Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Napisany: 2022-06-01 12:45:21 przez Marek

Połączenie aneksu kuchennego z salonem to rozwiązanie coraz częściej stosowane zarówno w małym mieszkaniu, jak i w dużym domu. Wówczas często pojawia się pytanie - jak urządzić salon i aneks kuchenny, aby te pasowały do siebie, jednocześnie oddzielając strefę kuchenną od pokoju dziennego? Niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów jest oświetlenie, które nada obu przestrzeniom własnego charakteru. Jak więc oświetlić i urządzić salon z aneksem kuchennym w zależności od stylu całego domu?

Kuchnia otwarta na salon - nowoczesne rozwiązanie

Kuchnia połączona z salonem to doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku mniejszych przestrzeni, gdzie oddzielenie każdego z pomieszczeń ścianą skutkowałoby zmniejszeniem wielkości całego mieszkania. Połączenie części kuchennej z pokojem dziennym to jednak coraz popularniejszy układ, stosowany zarówno na niewielkim metrażu, jak i w dużych, nowoczesnych domach.

Użytkownicy salonu z aneksem kuchennym cenią sobie przede wszystkim możliwość rozmowy z innymi domownikami lub gośćmi podczas przyrządzania potraw, lub napoi. Co więcej, takie rozwiązanie nie wpływa na zmniejszenie powierzchni całej nieruchomości. Warto zaznaczyć, że połączenie przestrzeni kuchennej z salonem to często stosowane rozwiązanie w mieszkaniach, gdzie kuchnia nie posiada własnego okna. Wówczas pomieszczenie można w łatwy sposób doświetlić, bez konieczności zużywania energii elektrycznej.

Inną zaletą połączenia salonu i aneksu jest optyczne powiększenie obu wnętrz. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest postawienie stołu w miejscu, gdzie miałaby stać ściana oddzielająca obie przestrzenie. Poza subtelnym oddzieleniem pomieszczeń, w mieszkaniu lub domu szybkim sposobem powstaje nowoczesna jadalnia. Jak zaplanować aranżację salonu z kuchnią w zależności od stylu domu?

Nowoczesny salon z kuchnią w stylu boho

Styl boho to obecnie jeden z najpopularniejszych w Polsce. Charakteryzuje się nieoczywistym połączeniem wzorów i kolorów, przy jednoczesnym zastosowaniu naturalnych materiałów. Meble kuchenne zwykle mają jednolity kolor - od bieli i beżu po granaty i czerń, zaś przestrzeń salonu jest subtelnym dopełnieniem kuchni.

Zwykle w przestrzeni dziennej można ujrzeć wygodne, ale zgrabne sofy, a rattanowe elementy podkreślają charakter wnętrz. Przestrzeń kuchni zwykle oświetlana jest dużą, wiszącą lampą z drewna lub plafonem w naturalnej barwie, zaś w salonie można ujrzeć fantazyjne oprawy o ciekawych kształtach, takie jak nowoczesna lampa Sombrero z materiałem przypominającym z wyglądu drewno.

salon z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym w stylu vintage

W stylu vintage często główną rolę pomiędzy salonem a kuchnią gra wyspa kuchenna. To ona służy za stół jadalniany, miejsce spotkań z gośćmi, czy obszerny blat niezbędny przy gotowaniu. Za wyspą z kolei zwykle można ujrzeć odnowione meble w stylu PRL, pochyłe fotele i kolorowe zasłony w oknach. Zabudowa kuchenna to zwykle jasne szafki z wieloma witrynami i kolorowe lodówki z lat 60.

Najczęściej nad wyspą kuchenną montowane są potrójne, dodające nieco nowoczesności lampy wiszące, takie jak lampa Pico Zuma Line lub lampa wisząca Sky, zaś strefę dzienną oświetlają dekoracyjne lampy wiszące lub minimalistyczne lampy podłogowe, takie jak lampa MAJA.

Kuchnia otwarta z salonem w stylu glamour

Styl glamour kojarzy się z blaskiem, kryształkami, wszechobecną bielą i srebrem. Nie bez powodu w kuchni, najczęściej w kształcie litery L, można ujrzeć wręcz lustrzane lub białe fronty, szare, srebrne, lub złote dodatki i połyskującą posadzkę. Kuchnię glamour najczęściej łączy z salonem okrągły stół, zaś w salonie można zobaczyć pikowane sofy z kryształkowymi ozdobami.

We wnętrzach glamour świetnie sprawdzą się dekoracyjne oprawy z połyskującymi elementami, takie jak lampa wisząca Naica, lub lampa Lucia, zaś w salonach doskonałe wrażenie będą sprawiać lampy sufitowe, np. lampa Basfor lub lampa Ottilia.

salon z aneksem kuchennym

Salon z kuchnią w stylu industrialnym

Styl industrialny (inaczej loftowy) to przede wszystkim otwarte przestrzenie z dużymi oknami i zastosowaniem surowych materiałów. W loftowych kuchniach otwartych ujrzymy naturalną, czerwoną cegłę, zaś w salonach króluje czerń w połączeniu z ciepłym drewnem. Kuchenny „rozgardiasz” najczęściej uspokajają białe dodatki w postaci pojemników na kawę, herbatę, czy pieczywo, zaś w salonie można ujrzeć nowoczesne sofy zarówno w stonowanych, jak i żywych odcieniach.

W mniejszych przestrzeniach za miejsce do spożywania posiłków służy właśnie salon - wówczas najczęściej można ujrzeć dodatkowy, dołączany do ściany blat, przy którym znajdują się modne chokery. Na większych przestrzeniach zaś pomiędzy kuchnią a salonem ujrzeć można piękny drewniany stół z nogami w ciemnym kolorze. Całość zwykle dopełniają nowoczesne lampy z odkrytymi żarówkami lub lampy z przezroczystymi kloszami, które ciepłym światłem dodają przytulności wnętrzom.

Aranżacja kuchni z salonem w stylu klasycznym

Styl klasyczny charakteryzuje się dbałością o szczegóły i stosowaniem pasujących do siebie elementów. Najczęściej wnętrza w stylu klasycznym występują w ciepłych kolorach w odcieniach beżu lub brązu, zaś całość subtelnie podkreślają wzajemnie uzupełniające się ozdoby. Mieszkańcy pomiędzy salonem a kuchnią decydują się na położenie jednolitej posadzki, zaś ściany najczęściej zdobi sztukateria. Meble kuchenne są solidne, najczęściej w jasnych kolorach i z wieloma witrynami. W salonie zaś można ujrzeć wygodne, jasne lub w żywych kolorach, sofy.

Lampy w stylu klasycznym najczęściej współgrają z innymi dekoracjami i podkreślają charakter wnętrz. W strefie kuchni można zobaczyć wiszące, dekoracyjne oprawy, takie jak lampa Adozo, zaś salon dopełniają eleganckie plafony lub klasyczne lampy podłogowe takie jak lampa Calvin.

salon z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym w stylu rustykalnym

Styl rustykalny najczęściej kojarzy się z domami na wsi i ozdobami z naturalnych materiałów. Charakteryzują go jasne kolory, odnawiane w garażu meble, ludowe wzory i dużo drewna. Kuchnia w stylu rustykalnym to najczęściej wiele małych, nierzadko przeszklonych szafek, zaś w strefie dziennej ujrzeć można wygodną sofę na nóżkach i pomalowane, nadgryzione zębem czasu komody. Jadalnię, najczęściej usytuowaną w rogu, lub pod oknem, tworzy stary, drewniany i pomalowany na biało stół i podobnie wykonane krzesła.

Wnętrza w stylu rustykalnym kojarzą się ze spokojem, radością i naturą. Choć ich największą ozdobą są dekoracje w postaci polnych kwiatów lub haftowanych chusteczek, to ogromną rolę odgrywa także oświetlenie. W kuchni doskonale sprawdzą się efektowne oprawy wiszące, takie jak lampa Tosca, zaś do salonu warto zdecydować się na ciekawe plafony, takie jak plafon MONA NATURE, które subtelnie podkreślą charakter wnętrza.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym - tylko dla architekta?

Aranżacja wnętrz i zmiany wystroju dla niektórych stały się wręcz ulubionym hobby. Należy więc pamiętać, że do zaprojektowania i stworzenia pięknego salonu z aneksem nie potrzeba ukończenia studiów z architektury wnętrz. Wystarczy dobry pomysł, określenie motywu i stylu przewodniego i dobranie ciekawych dodatków w postaci lamp, dekoracji i mebli. Warto zasięgnąć inspiracji w internecie i stworzyć wymarzone miejsce do spędzania czasu z najbliższymi.