Jak zaplanować i wybrać oświetlenie do wnętrza domu?

Napisany: 2022-12-20 14:56:27 przez Marek

Jak zaplanować i wybrać oświetlenie do wnętrza domu?

Obecnie zwraca się uwagę na to, aby oświetlenie domu było nie tylko funkcjonalne, ale i stanowiło element aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Dobrze zaplanowane rozmieszczenie źródeł światła jest absolutną podstawą. Dzięki temu możemy dopasować natężenie i barwę światła do naszego rytmu dnia czy uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak zaplanować oświetlenie i na co zwrócić uwagę wybierając lampy do wnętrza swojego domu lub mieszkania!

Oświetlenie domu — co powinieneś wiedzieć?

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, stąd też w projektowaniu oświetlenia domowego kluczowym aspektem jest dopasowanie jego ilości i barwy do naszych potrzeb. Tym samym, w zależności od charakteru pomieszczenia, będziemy potrzebować zróżnicowanych źródeł światła.

Stosowana jeszcze do niedawna zasada "lampy na środku pokoju" stanowczo odeszła do lamusa, ustępując miejsca starannie zaplanowanym punktom świetlnym, dzielącym pomieszczenie na strefy.

Rodzaje źródeł światła w pomieszczeniu

W zależności od charakteru punktu świetlnego wyróżniamy:

  • oświetlenie ogólne — równomiernie rozprasza światło na całe pomieszczenie, może być to również oświetlenie pośrednie, czyli takie, w którym źródło światła jest ukryte, a jasność rozchodzi się po pomieszczeniu dzięki ścianom i sufitowi, które odbijają światło,
  • oświetlenie robocze (miejscowe) — jest to zapewnienie światła o większym natężeniu w miejscu wykonywania konkretnych czynności (np. nad blatem kuchennym czy biurkiem),
  • oświetlenie dekoracyjne — jego celem jest głównie wywołanie efektu wizualnego, używane jest jako element wystroju pomieszczenia.

W małych pomieszczeniach można postawić jedynie na światło główne, jednak kiedy do czynienia mamy z większą powierzchnią, albo kiedy zależy nam na ciekawym efekcie, warto w instalacji oświetleniowej zaplanować wszystkie trzy warianty.

oświetlenie w strefie wejściowej w domu jednorodzinnym

 

Barwa światła

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu oświetlenia jest dobór właściwej temperatury barwowej. Nasz organizm wyposażony został w naturalny mechanizm regulujący tryby snu i działania, który polega właśnie na ekspozycji na światło o różnym natężeniu i barwie. Im jest go mniej, tym nasz organizm produkuje więcej hormonu snu, czyli melatoniny.

Światło o ciepłej barwie może pomóc nam się zrelaksować i rozluźnić, co sprzyja wyciszeniu. Z kolei światło o chłodnej barwie, takiej jak na przykład niebieskawa lub biała, pobudza i dodaje energii, co sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni i skoncentrowani. Tak więc do sypialni i salonu zdecydowanie lepiej wybrać żarówki o ciepłej barwie (pomiędzy 1000 K* a 4000 K), w kuchni i łazience dobrze sprawdza się światło lekko ciepłe i białe (od 3000 K do 5000 K), natomiast w gabinecie — białe lub lekko chłodne (od 4000 K do 7000 K). W oświetleniu domowym raczej unika się światła zimnego (powyżej 7000 K).

*K — Kelwin, czyli jednostka temperatury światła.

Dobór lampy do stylu aranżacji

Nie każda lampa wpasuje się w styl, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie lub cały dom. Dlatego wybierając oświetlenie, bardzo ważne jest, aby pasowało ono do pozostałych elementów wystroju. Zastanówmy się, jaki styl aranżacyjny będzie panował w danym pomieszczeniu (np. nowoczesny, klasyczny, vintage czy skandynawski) i dobierzmy lampy z nim współgrające.

oświetlenie - lampy w stylu nowoczesnym

Bezpieczeństwo

Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Wybierając oświetlenie do domu, zwracajmy uwagę na to, czy konkretne lampy spełniają wymogi oraz zastanówmy się, czy ilość światła będzie adekwatna do roli pomieszczenia. Niedoświetlenie pokoju może być niekomfortowe dla mieszkańców i do tego stwarzać ryzyko np. potknięć.

Energooszczędność

Warto również zdecydować się na energooszczędne źródła światła, czyli nowoczesne żarówki i lampy LED, które pobierają nawet o 80% mniej energii niż tradycyjne. Z pewnością przełoży się to w późniejszym czasie na znacznie niższe rachunki za prąd, nie mówiąc o tym, że LEDy są znacznie żywotniejsze. Dlatego, mimo że początkowo wydamy więcej na zakup oświetlenia, to w przyszłości kwota ta zwróci się nam kilkunastokrotnie.

Natomiast wybierając lampy ogrodowe, warto postawić na te zasilane solarnie, czyli za pomocą światła słonecznego. Po zmroku zapalą się one automatycznie, a my będziemy mieć piękne oświetlenie zewnętrzne zupełnie za darmo.

lampy ogrodowe wokół nowoczesnego domu

Jak dobrać rodzaj i ilość światła do pomieszczenia?

Planując oświetlenie domu, musimy skupić się na charakterystyce i przeznaczeniu każdego pomieszczenia z osobna, ponieważ każde będzie wymagało nieco innych rozwiązań.

lampy wiszące w salonie

Oświetlenie do salonu

Salon to wizytówka domu i miejsce, gdzie spędzamy czas wolny czy zapraszamy gości, dlatego trzeba dokładnie zastanowić się nad jego właściwym oświetleniem. Warto zadbać o światło ogólne, które zapewni doświetlenie całego pomieszczenia (np. kilka halogenów sufitowych) oraz dodać do tego lampy dekoracyjne.

Absolutnie doskonałym pomysłem jest postawienie na awangardowy żyrandol lub kilka lamp wiszących nad strefą wypoczynkową (sofa i stolik kawowy), co zawsze wygląda niezwykle efektownie i stylowo. Jako oświetlenie do salonu również dobrze prezentują się lampy stojące oraz dekoracyjne taśmy LED przy suficie.

energooszczędne oświetlenie kuchni

Oświetlenie do kuchni

W kuchni, oprócz koniecznego oświetlenia ogólnego, należy zadbać o intensywniejsze światło nad powierzchnią roboczą (blaty kuchenne, kuchenka czy zlewozmywak). Dzięki temu zapewnimy sobie dobrą widoczność podczas gotowania czy sprzątania. Jeśli chcemy, aby oświetlenie kuchni zyskało nietuzinkowy, stylowy wygląd, możemy postawić na lampy wiszące nad wyspą kuchenną bądź stołem jadalnym. Spełniają one dwie funkcje, zarówno dekoracji, jak i światła roboczego. Dodatkowym atutem mogą być zamontowane tuż pod wiszącymi szafkami lub w ich cokole taśmy LED.

Pamiętajmy, aby wybrane przez nas lampy były odporne na brud, wilgoć i osadzający się tłuszcz. Warto unikać materiałów trudnych do wyczyszczenia (np. tekstylnych abażurów lub lamp z dużą ilością małych elementów). Natomiast świetnie sprawdzają się szklane lub metalowe klosze.

różne źródła światła w sypialni

Oświetlenie do sypialni

Sypialnia to szczególne pomieszczenie w domu. Powinna ona maksymalnie sprzyjać pełnemu wypoczynkowi, stąd też najlepiej jest postawić na kilka źródeł światła. Optymalnym rozwiązaniem będzie jedno główne, które otuli cały pokój delikatnym, ciepłym światłem i pozwoli komfortowo się ubrać i przemieszczać (nie musi być to lampa sufitowa, dobrze sprawdzą się kinkiety na ścianie) oraz kilka punktowych, o mniejszym natężeniu i ciepłej barwie, które pozwolą się wyciszyć i przygotować do snu.

Must have w oświetleniu sypialni to lampy przy łóżku, które z łatwością zaświecimy i zgasimy bez konieczności wstawania i błądzenia po ciemku. Mogą to być tradycyjne lampki nocne bądź bardziej awangardowe lampy wiszące. Nie zapominajmy o zaplanowaniu światła dekoracyjnego (listwy LED, łańcuch świetlny), które stworzą klimatyczny nastrój.

oświetlona różnymi lampami łazienka

Oświetlenie łazienki

W oświetleniu łazienki istotna jest przede wszystkim funkcjonalność, jednak nie możemy zapominać o świetle dekoracyjnym, które przyda się szczególnie podczas relaksacyjnej kąpieli z lampką wina. Poza jasnym światłem ogólnym będziemy potrzebować także doświetlenia strefy z umywalką i lustrem. Takie mocniejsze światło niezbędne jest podczas wykonywania makijażu czy golenia się. Ważne jest, aby źródła światła w łazience były odporne na wilgoć. Ciekawe oświetlenie łazienki sprawia, że wygląda ona bardzo stylowo, a goście jej nam zazdroszczą.

korytarz w domu z właściwym oświetleniem

Oświetlenie do korytarza i klatki schodowej

Korytarz i klatka schodowa pełnią funkcje przechodnie i dlatego kluczowym aspektem jest ich właściwe doświetlenie, tak, aby przemieszczanie się było w pełni bezpieczne. Często lampy stanowią jedne z nielicznych elementów wyposażenia tych pomieszczeń, dlatego warto, by były eleganckie i już w strefie wejściowej przyciągały wzrok swoim designem.

W korytarzu nie są konieczne lampy sufitowe, możemy postawić na ciekawe kinkiety, natomiast schody można oświetlić stylowymi lampami wiszącymi, a nawet żyrandolem. Jest to bardzo eleganckie i stwarza wrażenie luksusu.

Jeśli chodzi o światło w korytarzu, bardzo praktycznym patentem są czujniki ruchu. Pozwalają oszczędzić energię elektryczną, ponieważ światło zapalane jest tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne. Jest to także wygodne rozwiązanie dla domowników.

oświetlenie pokoju biurowego w domu

Oświetlenie gabinetu

Właściwe oświetlenie biura pozwoli maksymalnie skupić się na pracy i nauce. Konieczne jest tutaj odpowiednio jasne światło ogólne oraz lampa biurkowa spełniająca funkcje światła roboczego ułatwiającego pisanie, rysowanie czy pracę na komputerze. Warto też rozważyć dodanie lampy stojącej, jeśli zależy nam na wydzieleniu strefy do czytania. Zwróćmy uwagę na to, aby dobrać odpowiednią barwę światła, która będzie sprzyjała koncentracji i wydajności. W ten sposób stworzymy funkcjonalne i komfortowe oświetlenie w gabinecie. Podobnymi zasadami możemy się kierować w planowaniu oświetlenia w pokoju dziecięcym. 

Postaw na dobre oświetlenie!

Właściwe oświetlenie wewnętrzne to bardzo ważny aspekt urządzania domu, tak ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Nie pozostawiaj więc tej kwestii przypadkowi. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom i wskazówkom, sięgniesz po rozwiązania, które ułatwią Tobie i pozostałym domownikom codzienne funkcjonowanie, a przy tym będą cieszyć oko stylowym designem. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię