Jak oświetlić ścianę z kamienia?

Napisany: 2022-10-27 18:38:27 przez Marek

Kamienne dekoracje na ścianie nigdy nie wyjdą z mody. Prezentują się niezwykle elegancko i luksusowo, a przy tym są niezwykle trwałe. Kamień to jeden z naturalnych materiałów a od kiedy na świecie zapanowała moda na ekologiczne rozwiązania i styl życia stał się jednym z najmodniejszych trendów wnętrzarskich. Aby taka ściana była widoczna dla każdego, warto zadbać o odpowiednie jej oświetlenie, które nie tylko rozjaśni pomieszczenie, ale doskonale podkreśli jego charakter. Ukryte lampy pozwolą dostrzec wyjątkowość oraz nieregularną strukturę kamienia naturalnego. Dowiedzmy się zatem jakie oświetlenie wybrać do wnętrza, w którym znajduje się ozdobna ściana?

Rodzaje kamieni dekoracyjnych na ścianę

Kamień to materiał, którym można udekorować praktycznie każdego rodzaju wnętrze. Wykorzystuje się go do ozdabiania domowych podłóg oraz ścian. Posiada bogatą kolorystykę oraz różnorodne faktury. Można go ułożyć na dużych płaszczyznach jako ozdobny akcent na kawałku ściany. Kamień dekoracyjny można dowolnie ciąć i szlifować by przyjął na przykład postać płytek.

Kamienie dekoracyjne dzielimy na:

a) kamień dekoracyjny wewnętrzny
b) kamień dekoracyjny zewnętrzny

Drugim ważnym podziałem jest ten na:

a) kamień naturalny

 • marmur,
 • granit,
 • trawertyn,

b) sztuczny ozdobny kamień występujący w formie:

 • spieków kwarcowych,
 • kamienia gipsowego.

Oświetlenie ściany z kamienia

Dekoracyjne oświetlenie jest bardzo istotne, jeżeli chcemy podkreślić strukturę ściany z kamienia i uczynić ją bardziej widoczną. Odpowiednio dobrane oświetlenie LED sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na bardziej przytulne. Do wyboru mamy kilka sprawdzonych sposobów, do których należą oświetlenie LED, reflektory sufitowe, oświetlenie szynowe, kinkiety oraz lampy wiszące.

Oświetlenie LED

Taśmy i oświetlenie LED to rozwiązanie bardzo nowoczesne. Dużą zaletą oświetlenia LED jest szeroka możliwość wyboru rodzaju światła, które może być skupione, rozproszone czy punktowe. Te małe, punktowe lampki pasują do każdego rodzaju kamienia. Na rynku jest ogromny wybór kształtów, kolorów i rozmiarów lampek LED różniące się barwą światła, a także jego natężeniem. Do największych zalet oświetlenia LED należą energooszczędność, nowoczesny wygląd oraz bardzo długi czas eksploatacji. Do wyboru mamy:

 1. Taśmy LED
  to bardzo ciekawe i jednocześnie proste rozwiązanie. Te nowoczesne taśmy z punktami świetlnymi rozjaśnią ścianę na całej jej szerokości. Aby umieścić taśmę na ścianie, wystarczy ją przykleić i przyciąć według uznania i włożyć do specjalnego profilu z aluminium, który zabezpieczy ją przed wilgocią, kurzem i uszkodzeniami.
 2. Halogeny LED
  to kolejne efektowne oświetlenie ściany z kamienia. Dostępnych jest wiele ich kształtów. Najpopularniejsze są oczka okrągłe, ale występują też w opcji kwadratowej. Oprawy halogenowe możemy również podzielić na stałe lub ruchome. Przy stałych światło może być skierowane tylko w jedną stronę, natomiast przy ruchomych możemy zmieniać kierunek według swoich indywidualnych preferencji.

Dekoracyjne kinkiety

Ciekawym rozwiązaniem oświetlenia ściany z kamienia są kinkiety ozdobne. Małe, smukłe kinkiety w prostej formie świetnie wyeksponują strukturę ściany. Nie będą zasłaniały ciekawego wzoru, a jedynie go podkreślały. Warto rozważyć kinkiety w formie tuby rozsyłające światło w górę i w dół, które wydobędą głębię wzoru. Kinkiet oprócz funkcji dekoracyjnej może być dodatkowym źródłem światła, gdy przy kamiennej ścianie znajduje się stolik lub sofa.

Oświetlenie szynowe

Ten rodzaj oświetlenia polega na tym, że źródła światła umieszczone są na szynie, którą przytwierdza się do ściany lub sufitu. Oświetlenie szynowe można przesuwać i zmieniać jego rozmieszczenie. W większości lamp można również przekręcać źródło światła lub zmniejszyć liczbę zapalonych lampek. W zależności od potrzeb może to być oświetlenie dyskretne lub może stanowić główne oświetlenie w pomieszczeniu.

Lampy stojące

Ciekawym rozwiązaniem może być lampa stojąca postawiona w zakamarku pokoju. Stylizowana na lampę sceniczną skierowana w stronę ściany by światło padało właśnie na nią, subtelnie oświetli i wyeksponuje jej piękno

Kinkiety podkreślą strukturę ściany.

Na co zwrócić uwagę przy oświetleniu ściany z kamienia?

Oświetlenie ściany z kamienia powinno być przede wszystkim dopasowane do jej wyglądu, czyli rodzaju kamienia, jego koloru i faktury. Decydując się na jej oświetlenie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników taki jak:

 1. Przeznaczenie ściany
  Na początku należy zastanowić się jaką funkcję będzie pełniła ściana. Czy będzie ona pusta, czy znajdują się obok niej meble, sprzęty i dekoracje, czy być może będzie miejscem, na którym będzie wisiał telewizor?
 2. Styl wnętrza
  Aranżacja wnętrza to kolejne ważne kryterium, które należy wziąć pod uwagę. W pomieszczeniach nowoczesnych dobrze będą wyglądać subtelne i proste formy oświetlenia.
 3. Faktura i kolor kamienia
  W przypadku podświetlenia ściany mającej bogatą fakturę oraz liczne zdobienia dobrym rozwiązaniem będą malutkie oczka oświetlające ją z góry. Na tle jasnej ściany sprawdzi się światło w ciepłych barwach, natomiast do ciemnej ściany będzie pasowało jasne i zimne światło.

Oświetlenie ściany z kamienia z telewizorem.

Podświetlenie ściany, na której znajduje się telewizor, może pełnić dwie funkcje: dekoracyjną oraz praktyczną. Zamocowana listwa LED na telewizorze nie tylko pięknie oświetli ścianę z kamienia, ale delikatne światło sprawi, że oglądanie telewizora wieczorową porą będzie bardziej komfortowe. Silne światło, jakie emituje telewizor, zwłaszcza w ciemnym pomieszczeniu jest bardzo niekorzystne dla wzroku, dlatego zaleca się oglądanie telewizora przy dodatkowym źródle światła.

Podsumowanie

Wybierając oświetlenie kamienia, warto pamiętać, że lampki powinny być najlepiej niewidocznym dodatkiem, ponieważ główną rolę ma pełnić światło. Podświetlić ścianę można na wiele sposobów, ale powinno być ono przemyślane i dobrane do wystroju pomieszczenia.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię