Jakie oświetlenie altany ogrodowej wybrać?

altana ogrodowa nocą

Jeżeli posiadamy już altanę ogrodową (lub za niedługo będziemy właścicielami tak urokliwej budowli), musimy zastanowić się, w jaki sposób ją oświetlić, aby komfortowo móc spędzać w niej czas zarówno w dzień jak i wieczorami, gdy promienie słoneczne nie docierają już do wnętrza. Oświetlenie altany ogrodowej powinno emitować światło w różnym natężeniu, począwszy od bardzo mocnego po delikatne i nastrojowe. Jakie oświetlenie wybrać, by w pełni cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie? W jaki sposób je rozmieścić, aby altana prezentowała się stylowo i funkcjonalnie? Sprawdź kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą się przed montażem oświetlenia w altanie lub ogrodzie!

Oświetlenie do altany — źródła prądu

Chcąc zamontować lampy wiszące, oświetlenie LED czy kinkiet, najlepszym rozwiązaniem byłoby zaplanować budowę altany już na etapie projektu domu. Wówczas nie ma problemu ze schowaniem nieestetycznie wyglądających kabli, które doprowadzają prąd do altany.

Jeśli nie chcesz przekopywać ogródka,
możesz zastosować kilka innych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w mały agregat prądotwórczy lub podciągnięcie przedłużacza, który zastosujemy tylko na czas spotkania z bliskimi. Inną opcją jest także umieszczenie w altanie lamp, lampionów i girland na baterie. Możesz też zrobić przyłącze górą (pamiętaj jednak, iż decydując się na taki krok, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo).

Jeżeli jednak nie masz możliwości doprowadzić prądu do altany na stałe, idealnym wyborem będą lampy solarne. To znacznie bezpieczniejsze i bardziej estetyczne rozwiązanie, niż podciąganie prądu do altany np. za pomocą przedłużacza.

Oświetlenie solarne

Lampy solarne do altany to idealny wybór dla każdego, kto preferuje ekologiczne rozwiązania i chce zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Lampa zasilana energią słoneczną jest energooszczędna, a dodatkowo wprowadza nastrojowy klimat i nie potrzebuje dodatkowego źródła zasilania. Oświetlenie tego typu będzie idealne na wieczorne spotkania ze znajomymi lub spędzanie czasu na świeżym powietrzu w gronie rodziny.

lampa ogrodowa

Do wyboru mamy eleganckie girlandy ogrodowe, węże świetlne LED, żyrandol solarny, kinkiet i wiele innych modeli lamp, które pomogą nam oświetlić altanę bez dodatkowych kosztów. Ciekawym pomysłem jest także oświetlenie ogrodu, które będzie w delikatny sposób wprowadzać odrobinę światła także do wnętrza altanki. W niedalekiej odległości możemy umieścić latarenki, kule ogrodowe, małe lampy stojące i wiele innych.

Gdzie zamontować lampy wiszące, lampy sufitowe, kinkiety, girlandy i inne?

Jeżeli twoja altana ogrodowa posiada dostęp do źródła energii elektrycznej, możesz zainstalować w środku lampy emitujące mocniejsze światło lub takie, które będzie miało różny stopień natężenia.

Zacznij więc urządzać altankę od wyznaczenia miejsca na główne oświetlenie. Najlepiej, aby żyrandol lub inna lampa sufitowa była umieszczona w centralnym punkcie na suficie, dzięki czemu światło będzie rozprowadzane równomiernie po wnętrzu oraz będziemy mieli możliwość pracować lub czytać w naszej altanie nawet po zmroku. Z kolei decydując się na lampy wiszące, pamiętaj, aby wybierać modele, które będą bezpieczne nawet podczas silniejszych podmuchów wiatru.

Bardzo oszczędnym wyborem będzie również oświetlenie LED przeznaczone do altany ogrodowej. Tutaj także mamy szeroki wybór produktów upiększających wnętrze. Urządzając altanę w nowoczesnym stylu warto postawić na listwy LED-owe (które będą idealnie wyglądały zamontowane pod sufitem, przy dachu) lub klasyczne, eleganckie lampy ogrodowe.

Oświetlenie uzupełniające, dekoracyjne do altanki będzie tworzyło z kolei spójną całość z lampą główną. Tutaj świetnie sprawdzą się nastrojowe girlandy, delikatne latarenki i sznury świateł, które będą sprzyjały naszemu wypoczynkowi i relaksowi.

W altanie możesz dodatkowo postawić lampiony i zapalić świece. Takie rozwiązanie wprowadzi nastrojowy klimat, jest też dobrym pomysłem wówczas, gdy spędzamy wieczory na zewnątrz. Niestety jednak, światło świec nie jest odpowiednie np. do czytania czy pracy, dlatego lampiony ze świecami będą dobrym wyborem na oświetlenie dodatkowe, dekoracyjne.

Stylowo i funkcjonalnie

Oświetlenie altany powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe. Jeżeli jesteśmy posiadaczami altanki murowanej, wykonanej w minimalistycznym stylu, warto postawić na delikatne lampy wiszące lub kinkiety o stonowanej, ciepłej barwie światła.

oświetlenie tarasu

Altana w stylu nowoczesnym będzie idealnie wyglądała w połączeniu z listwami LED lub nowoczesnymi lampami sufitowymi. Do takiego wystroju wpasuje się także modna lampa wisząca.

Natomiast jeśli poszukujesz lampy do altany w stylu skandynawskim, dobrym pomysłem jest zakup lampy z dekoracyjnymi żarówkami lub zainwestowanie w sznur girland ogrodowych.

Wnętrze w stylu rustykalnym z kolei będzie wyglądało przepięknie jeżeli podkreślimy je, umieszczając w altance oświetlenie wykonane z surowego drewna, lampiony, świece, lniane abażury i lampy z dekoracyjnymi żarówkami.

Jeżeli posiadasz klimatyczne wnętrze wykonane z kamienia, dobrze sprawdzi się oświetlenie przypominające lampy naftowe lub świece. Świętym rozwiązaniem będą też kinkiety, jednak najlepiej wybrać modele klasyczne.

Oświetlenie ogrodowe — praktyczne wskazówki

  • Wybierając lampę do altanki, zwróć uwagę na jej szczelność IP. Altany i pergole to konstrukcje, które ciągle narażone są na działanie zmiennych warunków pogodowych. Niektóre nie mają ścian bocznych, dlatego warto zainwestować w lampy dedykowane do ogrodu, posiadające wysoką klasę szczelności. Zdarza się też, że nawet jeśli nasze altanki mają szczelne i pełne zadaszenia, to mocny, zacinający deszcz jest często w stanie dostać się do środka. Najlepiej więc wybierać lampy o wysokiej szczelności, dedykowane dla takich właśnie przestrzeni.
  • Oświetlenie altany to nie lada wyzwanie, dlatego jeżeli nie posiadasz właściwego źródła zasilania, wybierz lampy solarne. Nie są to już lampki dające nam minimalną ilość światła. Nowoczesna lampa solarna nie odbiega funkcjonalnością od klasycznych modeli i pozwala nam cieszyć się darmowym źródłem światła przez wiele lat, pod warunkiem, że będziemy jej używać w odpowiedni sposób.
  • Oprócz oświetlenia samego wnętrza altany warto umieścić źródła światła także przy jej wejściu oraz oświetlić ścieżkę, która prowadzi do tego miejsca.
  • Wybierając lampy do altany, postaw na zróżnicowane natężenie światła. Lampa dająca najwięcej blasku powinna spełniać rolę głównego oświetlenia, natomiast lampy dodatkowe, pełniące funkcję dekoracyjną powinny sprzyjać wypoczynkowi. Dzięki nastrojowemu oświetleniu uzyskamy we wnętrzu altany warunki, które pozwolą nam na odprężenie i chwilę relaksu po ciężkim dniu.
Polecane produkty
Zobacz wszystkie