Lampka do czytania - jaką wybrać?

Napisany: 2022-10-05 12:21:55 przez Marek

Nie ulega wątpliwości, że zatracenie się w dobrej lekturze potrafi zrelaksować człowieka po całym dniu w pracy. Jedni uważają czytanie za hobby, dla innych jest to jedynie konieczność. Książki pobudzają wyobraźnię, kształtują charakter, a także poszerzają zasób słownictwa. Bez względu na to, czy czytanie książek jest sposobem na oderwanie się od rzeczywistości, czy formą pracy, warto zadbać o dobre oświetlenie. Odpowiednio dobrane światło sprawia, że ta czynność stanie się przyjemna i co najważniejsze - nieszkodliwa dla oczu. Jaka lampka do czytania będzie najlepsza?

Dlaczego prawidłowe oświetlenie jest ważne?

Osoby, które uwielbiają haftować, rozwiązywać krzyżówki, szyć czy wykonywać inne czynności wytężające wzrok, powinny zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca, przeznaczonego na te działania. Podobnie jest z czytaniem książek. Niestety, wiele osób nie ma czasu w ciągu dnia na rozkoszowanie się fabułą ulubionej powieści, w związku z tym odkładają tę czynność na wieczór. Dzięki sztucznemu oświetleniu czytanie w godzinach wieczornych jest możliwe. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na to, czy emitowane światło nie jest szkodliwe dla oczu.

Podczas czytania książek nie powinno się męczyć i nadwyrężać wzroku. Dodatkowe źródła światła, które są bardzo ważne dla miłośników książek, powinny znaleźć się w kilku pomieszczeniach w domu. Książkoholicy z pewnością mają swoją ulubioną przestrzeń do czytania - kącik w salonie lub sypialni. Pomimo tego warto zadbać, aby każde z tych miejsc było odpowiednio oświetlone, niezależnie od tego, gdzie się znajduje.

Chcąc zapewnić sobie optymalną jasność w trakcie czytania, należy ustawić lampkę w taki sposób, aby żadna część ciała jej nie zasłaniała. Nic nie powinno również znajdować się w pobliżu strumienia światła padającego na lekturę, aby nie spowodować rzucania cienia.

Jakie światło wybrać do czytania?

Jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrej lampki, jest barwa światła. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala się zrelaksować oraz skupić całą uwagę na czytanym tekście. Żarówka nie może być za ciemna, a także nie może oślepiać czytającego. Jedni wolą zimą barwę, drudzy odpoczywają przy świetle w kolorze ciepłym. W takiej sytuacji należy iść na kompromis i zdecydować się na produkty emitujące barwę pośrednią. Najlepiej wybrać lampkę do wieczornego czytania o temperaturze barwowej od 4000 do 6500 K.

Czym charakteryzuje się dobra lampka do czytania?

Nie ulega wątpliwości, że najlepiej czytać przy świetle dziennym. Jednakże nie każdy ma na to czas w ciągu dnia, dlatego po lekturę najczęściej sięga się nieco później, zwłaszcza podczas długich, jesiennych wieczorów. Należy jednak pamiętać, że warunki świetlne w budynkach mogą być bardzo zróżnicowane, co zależy w dużym stopniu od liczby i ekspozycji okien. Dlatego lampki nocne przydają się nie tylko do czytania po zapadnięciu zmroku.

Idealna lampa to taka, która przede wszystkim nie męczy oczu i zapewnia dobry kontrast. Światło sztuczne nie może być ani za mocne, ani za słabe - powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. W związku z tym najlepszym wyborem będą produkty gwarantujące padanie rozproszonego światła bezpośrednio z góry.

Lampa czy kinkiet?

Wybór odpowiedniego źródła światła z pewnością każdego przyprawia o zawrót głowy, ponieważ jest to nie lada wyzwanie. Model lampki do czytania zależy w głównej mierze od przestrzeni, jaką dysponujemy, wystroju mieszkania oraz indywidualnych potrzeb. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują szereg klasycznych i nowoczesnych rozwiązań, które można znaleźć na stronie: https://www.magiaswiatel.pl/lampy-scienne-kinkiety-led.

Dla osób lubiących rozkoszować się ciekawą fabułą książki w łóżku najlepszym wyborem będą kinkiety. Lampy punktowe umieszczone nad głową idealnie oświetlają tekst, co sprawia, że oczy się nie męczą. W przypadku kinkietów istnieją modele z regulowanym ramieniem - Kinkiet Olvas LED obraca się wokół własnej osi, dzięki temu z pewnością rozjaśni każdy zakątek pomieszczenia.

Kinkiet Rado 120 LED o minimalistycznej stylistyce charakteryzuje się wysokim stopniem odporności na wilgoć, w związku z tym znakomicie sprawdzi się jako oświetlenie wanny, w której wiele osób lubi czytać.

Innym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy uwielbiamy rozkoszować się lekturą, siedząc na fotelu lub kanapie, są eleganckie lampy stojące. Te produkty tworzą nie tylko wspaniałą dekorację, lecz również są niezwykle funkcjonalne. Ich główną zaletą jest fakt, iż można je swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Aby zapewnić sobie komfort podczas czytania, warto postawić na modele regulowane. Elastyczne ramię umożliwia dostosowanie strumienia światła według własnych preferencji.

Biurkowa lampka LED do czytania

Czytać można nie tylko przed snem - niektórzy na co dzień zajmują się sporządzaniem analiz i raportów. Tworzenie szczegółowych dokumentacji i aktów wymaga dobrej koncentracji oraz odpowiedniego oświetlenia. W takich przypadkach z pewnością znakomicie poradzą sobie lampki na biurko, które pełnią nie tylko funkcję użytkową, lecz również ozdobną. Klasyczne lub stylizowane lampy biurkowe umożliwiają długotrwałe czytanie nawet po zapadnięciu zmroku.

Niewielkie lampki można spotkać nie tylko w gabinetach, biurach i bankach, lecz również na stoliku w pokoju nastolatków. Oświetlenie biurkowe ułatwia przygotowanie referatu, pracy plastycznej, umożliwia również odrobienie pracy domowej w późnych godzinach. Takie lampki to niewątpliwie nieodłączny element wyposażenia pokoju ucznia lub studenta.

czytanie książki

Czytanie w łóżku - odpowiednia lampka nocna

Czytanie książki przed snem dla wielu osób przybiera formę relaksacyjną. Niektórzy nawet nie potrafią zasnąć bez swojej ulubionej lektury. Nie ulega wątpliwości, że rozkoszowanie się fabułą ulubionej powieści w łóżku jest niezwykle przyjemne, jednakże często bywa męczące dla oczu. Aby czytanie wieczorami nie wpływało negatywnie na wzrok, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie i sięgnąć po funkcjonalną lampkę nocną.

W zależności od rodzaju łóżka oraz wielkości obszaru przeznaczonego na montaż punktowego źródła światła, można zakupić lampkę nocną stołową lub ze specjalnym klipsem. Klasyczne modele są zazwyczaj stawiane na niewielkich stolikach, znajdujących się najczęściej nieopodal łóżka. Zwykle wyróżniają się materiałowym abażurem, mają małe żarówki, dzięki którym uwalniają subtelne promienie świetlne, niezbędne do czytania w trakcie nocy.

Lampka wyposażona w specjalny klips pozwala naprowadzić strumień światła w konkretne miejsce. Najczęściej przyczepione są do ramy łóżka, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Zwykle mają niewielki klosz i elastyczny uchwyt. Dzięki tej możliwości czytanie książek staje się bardzo przyjemne i nie zakłóca spokoju innych osób, znajdujących się w tym samym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej lampy do czytania to z pewnością nie lada wyzwanie dla miłośników literatury. Jedni uwielbiają czytać w łóżku, drudzy są fanami obcowania z książką w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Niezależne od tego, czy jest to kącik czytelniczy, czy wanna w łazience - taki obszar powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Warto pamiętać, że niedostateczna ilość światła negatywnie wpływa na wzrok człowieka.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię