Wyzwanie oświetleniowe, czyli łazienka na poddaszu

Wyzwanie oświetleniowe, czyli łazienka na poddaszu

Łazienka to miejsce, w którym możemy się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu, jak również przygotować na nowe wyzwania. Dlatego pomieszczenie to musi być nie tylko funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb, ale również odpowiednio oświetlone.

Aranżacja i oświetlenie łazienki na poddaszu może okazać się nie lada wyzwaniem z uwagi na wiele skosów i newralgiczne miejsca. Istnieje jednak kilka możliwości na praktyczne oświetlenie i zaaranżowanie takiej przestrzeni. Jak to zrobić i od czego zacząć? Czy łazienka na poddaszu może być praktyczna, a jednocześnie modna i dobrze oświetlona? Sprawdź koniecznie!

Aranżacja łazienki na poddaszu

Przestrzeń użytkowa naszej łazienki na poddaszu jest mierzona na podstawie podłogi. To wszystkie fragmenty, które przekraczają 190 cm (poniżej 190 cm - powierzchnia pomocnicza). Co ważne, im ścianka kolankowa będzie wyższa, tym nasze wnętrze będzie łatwiejsze do urządzenia. Przed rozpoczęciem projektowania łazienki na poddaszu, szczególnie tej o małych rozmiarach, warto zadbać, by każda wolna przestrzeń została odpowiednio zagospodarowana.

Łazienka na poddaszu, która charakteryzuje się niskimi skosami, może okazać się dla nas nie tylko wyzwaniem oświetleniowym (takie pomieszczenie należy zaopatrzyć w rozsądnie umieszczoną, dużą ilość światła), ale również aranżacyjnym. Musimy pamiętać, że powierzchni pod skosami należy poświęcić szczególną uwagę. Nie warto tam umieszczać mebli, ponieważ bardzo ciężko będzie nam z nich korzystać. Wiele osób natomiast decyduje się zainstalować w tym miejscu wannę. Jeżeli skosy są jedynie lekko widoczne, można zamontować tam także np. kabinę prysznicową robioną na wymiar, jednak lepszym miejscem zarówno dla kabiny, jak i umywalki będzie najwyższa część pomieszczenia.

Jeżeli natomiast nasza łazienka posiada naturalne światło (okna dachowe), będziemy potrzebowali nieco mniej światła sztucznego niż we wnętrzu bez okien. W jednym, jak i w drugim przypadku świetnie sprawdzają się zarówno reflektory, taśmy LED, jak i kinkiety.

Oświetlenie łazienkowe - jak oświetlić łazienkę na poddaszu i na co zwrócić uwagę?

Planując oświetlenie łazienki na poddaszu, pod uwagę należy wziąć kilka aspektów, m.in. przestrzeń (wielkość pomieszczenia), kolorystykę oraz poprawne oświetlenie poszczególnych stref.

W przestronnej łazience będziemy potrzebowali znacznie więcej źródeł oświetlenia niż w łazienkach o małych wymiarach. W tych pomalowanych na ciemne kolory lepiej sprawdzi się światło o chłodnej barwie, natomiast jeżeli nasza łazienka będzie urządzona w jasnych tonacjach, lepiej wybrać ciepłe oświetlenie.

oświetlenie stref

Zarówno w dużej, jak i w małej łazience musimy odpowiednio oświetlić kilka podstawowych stref.
Ważnymi elementami są:

  • oświetlenie główne (powinno zostać umieszczone na suficie),
  • w okolicach lustra,
  • nad wanną lub prysznicem,
  • nad toaletą.

Łazienka na poddaszu o małych rozmiarach wymaga skromnych opraw. Lampy wiszące czy ozdobne kinkiety lepiej sprawdzą się natomiast w łazienkach o znacznie większej powierzchni.

Oświetlenie łazienki na poddaszu - jakie lampy wybrać?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które jest niezwykle praktyczne i funkcjonalne są lampy punktowe LED oraz taśmy. Taki wybór sprawdzi się niemal wszędzie. Te malutkie punkty pozwalają nam oświetlić całe pomieszczenie od góry. Lampki tego typu nie wystają poza ramę, a do tego dobrze oświetlą nawet niskie skosy. Taśmy z kolei nadadzą całości uroku i romantyzmu.

Kinkiety dobrze sprawdzą się w roli oświetlenia dodatkowego, np. na ścianie nad lustrem, przy toalecie oraz nad wanną. Jeżeli nasza łazienka jest mała, wybierzmy delikatne oprawy. Dekoracyjne, ozdobne modele zarezerwowane są raczej dla większych powierzchni. Minimalistyczny kinkiet nie zabierze dużo miejsca, a dzięki dużemu zakresowi regulacji, pozwala na wiele aranżacyjnych możliwości.

Reflektory natomiast są idealnym rozwiązaniem na oświetlenie łazienki na poddaszu, w której niezbędne jest ruchome źródło światła. Będą dobrym pomysłem zarówno do mniejszego, jak i większego wnętrza. Warto umieścić je nad lustrem lub nad drzwiami.

Do łazienek w nowoczesnym stylu można wybrać np. szklany plafon, który będzie dodatkowo pełnił funkcję modnego dodatku. Wnętrza o klasycznym charakterze z kolei aż proszą się o eleganckie plafony i proste, delikatne kinkiety.

Do większych łazienek, w stylu loftowym, wybierzmy lampy wiszące w kształcie żarówki Edisona. Charakteru nadadzą również punktowe światełka LED w ciemnych oprawach.

Oświetlenie małej łazienki na poddaszu wymaga przynajmniej dwóch źródeł światła. Jedno powinno zostać umieszczone na suficie i w miarę równomiernie oświetlać wszystkie ściany, drugie, punktowe, warto zamontować nad lustrem i umywalką oraz w okolicy wanny lub kabiny prysznicowej.

oświetlenie nad lustrem

Jeżeli w naszym domu jest mała łazienka, bez okna, należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem na oświetlenie jej, jest minimalizm. Zaopatrzmy się więc w jasne światło, o większym kącie padania. Na suficie zamontujmy plafon z przezroczystym kloszem, który da nam więcej światła, niż mleczny. Warto również zadbać o to, by oświetlona była toaleta. Ciekawym pomysłem jest także dodatkowe lampy podłogowe.

Zadbaj o ilość dostarczanego światła, odpowiedni kąt padania i klasę szczelności!

W łazience ze skosami może wystąpić problem z cieniami, jakie dają niektóre partie ścian. Jeżeli źródło światła zostanie połączone ze skosem, może zaciemnić inną część pomieszczenia oraz lustro. Sprawdzajmy zawsze, czy na linii padania promienia nie stoi jakaś przeszkoda. Znacznie lepiej sprawa się ma wtedy, gdy na poddaszu nie ma wiele skosów. Taką łazienkę będzie nam zdecydowanie łatwiej oświetlić.

Wybierając oświetlenie na poddasze, trzeba dobrać również odpowiednią ilość lumenów. Lumeny to jednostka, jaką określa się miarę strumienia światła, które emituje żarówka. Dzięki określeniu odpowiedniej ilości lumenów możemy znacznie trafniej dobrać rodzaj światła do przestrzeni i naszych indywidualnych wymagań. Ile światła będziemy potrzebować, aby dobrze rozjaśnić łazienkę na poddaszu? Przyjmuje się, by na każdy metr kwadratowy w pomieszczeniu padało światło w ilości ok. 600 luksów (luks = jeden lumen na jeden metr kwadratowy). Aby jednak dokładnie wyliczyć odpowiednią ilość lumenów potrzebną do prawidłowego oświetlenia danego pomieszczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Nie zapominajmy też, że lampy do łazienki powinny posiadać wyższą klasę szczelności, ze względu na zmienne warunki i wilgoć. Niektórych klientów oznaczenia szczelności na lampach mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak śpieszymy z wyjaśnieniem, które modele warto wybrać do poszczególnych stref.

oświetlenie w okolicy wanny

Strefa zero, czyli ta obejmująca wannę, okolice brodzika i kabiny prysznicowej wymaga opraw o obniżonym napięciu oraz o klasie szczelności IP67. Nad wanną i na ścianie kabiny, czyli w obszarze kąpielowym (strefa pierwsza, do 2,25 m nad dnem wanny), należy zainstalować oprawy IP65. W miejscu, gdzie znajduje się umywalka, ale około 60 cm poza strefą pierwszą można wybrać lampki o szczelności IP44 lub większym.

Podsumowanie

  • Łazienka na poddaszu jest nie tylko wyzwaniem aranżacyjnym, ale również oświetleniowym. Nierzadko mała powierzchnia, utrudnia nam rozmieszczenie poszczególnych elementów, a duża ilość skosów może powodować zacienienie.
  • Oświetlenie łazienkowe powinno składać się z przynajmniej dwóch źródeł światła - głównego i dodatkowego w postaci np. lampek punktowych LED lub kinkietów.
  • Pamiętajmy, że zarówno w łazience na poddaszu, jak i w każdej innej potrzebne będzie zastosowanie dodatkowego oświetlenia w okolicach przestrzeni roboczej oraz w miejscach, które chcielibyśmy szczególnie wyeksponować.
  • W łazience niekoniecznie sprawdzą się takie same światła jak w innych częściach domu. Wnętrze to wymaga lamp o podwyższonej klasie szczelności.
Polecane produkty
Zobacz wszystkie