Jak oszczędzać na oświetleniu?

Napisany: 2022-10-05 09:10:32 przez Marek

Czy wiesz, że według badań, średni wydatek gospodarstwa domowego na energię elektryczną wzrósł o ponad 20% względem poprzedniego roku? Czy zdajesz sobie sprawę, że ceny prądu stale rosną? Niestety koszty życia z dnia na dzień tylko wzrastają, stąd też wielu z nas szuka skutecznych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Jednym z nich jest zmiana przyzwyczajeń i właściwe planowanie oświetlenia wnętrza domu lub mieszkania. Sprawdź skuteczne metody, które pozwolą oszczędzać energię elektryczną i oczywiście Twoje pieniądze!

Oświetlenie domu, a zużycie energii elektrycznej

Według dostępnych danych, średniej wielkości gospodarstwa domowe zużywają miesięcznie około 100-150 kWh energii elektrycznej, z czego niemal połowę generuje oświetlenie. To naprawdę sporo, mając na uwadze pozostałą część, w której mieści się codzienne użytkowanie urządzeń elektrycznych (pralka, czajnik, piekarnik, telewizor, komputer, ładowarka itd.). Jak się więc okazuje, niepozorne lampy potrafią poważnie podwyższyć zużycie energii i tym samym rachunek za prąd.

Być może dotąd oszczędzanie energii elektrycznej było dla Ciebie czymś obcym i zbędnym, jednak warto się tego nauczyć. Z pewnością wpłynie to korzystnie zarówno na Twój portfel, jak i otaczające nas środowisko naturalne.

 

mężczyzna zastanawiający się jak obniżyć rachunki za prąd

Jak codziennie oszczędzać energię elektryczną?

Jeśli to czytasz, to istnieje szansa, że ostatni rachunek za prąd przyprawił Cię o ból głowy. Ceny energii elektrycznej wciąż szybują w górę, dlatego im szybciej nauczysz się oszczędzać, tym lepiej!

Na początek: Wyłączaj światło!

Oszczędzanie energii elektrycznej najlepiej zacząć od zmiany naszych codziennych zachowań. Zastanów się, czy zdarza Ci się wychodzić z pomieszczenia i zostawiać w nim włączone światło. A może wchodząc, odruchowo wciskasz oba przyciski na wyłączniku, zaświecając tym samym więcej żarówek, niż w istocie potrzebujesz? Jeśli tak, to wiedz, że są to bardzo powszechne błędy, które miesięcznie kosztują Cię nawet kilkadziesiąt złotych.

Postaraj się pamiętać o wyłączaniu światła za każdym razem, kiedy opuszczasz pomieszczenie (nawet korytarz). Uwierz, że znacząco przyczyni się to do zmniejszenia zużycia prądu. Na szczęście taka praktyka szybko wchodzi w nawyk i nawet nie zauważysz, kiedy stanie się to Twoim odruchem.

Pamiętaj także o kontrolowaniu liczby zapalonych żarówek. Najlepiej od razu w czasie wykonywania czynności korzystać ze światła roboczego, które doświetli przestrzeń, w której aktualnie się znajdujemy. Natomiast lampy głównej używać jedynie w sytuacji, w której naprawdę potrzebujemy rozświetlenia całego pomieszczenia.

Maksymalnie wykorzystuj światło słoneczne

Na początek małe zaskoczenie: w tym punkcie wcale nie chodzi o używanie lamp solarnych (o tym powiemy za chwilę). Chcemy natomiast zwrócić uwagę na fakt, że im więcej światła słonecznego wpada do pomieszczenia, tym mniej potrzebujemy w nim światła sztucznego. Starajmy się więc, aby promienie słoneczne miały swobodny dostęp do naszych okien. Jeśli jest to możliwe, usuńmy przeszkody rzucające cień. Można przykładowo:

 • przyciąć zbyt obfite gałęzie drzew,
 • nie osłaniać szyb roletami lub zasłonami w ciemnych kolorach,
 • usunąć z parapetów duże rośliny,
 • ustawiać meble w taki sposób, by nie blokowały przemieszczania się światła słonecznego w głąb pokoju.

Dzięki takim zabiegom również mamy szansę obniżyć rachunki za prąd, szczególnie latem, kiedy słońce świeci nawet do godzin wieczornych.

Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne

Żarówki energooszczędne to nie mit. Nowoczesne LEDy mają nawet 80% mniejsze zużycie energii niż ich starsze, żarowe "koleżanki". Dlatego jeśli naprawdę chcesz zacząć oszczędzać energię elektryczną, koniecznie wymień żarówki na energooszczędne!

Spory wybór żarówek LED od sprawdzonych producentów znajdziesz, klikając w poniższy link: https://www.magiaswiatel.pl/zarowki.

Prawdopodobnie szybko zauważysz, że żarówki energooszczędne kosztują kilka złotych więcej, niż te starego typu. Uwierz, że mimo to warto się na nie zdecydować! Przede wszystkim, dzięki wygenerowanym oszczędnościom na energii elektrycznej, już po około pół roku zakup się zwróci. Natomiast w dłuższej perspektywie czasowej, z pewnością zauważysz różnicę w wysokości rachunku. Do tego żarówki LED cechuje znacznie dłuższa żywotność, dzięki czemu na długo zapomnisz o wymianach (kolejne oszczędności).

nowoczesne żarówki LED

Mądrze rozplanuj źródła światła

Jest to porada głównie dla osób dopiero budujących lub remontujących swoje cztery kąty. Właściwe zaplanowanie ilości i rozmieszczenia źródeł światła w przyszłości przyczyni się do oszczędzania prądu. Pamiętajmy, że podstawowym błędem jest umiejscowienie jedynej lampy na środku pomieszczenia i pominięcie światła roboczego. Będzie to skutkować koniecznością zapalenia większej liczby żarówek w lampie celem doświetlenia konkretnej strefy, a tym samym większym zużyciem energii elektrycznej.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła nad konkretnymi miejscami, w których będziemy przebywać i pracować, np. nad blatem kuchennym lub stolikiem kawowym, czy obok łóżka. Natomiast jeśli nie mamy już wpływu na rozmieszczenie lamp będących zamontowanymi na stałe, możemy zakupić eleganckie lampy stołowe lub podłogowe, które dadzą intensywne światło punktowe przy mniejszym wykorzystaniu energii elektrycznej.

Postaw na odnawialne źródła energii

Jeśli chcesz oświetlić dom i ogród, koniecznie zdecyduj się na zewnętrzne lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do prądu. Wybór produktów wysokiej jakości pozwoli Ci uzyskać długotrwałe i intensywne oświetlenie, które z powodzeniem zastąpi tradycyjne lampy ogrodowe. Światło solarne nic nie kosztuje i stanowi ozdobę każdego budynku i otaczającego go ogrodu.

pozyskiwanie światła z energii słonecznej

Wykorzystaj triki aranżacyjne

Istnieją sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej, które są mniej oczywiste, niż te dotąd wymienione. Polegają one na aranżacji wnętrza w taki sposób, aby było możliwe zwiększenie intensywności światła bez dodawania jego kolejnych źródeł. Najprościej mówiąc, dzieje się tak, gdy zastosujemy:

 • jasną kolorystykę ścian i sufitów,
 • elementy białe i błyszczące (np. fronty szafek, płytki),
 • wiszące na ścianach lustra,
 • cienkie i jasne firany i zasłony.

Taki zabieg pozwoli rozproszyć zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. W efekcie czego będziemy potrzebować mniej lamp i później je włączymy.

Zamontuj czujniki ruchu

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, sporym błędem jest zostawianie zapalonego światła w pomieszczeniach, w których aktualnie się nie przebywa. Zwłaszcza dotyczy to korytarza, który wprawdzie jest często używany, jednak pełni rolę jedynie przechodnią. Włączanie i wyłączanie oświetlenia za każdym razem, kiedy chcemy przejść z pokoju do pokoju, może być uciążliwe, nic więc dziwnego, że często światło jest tam zapalone cały wieczór.

Dlatego doskonałym wyjściem będzie montaż czujników ruchu, które zaświecą lampy tylko wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować i zgaszą je tuż po tym, jak opuścisz pomieszczenie. Lampy z czujnikiem ruchu nie są drogie, a pozwalają oszczędzać energię elektryczną, i są niezwykle wygodne. Równie dobrze sprawdzą się jako oświetlenie wejścia do domu czy podjazdu.

oszczędzanie prądu w domu poprzez gaszenie światła

Przyjrzyj się swojemu oświetleniu

Zaskoczeniem może być fakt, że oszczędzać prąd można także poprzez właściwe dobranie modeli lamp. Te, które mają "przydymione" klosze czy abażury mogą tłumić światło, przez co użycie nawet najjaśniejszych żarówek nie wpłynie na jasność w pomieszczeniu. Podobnym problemem jest brak częstego usuwania brudu z kloszy lamp. Osadzający się kurz stanowi przeszkodę dla światła.

W obu przypadkach, chcąc uzyskać więcej światła, prawdopodobnie będziemy zapalać dodatkowe żarówki, a to wpłynie na zwiększenie zużycia prądu.

Nowoczesne rozwiązania

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak oszczędzać energię, to przemyśl zakup inteligentnych włączników lub całego systemu SMART, w którym będziesz mógł sterować dopływem prądu do konkretnych urządzeń elektrycznych z poziomu swojego smartfona. Systemy te mają funkcję ściemniacza, dzięki czemu możesz obniżyć jasność światła a tym samym sprawić, że lampa pobiera mniej prądu, niż na "pełnej mocy". Ściemniacza można używać również do uzyskania lepszego klimatu np. podczas romantycznej kolacji w domowym zaciszu.

Inteligentne sterowanie oświetleniem pozwala także na wyłączenie światła nie tylko w czasie przebywania w domu, ale również wtedy, gdy przebywamy poza nim. Funkcja ta może być przydatna również np. podczas wakacyjnego wyjazdu, kiedy to zdalne włączanie i wyłączanie światła może imitować nasze przebywanie w domu.

urządzenia elektryczne przyczyniające się do oszczędzania prądu

Podczas zakupu lamp sprawdź ich efektywność energetyczną

Czasami decydujemy się na zakup lampy LED, która nie wymaga montażu żarówek. W takim przypadku musimy wiedzieć, że w przyszłości nie będziemy mieli większego wpływu na to, ile prądu ona pobiera. Dlatego najpierw sprawdźmy, czy na pudełku widnieje etykieta energetyczna z informacją, ile prądu lampa pobiera podczas pracy i czy jest ona energooszczędna.

Moc wat a ilość lumenów

Kiedy kupujemy żarówki i lampy, koniecznie sprawdzajmy te dwa parametry:

 • ilość wat (W) - określa moc, jaką zużywa urządzenie elektryczne podczas pracy,
 • ilość lumenów (lm) - parametr określa stężenie strumienia światła generowanego przez żarówkę/diodę.

Najbardziej energooszczędne okażą się produkty o jak najniższej mocy, a przy tym jak największej liczbie lumenów. W przeciwnym razie żarówka może okazać się za słaba, co niestety nie wpłynie korzystnie na oszczędzanie prądu (konieczność włączenia kolejnego źródła światła).

Jak jeszcze można oszczędzać na prądzie?

Oszczędzać prąd można nie tylko przez oświetlenie, ale także codzienne czynności związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych. Przykładowo:

 • załączaj tylko pełną pralkę lub zmywarkę, dzięki czemu będziesz rzadziej używać tych urządzeń,
 • nie zostawiaj sprzętu w trybie czuwania (telewizor, komputer, kino domowe, konsola itd.),
 • wyłączaj nieużywany sprzęt z gniazdka (np. ładowarki),
 • jeśli masz płytę indukcyjną, gotuj potrawy, używając pokrywek do garnków, dzięki czemu skrócisz czas gotowania,
 • staraj się nie marnować ciepłej wody (bojler należy do urządzeń pobierających najwięcej prądu),
 • nie kupuj urządzeń o zbyt małej mocy (muszą pracować znacznie dłużej, przez co paradoksalnie zużywają więcej prądu),
 • nie odchodź od lodówki, pozostawiając uchylone drzwi oraz ustaw ją na nie mniej niż 5 - 7 stopni.

Dlaczego warto oszczędzać prąd

Oczywiście oszczędzanie energii służy przede wszystkim naszemu portfelowi, pozwalając zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych. Rachunki za prąd to jeden z podstawowych wydatków, których nie da się co prawda uniknąć, ale można znacząco je obniżyć.

Racjonalne korzystanie z oświetlenia jest również korzystne dla planety. Gdyby w każdym domu mieszkańcy dokładali starań, aby oszczędzać energię elektryczną, to ilość generowanych na świecie zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych byłaby mniejsza. A zdrowsza planeta to oczywiście zdrowsi jej mieszkańcy. Niezależnie, czy kierują nami względy ekonomiczne, czy ekologiczne, warto ograniczyć zużycie prądu!