Lampy biurkowe – na co zwracać uwagę przy zakupie

Lampy biurkowe – na co zwracać uwagę przy zakupie

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej lampki dla dziecka nie jest taki oczywisty. Aby zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój pociechy należy przy zakupie lampki biurkowej zwrócić uwagę na parę istotnych aspektów.

Sposób mocowania

Decydując się na zakup lampki biurkowej dla dziecka, w pierwszej kolejności należy rozważyć jej sposób mocowania. To, jak zamontujemy lampkę, wpłynie na wygodę korzystania z niej, a co za tym idzie – na efekty w nauce naszego podopiecznego. Na rynku dostępne są oprawy do ich stałego przytwierdzenia, postawienia, bądź przyczepienia na klips. Szczególnie polecamy te stojące i na klipsie – dziecko będzie mogło dowolnie przestawić lampkę, gdy zajdzie taka potrzeba. Pamiętajmy, aby nie była także zbyt ciężka, bo maluch jej nie udźwignie.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-na-klips-snake-led-106100-markslojd-czarna-lampka-na-klips

Kabel

Następnym technicznym elementem do wzięcia pod uwagę jest długość kabla. Wiele lampek sprzedawanych jest z krótkim przewodem, który utrudnia komfortowe korzystanie z oświetlenia, a w dodatku wymaga zainwestowania w przedłużacz. Najlepsze rozwiązanie to zakup lampki biurkowej z długim kablem – od 1,5 do 3 metrów.

Długie ruchome ramię

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj połączenia podstawy z kloszem. Zbyt krótkie ramię łączące te dwa elementy, uniemożliwi dziecku odpowiednie oświetlenie książki czy zeszytu powodując dyskomfort. Ramię lampki biurkowej powinno być długie i posiadać możliwość dowolnego zginania i ustawiania kąta światła. Dodatkowo odpowiednio dobrana długość lampki sprawi, że gdy dziecko urośnie, nie trzeba będzie jej wymieniać. Możliwość regulacji odległości światła od biurka jest bardzo ważna. Ponadto lampkę od biurka powinno dzielić minimum 35 centymetrów – w innym przypadku światło może razić dziecko w oczy.

 https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-jerona-7050109-spotlight

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-felix-7801108-spotlight

Barwa światła

Wieczorami pociecha zmuszona jest oświetlać książki sztucznym źródłem światła. Możemy ułatwić jej to zadanie i wybrać taką żarówkę, która będzie przypominać naturalny blask. Przed wyborem lampki musimy wiedzieć, że, tak zwane temperatury barwowe oznaczane są w jednostkach K, czyli Kelvinach. Im niższa wartość, tym cieplejsza barwa. Do nauki i czasu, w którym maluch się koncentruje, najlepsza będzie naturalna, lub zimna barwa światła – od około 5000 Kelvinów do 10 000. Z kolei do odpoczynku polecana jest ciepła. Świetlówki halogenowe i żarówki LED najlepiej imitują naturalne oświetlenie. Dodatkowo żarówki LED pobierają mniej energii, co również powinniśmy rozważyć. Zadbajmy także o jednostajny przepływ energii, gdyż migotanie i efekt stroboskopowy pogarszają samopoczucie malucha i źle wpływają na jego zdrowie psychiczne. Pamiętaj także, aby klosz nie był przezroczysty, co mogłoby spowodować oślepianie malucha podczas zabawy i nauki. 

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-conus-led-7281-linea-light

Design

To, na co dziecko najbardziej zwraca uwagę, to wygląd i kolory oprawy. Prócz funkcjonalności lampki biurkowej, spraw, aby pociecha była zadowolona także z jej kształtu. Choć wymyślne formy rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, lampa biurkowa nie powinna rozpraszać uwagi malucha. Dopasujcie wspólnie jej design do wystroju pokoju. Dziewczynkom z pewnością spodoba się ta w czerwonym kolorze, a chłopcom w odcieniu błękitu. Dla młodzieży polecamy nieco bardziej stonowane kolory jak miedziany czy srebrny.

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-felix-7801106-spotlight

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-felix-7801108-spotlight

https://www.magiaswiatel.pl/lampa-biurkowa-dave-7901128-spotlight

Przed zakupem lampki biurkowej dla dziecka, powinniśmy skupić się na tych paru bardzo ważnych aspektach. Mogą zaważyć na zdrowiu malucha, jego stopniach w szkole i zdolnościach poznawczych. Nie zapominajmy, że wysoka jakość oświetlenia jest kluczowa nie tylko w okresie dzieciństwa.

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie