Jak dobrać oświetlenie łazienkowe nad lustrem?

Jak dobrać oświetlenie łazienkowe nad lustrem?

Wybór lampy nad lustro do łazienki to zadanie, któremu prędzej czy później muszą stawić czoła właściciele domu lub mieszkania. Każdy sklep w swojej ofercie posiada wiele lamp o różnych kształtach, takie jak kinkiety, oprawy natynkowe czy lampy wiszące. Które z nich będą najlepszym wyborem do łazienki i czym się kierować, wybierając lampy do tego pomieszczenia?

Jakie musi być oświetlenie łazienkowe nad lustro?

Łazienka to pomieszczenie, w którym odbywamy codzienną toaletę. To tutaj kobiety zazwyczaj z rana wykonują makijaż, a mężczyźni golą się przed pracą. Wieczorem zaś łazienka jest miejscem strefy spa, gdzie możesz odpocząć po ciężkim dniu, biorąc przyjemny prysznic lub, po prostu, pozbyć się makijażu i nałożyć maseczkę. Należy jednak mieć na uwadze, że odpowiednie oświetlenie to podstawa dokładnej pielęgnacji i codziennych zabiegów. Wybierając lampy łazienkowe, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad.

#1 Wybór miejsca to podstawa!

Oświetlenie łazienkowe w okolicach lustra powinno przede wszystkim dopełniać oświetlenie sufitowe, aby uniknąć mieszania się barw i powstawania cieni. Wybierając źródło światła, pamiętaj, że w zależności od kształtu lustra, lampa może nie oświetlać go dostatecznie dobrze. Jeśli Twoje lustro ma pionowy, pociągły kształt, najlepiej sprawdzi się lampa umieszczona po jego obu bokach. W ten sposób otrzymasz odpowiednie rozproszenie światła, które nie utworzy cieni na Twojej twarzy. W przypadku lustra szerokiego, poziomego, najlepiej sprawdzą się lampy montowane nad lustrem. W ofercie sklepów znajdziesz zarówno proste kinkiety, jak i modele lamp szerokich, które bez problemu oświetlą całą powierzchnię lustra.

Jeśli zastanawiasz się, na jakiej wysokości zamontować kinkiet łazienkowy, to podpowiemy, że lampy boczne powinny być umieszczone mniej więcej na wysokości oczu, zaś lampa nad lustro powinna znajdować się około 10-20 cm powyżej głowy. W ten sposób uzyskasz najlepsze efekty oświetlenia.

#2 Temperatura barwowa ma znaczenie

Oświetlenie lustra powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, dlatego najlepiej postawić na jego chłodną barwę. Wybierając lampy do łazienki, zamontuj żarówki o temperaturze 3600-4000 K. Ciepłe światło mogłoby tworzyć wiele cieni, jednocześnie przeinaczając koloryt skóry, co z kolei wpłynie na walory estetyczne np. makijażu lub innych zabiegów pielęgnacyjnych, które po opuszczeniu łazienki, w świetle dziennym, będą wyglądać zupełnie inaczej.

lampa nad lustro

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.magiaswiatel.pl/lazienka.

#3 Wybierz odpowiednie natężenie światła

Oświetlenie łazienki nad lustro powinno być rozproszone w taki sposób, aby równomiernie oświetlało twarz i nie raziło w oczy. Wybór odpowiedniego natężenia światła pozwoli uniknąć efekt olśnienia, które utrudnia codzienną pielęgnację, nadmiernie rozświetlając cerę. Przymierzając się do wyboru żarówek, warto kupić takie, które mają od 500 do 1000 luksów (lx). Światło o takim natężeniu powinno wyraźnie oświetlić twarz, bez rzucania zbyt ostrego blasku.

Jeśli jednak wybierzesz żarówki o wysokim natężeniu, a w łazience panować będzie mocne światło, warto wybrać lampy lub kinkiety z mleczną osłoną, która rozproszy światło wewnątrz pomieszczenia. Dobrym wyborem są także oprawy LED lub OLED z osłonami, które nie świecą pojedynczymi diodami, a całym panelem, dzięki czemu emitowany poblask jest zmiękczony i nie rzuca cieni.

#4 Zadbaj o bezpieczeństwo!

Wybierając lampy łazienkowe nad lustro, pamiętaj, że poszukujesz produktów, które będą narażone na działanie wilgoci. Para wodna po gorącym prysznicu i chlapiąca na wszystkie strony woda sprawiają, że w warunkach łazienkowych lampy mogłyby ulec zniszczeniom, rdzewieniu, a nawet zwarciom. Przymierzając się do zakupów, zwróć w sklepie uwagę, jaki stopień szczelności posiadają wybrane przez Ciebie lampy. Optymalne produkty powinny mieć podwyższoną szczelność do IP44 lub wyższego.

#5 A może coś wygodnego?

Podczas wyboru oświetlenia nad lustro zwróć uwagę, gdzie znajdywał się będzie jego włącznik. Wybierz miejsce dobrze widoczne i na odpowiedniej dla Ciebie wysokości. Jeśli jednak zdarza Ci się zapominać o wyłączaniu światła, warto obejrzeć produkty z czujnikiem ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz martwić się, czy aby na pewno wyłączyłeś lampy, gdyż zgasną one same, gdy tylko czujnik nie wykryje ruchu. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne podczas korzystania z toalety w nocy. Lampy włączą się same po wykryciu ruchu, dzięki czemu nie będziesz musiał szukać po ciemku włącznika.

#6 Zaprojektuj po swojemu!

Projektowanie oświetlenia w łazience nie musi być nudne. W sklepach znajdziesz przeróżne oferty z wieloma rodzajami lamp do łazienek, które jednocześnie mogą być doskonałą dekoracją. Możesz wybrać dużą, wiszącą lampę z osłoną w stylu glamour lub prosty kinkiet w rustykalnym stylu, który nada miejscu oryginalnego wyglądu. Nowoczesne oprawy do łazienek cechować się mogą różnymi kształtami, które dopasujesz do ogólnego wyglądu pomieszczenia.

Lampy nad lustro - rodzaje

Każdy sklep oferuje wiele produktów w różnym stylu i o wielu cechach. Przed skompletowaniem zamówienia warto wcześniej zapoznać się z rodzajami lamp nad lustro. Oto najpopularniejsze z nich.

  • Kinkiety - mogą mieć różne kształty i oprawy, dzięki czemu dopasujesz je do każdego wnętrza. Najczęściej wybierane są kinkiety LED, a ich cena nie jest wysoka.
  • Lampy wiszące i żyrandole - Rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się w dużych łazienkach, tworząc spektakularny efekt. Do wyboru masz zarówno oprawy o niezwykle eleganckim stylu, jak i te prostsze, loftowe lub tradycyjne.
  • Lampy natynkowe/wpuszczane -Nowoczesne rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń. Występują w wielu kształtach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do swojej łazienki.
  • Oczka stropowe - Małe lampy, które montuje się w suficie. W połączeniu w większej ilości tworzą spektakularny efekt, jednocześnie mocno rozświetlając wnętrze.

Oświetlenie lustra - podsumowanie

Wybierając lampy do łazienki, przede wszystkim pamiętaj o zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym ich zastosowaniu. Lampa nad lustro powinna dostarczać odpowiednią ilość światła potrzebnego do codziennej pielęgnacji, ale także tworzyć przyjemną atmosferę w pomieszczeniu i dopełniać jego styl. Decydując się na zakup konkretnych lamp, pamiętaj o tym, aby spełniały one wszelkie normy bezpieczeństwa. Jeśli będziesz miał wątpliwości co do produktu, zapytaj o pomoc obsługę sklepu, która z pewnością rozwiąże problemy.

Polecane produkty
Zobacz wszystkie