Oświetlenie przedpokoju - jakie wybrać?

Napisany: 2022-10-27 18:28:54 przez Marek

Planując oświetlenie mieszkania, inwestorzy szczególną uwagę zwracają przede wszystkim na układ pomieszczenia oraz powierzchnię. Najtrudniej zaaranżować wnętrze, które charakteryzuje się stosunkowo niewielkim metrażem i jest pozbawione okien. Do takich miejsc zalicza się między innymi przedpokój - główny szlak komunikacyjny domu. Światło w tym pomieszczeniu powinno być odpowiednio dobrane, aby mieszkańcy mogli swobodnie z niego korzystać. Czym kierować się przy wyborze oświetlenia przedpokoju?

Oświetlenie korytarza i przedpokoju​

Nie ulega wątpliwości, że przedpokój jest uważany za wizytówkę domu. Korytarz niemalże zawsze pełni funkcję strefy wejściowej. Oznacza to, że każdy gość musi przekroczyć to miejsce, aby dostać się do salonu bądź pokoju dziennego. Z tego punktu najłatwiej jest się dostać do pozostałych pomieszczeń, zatem konieczne jest dobranie odpowiednich lamp, emitujących należytą ilość światła. Niestety w wielu przypadkach projekt przedpokoju schodzi na drugi plan. Bez wątpienia to wnętrze powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby można było bezpiecznie się po nim poruszać. Warto również zadbać o idealne dopasowanie stylów wnętrzarskich - przedpokój musi tworzyć jednolitą całość z designem pozostałych pomieszczeń w domu.

Oświetlenie przedpokoju - co warto wiedzieć?

Rozkład oświetlenia przedpokoju powinien być zaplanowany już na wstępnym etapie wykończenia wnętrz. Z pewnością pozwoli to uniknąć czasochłonnych przeróbek i zbędnych modyfikacji. Nie wolno zapominać, że transformacji instalacji elektrycznej może podjąć się tylko fachowiec, który dysponuje niezbędnymi uprawnieniami.

Przedpokój i korytarz to pomieszczenia, które są stosunkowo długie - toteż bywa często trudne do prawidłowego zaaranżowania. W większości przypadków charakteryzują się niewielkim metrażem bez dostępu do okien. Oznacza to, że takie miejsce nie ma bezpośredniego dostępu do światła dziennego.

Niemniej jednak przedpokój o nieco większej kubaturze również jest trudny w zaprojektowaniu. Warto pamiętać, że oświetlenie i model lamp w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji inwestora oraz stylu całego wnętrza. Źródła światła powinny być odpowiednio dobrane do kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Moc i barwa żarówki także odgrywają istotną rolę w aranżacji oświetlenia przedpokoju.

Oświetlenie przedpokoju a rozmiar i kształt pomieszczenia

Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę przy doborze lamp, jest wielkość i konstrukcja wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest małe, to z pewnością doskonałym rozwiązaniem będzie umieszczenie jednej lampy sufitowej w jego centralnej części. Najczęściej inwestorzy decydują się na nowoczesne plafony, które będą odpowiednio oświetlać całe wnętrze, co więcej - nie będą przeszkadzać podczas otwierania drzwi bądź szaf.

Lampy wiszące znakomicie sprawdzą się w miejscach o dużej kubaturze m.in. kamienicach. W takich budynkach sufit przedpokoju jest bardzo wysoki, a tego rodzaju źródła światła z pewnością przyczynią się do wyrównania proporcji. Bogato zdobione żyrandole z pewnością idealnie rozświetlą przestrzeń i przyciągną wzrok niejednego gościa. W dużym przedpokoju będzie okazale wyglądać lampa wisząca CHIC BOTANIC-80 LED w kolorze miedzianym.

W przypadku korytarza o specyficznych wymiarach potrzebna będzie nie jedna, a kilka lamp. W tym celu bez obaw można pokusić się o oświetlenie punktowe, zamontowane w prostej linii. Warto także postawić na wiszące lampy sufitowe lub oprawy wpuszczane w sufit podwieszany.

Dodatkowe oświetlenie przedpokoju

Oprócz oświetlenia głównego, w przypadku dużego przedpokoju lub korytarza, należy zainwestować w dodatkowe źródła światła. W takim przypadku warto zamontować wszechstronne kinkiety. Ten rodzaj lamp bez wątpienia odpowiednio rozświetli całą przestrzeń i co więcej - nada wnętrzu nietuzinkowego charakteru. Stylowe modele, umieszczone na ścianach, zapewnią komfort i swobodne przemieszczanie się. Kinkiet to fantastyczny pomysł na udekorowanie przedpokoju, a także uwidocznienie pojedynczych elementów wystroju mieszkania np. lustra, obrazu lub portretów.

Lampy ścienne nie są jedynym słusznym rozwiązaniem w celu doświetlenia zakamarków w przedpokoju. Jeśli pomieszczenie jest spore, a inwestorów nie ogranicza wyobraźnia, można wybrać również modele stojące. Lampa podłogowa LUCAS bez wątpienia nada wnętrzu nowoczesnego klimatu i przykuje uwagę znajomych.

Ile punktów świetlnych zamontować w przedpokoju?

Oświetlenie sufitowe w każdym przypadku przyciąga wzrok i budzi zachwyt, jednak niekoniecznie zawsze równomiernie rozświetla całe pomieszczenie. Odpowiednio dobrane lampy w przedpokoju muszą przede wszystkim pełnić funkcję użytkową. Jedna lampa sufitowa to za mało, zwłaszcza gdy wnętrze jest pozbawione okien. Kilka punktów świetlnych, ułożonych symetrycznie w prostej linii, z pewnością pozwolą uniknąć niechcianego efektu niedoświetlonych kątów. W następstwie tego pomieszczenie stanie się nie tylko funkcjonalniejsze, lecz również będzie się o wiele lepiej prezentować.

Lampy w przedpokoju należy zamontować tak, aby promień światła padał na szafy i półki, co ułatwi przeglądanie ich zawartości. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczenie listwy świetlnej nieopodal lustra.

punktowe oświetlenie

Oświetlenie przedpokoju - barwa ciepła czy zimna?

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym oświetleniem jest światło dzienne, jednakże w przedpokojach najczęściej stosuje się sztuczne źródła. Wybrać można nie tylko model lampy, lecz również barwę żarówki. Selekcja koloru jest dowolna - to inwestor decyduje, jaką kolorystykę umieścić w pomieszczeniu. Warto jednak zastanowić się, który rodzaj najlepiej odpowiada danym wnętrzom.

Często mieszkańcy wybierają barwę najbardziej zbliżoną do naturalnego światła (ok. 4000-5000 K). Ciepłą kolorystykę zapewniają żarówki 3000 K. Jest to znakomity wybór, aby stworzyć przytulny nastrój i nadać miejscu łagodnego charakteru.

Nowoczesne korytarze mają to do siebie, że z reguły wyposażone są w typowo zimne oświetlenie. Chłodne odcienie żarówek znakomicie doświetlają wnętrze - bez problemu można dostrzec nawet najmniejszy detal np. podczas przeglądania się w lustrze. Przedpokoje urządzone w innowacyjnym stylu powinny być oświetlone zimnym światłem, które można uzyskać, kupując żarówkę powyżej wartości 5500 K.

Podsumowanie

Przy wyborze oświetlenia do przedpokoju należy przede wszystkim pamiętać, aby lampy współgrały z designem całego wnętrza. Odpowiednie lampy powinny być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Niemniej jednak nie jest to łatwe zadanie dla mieszkańców, zatem warto podejść do tego tematu poważnie i skrupulatnie przemyśleć zakup. Nie wolno zapominać, że przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które jest podziwiane przez gości pojawiających się w domu.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię