z wystrojem salonu. W związku z tym należy rozważyć umieszczenie równie zachwycającej lampy wiszącej w centralnej części pomieszczenia. Lampa dworkowa niekoniecznie musi być ozdobiona połyskującymi kryształkami. Aby uwydatnić piękno i fascynujący design, warto postawić na model z białym kloszem, wyróżniający się złotymi lub srebrnymi wykończeniami. Boczne źródła światła sprawią, że salon w stylu pałacowym stanie się jeszcze bardziej luksusowy i wystawny. Efekt aranżacyjny z pewnością wzmocni stojąca lampa dworkowa o masywnej podstawie.

Przy wyborze oświetlenia do mieszkania urządzonego w stylu królewskim nie wolno zapomnieć o dekoracyjnych lampach ściennych. Ozdobne kinkiety są bez wątpienia nieodłączną częścią stylu pałacowego. Oprócz tego, że są doskonałą ozdobą, komponują się z dekoracyjnym gzymsem oraz zapewniają mieszkańcom dodatkowe źródło światła.

W biurze lub gabinecie duże wrażenie robią również lampy biurkowe w stylu antycznym. Miedziane modele z dużym kloszem z pewnością wzbudzą zainteresowanie gości oraz uczynią pomieszczenie prawdziwą komnatą.

kinkiet ozdobny

Podsumowanie

Oświetlenie w stylu pałacowym zdecydowanie wpływa na atrakcyjność i klimat wnętrz. Nic tak nie podkreśla królewskiego charakteru jak bogato zdobiony, kryształowy żyrandol czy też miedziane kinkiety. Istnieje wiele rodzajów lamp pasujących do pomieszczeń w stylu pałacowym. Najczęściej spotkać można się z modelami ze złoceniami lub o dużych abażurach. Wybierając oświetlenie do mieszkania urządzonego w królewskim stylu, należy pamiętać o tym, aby idealnie komponowało się z wystawnymi dodatkami.