Oświetlenie do małej kuchni

Oświetlenie do małej kuchni

Małą kuchnię należy postrzegać raczej jako wyzwanie niż dramat. Jeśli bowiem mamy w głowie lub na papierze rozsądny plan aranżacyjny, oświetlenie kuchenne może stać się naszym sprzymierzeńcem i sprawić, że pomieszczenie, o którym tutaj mowa, nabierze wspaniałych kształtów i rzeczywiście będzie sercem domu. Lampy do małej kuchni należy jednak wybierać wyjątkowo rozważnie, ponieważ może się okazać, że za ich przyczyną powierzchnia skurczy się jeszcze bardziej – każdy kij ma wszak dwa końce. Złorzeczenie i pomstowanie ze względu na niekoniecznie wymarzone warunku mieszkaniowe należy z góry odrzucić, ponieważ tylko ludzie słabi i bez pomysłu ograniczają się w swoim postępowaniu do czegoś tak niskiego.

Mała kuchnia

Bardzo ważne w niewielkich pomieszczeniach jest światło. Jeśli więc mamy do dyspozycji maleńką kuchenkę, ale znajduje się w niej sporych rozmiarów okno, pod żadnym pozorem nie powinniśmy go zasłaniać, ponieważ obecność światła dziennego ma olbrzymie znaczenie dla postrzeganej przez nas wielkości danej przestrzeni. Słowem, im więcej światła, tym więcej przestrzeni. Słońce to jednak nie wszystko! Musimy prędzej czy później zaakceptować fakt, że ono najzwyczajniej w świecie zachodzi albo chowa się za chmurami. Powinniśmy być gotowi na tego rodzaju sytuacje i zabezpieczyć się w sporą ilość źródeł światła sztucznego.

Lampy wiszące do kuchni

Podczas kompletowania oświetlenia kuchennego w opisywanych tutaj okolicznościach musimy wiedzieć, że największe znaczenie mają lampy wiszące i sufitowe. Ich tłumna obecność pozwala na rzęsiste oświetlenie wyraźnie ograniczonej przestrzeni. Dobór konkretnych modeli uzależniony jest jednak od stylu, jaki dominuje w danej aranżacji. Warto unikać lamp typowo ozdobnych, w przypadku których funkcjonalność jest raczej znikoma. W opisywanych warunkach nie ma po prostu miejsca na zbyt daleko idącą ekstrawagancję.

Jeśli chodzi o nowoczesne lampy wiszące, mamy sporo możliwości wyboru, mimo pewnych ograniczeń przestrzenno-optycznych, których istnienie należy sobie jak najwcześniej uświadomić – dla własnego dobra i wygody. Producenci lamp do małej kuchni mają dla nas wiele propozycji.


Również zwolennicy nieco bardziej tradycyjnych wnętrzarskich koncepcji znajdą coś, co z pewnością przykuje ich uwagę, a także pozwoli na stworzenie wyjątkowo korzystnych warunków późniejszej eksploatacji kuchni. To z pewnością bardzo dobra wiadomość.

 

Lampy halogenowe

Wybierając oświetlenie kuchenne do niedużego pomieszczenia, powinniśmy postawić jednak zdecydowanie na lampy halogenowe – zamiast albo wespół z lampami wiszącymi. W tym przypadku możliwy jest wybór różnych rozwiązań, co jednak ostatecznie uzależnione jest od koncepcji, zgodnie z którą aranżujemy dane wnętrze.

Halogeny można montować na zwyczajnym suficie, a także na tym podwieszanym. Istnieje również możliwość przytwierdzenia ich do mebli, co zapewnia dużą wygodę podczas wykonywania czynności wymagających dużej precyzji. Nie każdy model nadaje się jednak do takiego celu. Przed podjęciem decyzji należy więc wziąć pod uwagę parametry poszczególnych lamp, a także sposób i miejsce ich montażu. Jedno jest pewne, oświetlenie halogenowe w kuchni sprawdza się znakomicie, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach, choć nie tylko.

 

Podczas wybierania lamp do małej kuchni warto pamiętać przede wszystkim, że im więcej w takim pomieszczeniu światła, tym lepiej. Najważniejsze jest oczywiście oświetlenie sufitowe, jednak halogeny zamontowane pod podwieszanymi szafkami również są w niewielkich pomieszczeniach mile widziane. Można w zasadzie ograniczyć się do wyboru drugiego spośród wymienionych rozwiązań, montując dodatkowo oczka stropowe albo oprawy sufitowe zamiast lamp wiszących. Takie rozwiązania nie sprawdzają się jednak zupełnie w pomieszczeniach urządzanych w stylu klasycznym, z czego warto zdawać sobie sprawę, zanim podejmiemy jakiekolwiek wiążące decyzje zakupowe. Światło, a więc również lampy do kuchni, ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie przestrzeni. Jego duża ilość może wręcz działać jak szkło powiększające.  

 

Polecane produkty
Zobacz wszystkie