Jak wybrać oświetlenie pod prysznic

Napisany: 2022-10-05 09:24:33 przez Marek

Podstawowymi elementami łazienki są nie tylko armatura i przedmioty codziennego użytku, ale także oświetlenie. Odpowiednio dobrane lampy nie tylko ułatwiają codzienną pielęgnację i make-up, ale także mogą stworzyć niezwykły klimat. Wiele osób postanawia więc zamontować oświetlenie pod prysznic, aby zarówno rozświetlić przestrzeń kabiny, jak i dodać nieco przyjemnej atmosfery całemu wnętrzu. O czym należy pamiętać, przymierzając się do wyboru oświetlenia kabiny, jakie lampy wybrać i jakie oprawy sprawdzą się w łazience?

Lampy pod prysznic - dlaczego odpowiednie oświetlenie jest ważne?

Coraz większą popularnością cieszą się podświetlenia prysznica, które można zamontować nawet bezpośrednio nad kabiną prysznicową. To rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza łazienki niesamowity klimat, ale także nowocześnie się prezentuje. Takie oświetlenie można dobrać do stylu pomieszczenia i całej armatury, dzięki czemu wnętrze nabiera niezwykłej atmosfery i wręcz zachęca do spędzania w nim czasu.

Lampy pod prysznicem to przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, które ułatwia codzienną pielęgnację. W wielu przypadkach łazienki wyposażone zostają tylko w jedno główne światło, co niedostatecznie rozświetla pomieszczenie. Zamontowanie dodatkowych opraw pod prysznicem może zwiększyć funkcjonalność wnętrza, a także wpływa na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Jak wiadomo, przewody elektryczne powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed kontaktem z wodą. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać oprawy z odpowiednim stopniem ochrony IP. To symbol, który określa zabezpieczenie lub szczelność obudowy lamp przed ingerencją pyłu, wody, czy ciał stałych. Ochrona IP zabezpiecza także przed możliwym dotknięciem urządzeń znajdujących się w obudowie lampy przez domowników. Do najbezpieczniejszych lamp należą te ze stopniem ochrony IP65 (całkowite zabezpieczenie przed strumieniem wody z dowolnego kierunku oraz ochrona przed wnikaniem pyłu).

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie pod prysznic?

Przy wyborze oświetlenia prysznicowego należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście wcześniej wspomniana klasa szczelności IP. Oświetlenie wokół armatury i kabiny prysznicowej powinno wyróżniać się klasą szczelności nie niższą niż IP65. W przypadku lamp montowanych poza kabiną, wystarczą oprawy z ochroną IP55.

Kolejną rzeczą, jaką warto wziąć pod uwagę, jest barwa światła. Jej dobór zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Wyróżniamy barwy: zimną (5000-6500 Kelwinów), neutralną (3500-4500 Kelwinów), oraz ciepłą (2700-3300 Kelwinów). Do łazienki najczęściej zalecaną jest barwa neutralna, która nie wpływa na optyczną zmianę koloru skóry i ułatwia choćby codzienny makijaż. Pod prysznicem zaś warto zdecydować się na barwę ciepłą, która sprzyja rozluźnieniu i odpoczynkowi.

Innym, często branym pod uwagę aspektem jest maksymalna moc żarówki. Określa ona, jak wiele energii pobierze oprawa do wytworzenia światła. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie wielu producentów projektuje lampy energooszczędne, dzięki czemu nawet długotrwałe używanie oświetlenia nie wpływa mocno na zwiększenie rachunków za prąd.

oświetlenie pod prysznic

Oświetlenie pod prysznic IP65 - jakie wybrać?

Oświetlenie w kabinie prysznicowej może być zamontowane zarówno bezpośrednio nad armaturą, jak i od boku, na ścianie, lub w samej obudowie kabiny. Najczęściej wybieranymi oprawami są oczka sufitowe, kinkiety lub energooszczędne oświetlenie LED w różnych postaciach. Czym wyróżniają się poszczególne lampy?

Lampy sufitowe

Oczka sufitowe to pojedyncze punkty świetlne, montowane bezpośrednio nad oświetlaną przestrzenią. Zwykle światło wytwarzane przez oczka pada pod kątem 90 stopni, jednak można także znaleźć lampy z regulowanym kątem świecenia, np. oczko CYKLOP. Ciekawym rozwiązaniem jest także lampa sufitowa z opcją ściemniania, np. oczko Premium Nova. Wówczas można dostosować intensywność świecenia lamp do własnych potrzeb. Co ciekawe, z wykorzystaniem oczek można wykonać również niezwykle stylowe i nowoczesne oświetlenie fug.

Wybierając oświetlenie w postaci lamp sufitowych, warto zaprojektować kilka punktów, w których zostaną zamontowane oczka, gdyż pojedyncza oprawa może niedostatecznie rozświetlić pomieszczenie. Co ciekawe, można wybrać kilka lamp w różnych rozmiarach, i przy odrobinie wysiłku stworzyć nad prysznicem efekt gwieździstego nieba.

Kinkiety

Kolejnym źródłem światła, które można zamontować pod prysznicem, są kinkiety, montowane bezpośrednio na ścianie. W zależności od stylu łazienki, można postawić na minimalistyczne oprawy, które subtelnie rozświetlą przestrzeń prysznica (np. kinkiet Block), lub wybrać ciekawie prezentujące się lampy, które jednocześnie będą dekoracją wnętrza (np. kinkiet Kavala). Tak jak w przypadku oczek stropowych, kinkiety również występują w wersjach z regulowanym źródłem światła, dzięki czemu można wygodnie dostosować kąt padania oświetlenia do własnych potrzeb.

Oświetlenie LED

Lampy LED to oprawy energooszczędne, które do wytwarzania światła nie zużywają tak wiele energii, jak standardowe lampy. Wyróżniamy wiele rodzajów opraw LED, jednak najczęściej montowanymi pod prysznicem są plafony sufitowe, które nie zajmują wiele miejsca i gustownie rozświetlają całą przestrzeń. W zależności od potrzeb można wybrać małe, pojedyncze punkty świetlne (np. plafon Basaro), lub większe lampy o minimalistycznym stylu (np. plafon Cube).

Oświetlenie LED to także popularne taśmy, które często występują z możliwością regulacji sposobu i koloru świecenia diod. Takie lampki mogą zostać zamontowane np. w obudowie prysznica, po jego zewnętrznej stronie, przy suficie lub pod fugami. Przy wyborze taśmy LED należy jednak upewnić się, że jest ona odporna na działanie wilgoci i nie będzie stwarzać zagrożenia dla domowników.

oświetlenie pod prysznic w sklepie internetowym

Jak wybrać oświetlenie łazienki?

Planując oświetlenie prysznica, warto również skupić się na lampach w całej łazience, gdyż wszystkie prace montażowe można wówczas wykonać za jednym razem. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy aktualne lampy dostatecznie rozświetlają całą przestrzeń i ułatwiają codzienną toaletę. Według zasad oświetlania łazienki, wnętrze powinno zostać wyposażone w co najmniej jedno światło główne (dobrym rozwiązaniem są lampy wiszące), oraz w światło dodatkowe - najczęściej montowane przy lustrze.

Warto pamiętać, że nie wszystkie lampy będą pasować do każdego wnętrza. Przykładowo, gustowny żyrandol Ventus zdecydowanie lepiej sprawdzi się w salonie w stylu glamour, aniżeli w łazience. Do łazienki zaś doskonale będzie pasować również znakomicie prezentująca się lampa Coral Sea, która podkreśli styl i charakter pomieszczenia, jednocześnie będąc w pełni odporną na wnikanie pyłu i wilgoci.

Przy wyborze oświetlenia warto również pamiętać o odpowiedniej barwie światła. Najlepszym rozwiązaniem są lampy o neutralnej barwie, które ukażą ciało i cerę w naturalnym kolorze. Z kolei w przypadku lamp dodatkowych, pełniących funkcję dekoracyjną, można zdecydować się na odcienie chłodne lub ciepłe, w zależności od stylu całej łazienki.

Podsumowanie

Oświetlenie prysznica to doskonałe rozwiązanie na wprowadzenie do łazienki przyjemnego klimatu i nowoczesnego stylu, a także na dodatkowe rozświetlenie wnętrza. Wybierając lampy, warto zdecydować się na modele, które podkreślą styl pomieszczenia i będą współgrać z całą armaturą łazienkową. Należy zaznaczyć, że lampy montowane w łazience powinny wykazywać się wysoką klasą szczelności - w przestrzeni prysznicowej należy wybrać oprawy o klasie IP65, natomiast w pozostałych miejscach można zamontować lampy z niższą klasą odporności na wilgoć.